referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Nervová sústava
Dátum pridania: 16.09.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Sue.J
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 592
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.3
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 10m 30s
Pomalé čítanie: 15m 45s
 
Náš nervový systém sa v každom okamihu podie2a na akejkoľvek činnosti, ktorú vykonávame. Vytvára najzložitejšiu a najdôkladnejšiu komunikačnú a kontrolnú sieť v ľudskom tele.

Bez činnosti nervového systému by sme nemohli vidieť ani počuť, nemohli by sme vnímať bolesť ani dobré pocity, nemohli by sme vôbec riadiť svoje pohyby. Boli by znemožnené najrôznejšie telesné funkcie, ako trávenie, dýchanie, a nemohlo by sa rozvinúť myslenie, pamäť, jazykové ani rozhodovacie schopnosti.

Stavba nervovej sústavy
Stavebnými jednotkami nervovej sústavy sú milióny vzájomne prepojených nervových buniek - neurónov. Činnosť neurónov je porovnateľná s činnosťou drôtov vedúcich elektrický prúd v zložitých elektronických prístrojoch. Neuróny zachytávajú nervové signály (vzruchy) v určitej časti ľudského tela, vedú ich do inej časti tela, kde sú spracovávané signály (iné vzruchy) prevedené do iných neurónov. Vzruchy môžu byť neurónmo dovedené do rôznych častí tela, kde môžu spôsobiť napríklad zastavenie svalového vlákna.

Neuróny sú špeciálne bunky, ktoré sa môžu ľahko poškodiť pri zranení, infekciách, tlakom, pôsobením chemických látok alebo nedostatkom kyslíku. Keď sú nervové bunky raz zničené, už nikdy nemôžu byť obnovené, a preto akékoľvek poškodenia nervovej sústavy majú veľmi vážne dôsledky. Nervovú sústavu delíme na dve navzájom úzko prepojené a spolupracujúce časti. Prvá časť, tzv.centrálny nervový systém, je tvorený mozgom a miechou. Druhá časť, tzv. periférny nervový systém, je tvorený z nervových tkanív ležiacich mimo centrálnej nervovej sústavy. Ako centrálny nervový systém, tak periférny nervový systém sa skladá z veľa častí. Periférne nervstvo rozdeľujeme do dvoch skupín: na somatické nervstvo (mozgomiešne nervstvo) a vegetatívne nervstvo.

Somatické nervstvo má dvojakú funkciu. Prvá je zber informácií v zmyslových orgánoch a ich prenos do centrálneho nervového systému. Druhou funkciou je prenos spracovaných odpovedí z celého nervového systému do kostrového svalstva. Táto informácia môže byť napr. privedená ku svalu, ktorý uvedie do pohybu.

Vedomé a nevedomé
Vegetatívny nervový systém riadi činnosť vnútorných orgánov a žliaz, napr. činnosť srdca, žalúdku, ladvín a slinivky brušnej. Somatický nervový systém môžeme rozdeliť na dve časti: na senzitívny a na motorický systém. Informácia o vnútornom svete je zachytávaná vo zmyslových orgánoch. Príkladom môže byť oko vybavené špeciálnymi bunkami - receptormi.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Nervová sústava SOŠ 2.9432 1144 slov
Nervová sústava GYM 2.9755 3002 slov
Nervová sústava GYM 2.9509 1049 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.