referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kornel
Sobota, 26. novembra 2022

Pobox

ATLAS

Prihlásenie

@atlas.sk
Zaujímavosti o referátoch
Bitka o Kursk (júl - august 1943)
Meno:
E-mail:
Nadpis:
Text príspevku:
04.03.2008
Karol    Reagovať
Tak to je zaujimave
Ina je zaujimave, ze tieto straty, ktore udava Petr Andras, v tomto pomere nachdzam iba v istej literature. A ze ta ista literatura neuvadza pocet zranenych na strane nemcov.
08.06.2005
Peter Andráš    Reagovať
Kursk
Precital som si Vas prispevok k histórii bitky pri Kursku. Isteze, mnohé je otázkov uhla pohľadu a názoru. Rád by som reagoval len na jeden bod Vášho referátu, v ktorom doslova píšete: "Kliny, ktorými sa (nemecké vojsko miestami prebilo do sovietskej obrnany, predstavovali najviac 8 – 10 km. (A v týchto klinoch prevažne všetci našli smrť.)."
09.06.2007
peter1    Reagovať
Re: Kursk
A kde mali mať nemci najviac strát. Asi nie kuchári vzadu. Tak ako obránci vpredu neprežili,tak isto aj vpredu v klinoch.
08.06.2005
Peter Andráš    Reagovať
Kursk
Kursk
Precital som si Vas prispevok k histórii bitky pri Kursku. Isteze, mnohé je otázkov uhla pohľadu a názoru. Rád by som reagoval len na jeden bod Vášho referátu, v ktorom doslova píšete: "Kliny, ktorými sa (nemecké vojsko miestami prebilo do sovietskej obrnany, predstavovali najviac 8 – 10 km. (A v týchto klinoch prevažne všetci našli smrť.)." Nemci naozaj nedokázali splniť ciele, ktoré si pred ofenzívou vytýčili. Malo to mnoho dôvodov. Jedným z nich bola veľká poruchovosť nových typov tankov a neschopnosť Ferdinandov uplatniť sa v boji s pechotou, druhým dôvodom približná parita leteckého krytia, tretím neskorý termín útoku, ktorý umožnil sovietskej armáde vybudovať hlboko členenú obranu, štrtým veľká prevaha síl na strane ruských vojsk etc. Tých príčin bolo veľa. S tým nájdením smrti to však bolo trochu inak. Nmci stratili asi 100 000 zabitých a ranených. Na sovietskej strane bolo asi 250 000 mŕtvych a 600 000 zranených. Sovieti okrem toho stratili 50 % svojich tankových síl, Nemci podstatne menej. Dá sa dokonca povedať, že pri Prochorovke prerazili do tyla obrancov. Ruskú obranu, ktorá bránila v postupe na Kursk z juhu Manstein viac-menej prelomil. Severné rameno útoku však uviazlo a keďže práve došlo k vylodeniu spojencov na Sicílii Hitler nasledujúci deň po bitke pri Prochorovke dal stiahnuť veľkú časť tankových síl do Talianska. Tieto tanky sa mohli pokúsiť ptreraziť ku Kursku a úspech nebol úplne vylúčený. V dôsledku nesprávneho Hitlerovho rozhodnutia tieto tanky v rozhodujúcom momente chýbali pri Kursku a do Talianska prišli neskoro - Sicília už medzičasom padla.
Mimochodom, straty Nemcov pri Prochorovke bývajú veľmi preceňované. Pokiaľ človek nahliadne do tabuľkových údajov nemeckých tankových vojsk, v ktorých nefungovala žiadna propaganda a nemalo význam aby sami pred sebou skresľovali údaje, zistí zarážajúci fakt: pri Prochorovke bolo zničených len asi tri - štyri tucty nemeckých pancierov (presné číslo si už po rokoch nepamätám).
S pozdravom
P. A.
09.06.2007
peter1    Reagovať
Re: Kursk
to vari nemyslíš vážne?
10.03.2006
ado    Reagovať
RE:----
pises ze nemeck prvykrat utrpelo krach svojho utoku ale prevu skutocnu porazku nemecko zazilo uz v auguste 1941 v bitke pri Jelne
10.03.2006
ado    Reagovať
RE:ferdinat
Ferdinant nebol utocne delo ale stihac tankov a medzi tym je rozdiel.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.