referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eliška
Piatok, 7. októbra 2022

Pobox

ATLAS

Prihlásenie

@atlas.sk
Zaujímavosti o referátoch
Meno:
E-mail:
Nadpis:
Text príspevku:
01.04.2008
David    Reagovať
Pavúkovce-Šťúry
Trieda: pavúkovce Rad: Šťúry (Scorpionidae)
K veľkým pavúkovcom patria ešte šťúry, známejšie aj ako škorpióny, ktorých telo sa skladá z viacerých článkov. Na konci posledného majú bodec s jedom. Sú to nočné živočíchy. Pohyb koristi vnímajú ako chvenie, a to osobitnými orgánmi na brušku. Preferujú teplé podnebie a vysky-tujú sa na všetkých kontinentoch. Najbližšie k nám, v Čechách, žije neškodný šťúr karpatský. Avšak bodnutie šťúrom obrovským môže skončiť aj smrťou. Škorpión využíva bodec nielen pri útoku či obrane, ale aj pri rozmnožovaní. Mláďatá sa rodia živé, čo je medzi pavúkovcami ojedinelé. Samice niektorých druhov ich nosia prvé dva týždne na chrbte. Šťúry sa vyznačujú aj inými schopnosťami..Bez potravy dokážu prežiť aj 500 dní a sú odolné voči vysokej radiácii, takže sú zrejme jediné živočíchy schopné prežiť výbuch atómovej bomby. Má 4 páry nôh a slúžia predovšetkým k pohybu. Nervová sústava je zložená z dvojlaločného mozgu, uloženého nad hltanom, spojeného smyčkou s veľkou hrudnou zauzlinou, vzniklou splynutím hrudných párov zauzlín ,a zo siedmich až ôsmich menších zauzlín jednotlivo rozptýlených v článkoch bruška.
Zaujímavosti:
Vedci zistili, že jedovaté šťúry majú dva druhy jedu. Jeden jed slúži na zastrašenie, ktorý je z látky, ktorá sa tvorí v jeho tele ľahko a druhý smrtiaci. Vylučuje len keď mu hrozí nebezpečenstvo dlhší čas a nevie sa zbaviť hrozby a tento jed sa skladá z látky, ktorá sa u neho vytvára ťažšie a niekoľko mesiacov. Šťúr dokáže prežiť zmrazenie a následovne rozmrazenie. Jed šťúra karpatského a jeho príbuzných v Európe nie je pre človeka životu nebezpečný.
05.05.2016
Palčinský    Reagovať
Re: Pavúkovce-Šťúry
Bludy. Samé bludy. Šťúr Karpatský nežije v Čechách. T malú iného. Tento žije tu až po Rumunsko. U nás je najvyššia komcentrácia severne od Dunaja. A píšu to aj česy. A uštipnutie šťúrom obrovským končí smrťou len pre alergikou. Jeho bodnutie nie je bolestivejšie od včeli a tak isto jeho jed nie je silnejší ako jed včeli. Pre normalného človeka je neškodný.
11.11.2008
Patricia Ciganova    Reagovať
Kliešť obyčajný
Kliešť obyčajný
Kliešte sa delia na dve skupiny: s mäkkým a tvrdým telom.
Kliešte s mäkkým telom nemajú na chrbtovej strane štít. Sú to kožné parazity vtákov alebo malých cicavcov. Vyskytujú sa v hniezdach alebo v norách a hostiteľov napádajú len vtedy, keď sa potrebujú nacicať.
Kliešte s tvrdým telom majú na chrbte štít, ktorý samčekovi pokrýva skoro celý chrbát, samička ho má menší. Tieto kliešte sa na tele hostiteľa zdržujú stále a opúšťajú ho len v dobe párenia, zvliekania a kladenia vajíčok.
Prekvapím pre viacerých z vás bude zistenie, že kliešť je slepý. Skutočne, nemá oči, ale o to viac má vyvinutý čuch, ktorého ústroj má v prvom páre nôh. Pri behu a číhaní na korisť ich drží zdvihnuté, takže sa zdá, akoby nás vítal s otvorenou náručou.
Pri cicaní najprv nareže pokožku hostiteľa hryzadlami, vsunie do ranky cuciak, ktorý má proti háčiky (preto je ťažké odkmasnúť ho z tela len tak). Prv ako začne prijímať životodarnú tekutinu, vypustí do rany sliny, ktoré zabraňujú zrážaniu krvi a tlmia bolesť, ktorú spôsobilo porušenie pokožky. Pri cicaní môže kliešť zväčšiť veľkosť až 200-krát. Hodné je spomenúť to, že na náš účet sa priživujú len samičky. Po nacicaní opustia hostiteľa a po čase nakladú asi 1000 vajíčok. Kliešťová encefalitída je závažné infekčné vírusové ochorenie, ktoré postihuje nervový systém. Ochorenie prebieha v dvoch fázach.

Prvá fáza je svojimi príznakmi podobná chrípke (bolesti hlavy, únava, horúčky, tráviace ťažkosti). Trvá 1-28 dní.

Po bezpríznakovom období (1-20 dní) nastupuje druhá fáza, pri ktorej vírusy spôsobujú zápal mozgových blán. Sprevádzaný je vysokými horúčkami, poruchami vedomia, zmätenosťou a bezvedomím. Pri ľahšom priebehu ochorenia môže pacient po 2-3 týždňoch opustiť nemocnicu, veľmi ťažké prípady môžu končiť až smrťou (1-2%). Príznaky ako depresia, znížená koncentrácie, bolesti hlavy, môžu pretrvávať ešte dlhší čas po vyliečení. Proti kliešťovej encefalitíde sa možno zaočkovať, najlepšie v zimných mesiacoch. Antibiotiká sú voči tomuto ochoreniu neúčinné. NakLymská borelióza je infekčné bakteriálne ochorenie (spirochéta Borellia burgdorferi), ktoré postihuje celkový organizmus. Prejavuje sa najskôr rozsiahlou červenou vyrážkou. Neskôr sa môžu objaviť únava, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, zväčšené lymfatické uzliny. Neliečená borelióza môže prejsť do chronického štádia s postihnutím srdcového svalu a nervového systému. Borelióza možno účinne liečiť antibiotikami (doxycyklín, amoxycilín). Borélia sa na Slovensku vyskytuje asi u 10% kliešťov. Predpokladá sa, že na rozvoj ochorenia musí byť kliešť prisatý na tele aspoň 24 hod. Proti lymskej borelióza neexistuje očkovanie. azené je asi 2%
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.