referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladislav
Nedeľa, 25. septembra 2022

Pobox

ATLAS

Prihlásenie

@atlas.sk
Zaujímavosti o referátoch
Meno:
E-mail:
Nadpis:
Text príspevku:
24.11.2005
buffy    Reagovať
pavúkovce
Napriek zlej povesti je väčšina pavúkov pre človeka neškodná. Spolu s roztočmi, kliešťami a ďalšími patria do skupiny, ktorá sa nazýva pavúkovce. Pavúkovce majú viacero spoločných znakov s hmyzom, napríklad článkované telo chránené vonkajšou kostrou. Väčšina z nich žije na súši.Medzi viac než 600 druhov pavúkovcov prevládajú dravce. Mnohé pavúky sú z hľadiska človeka užitočné, pretože ničia škodlivý hmyz. Iné pavúkovce, najmä roztoče a kliešte, sú však veľmi nebezpečné, pretože prenášajú choroby a poškodzujú úrodu.

PAVUČINA- pavúky a niektoré roztoče majú zvláštne žľazy, v ktorých tvoria pavučinu. Pavučina sa skladá z bielkovín. Vzniká v brušku pavúkov a na vlákno sa mení na vzduchu pričinením spriadacích bradaviek.

SPRIADANIE SIETE- pavučiny môžu mať tvar plochého hárku, lievika, alebo môžu byť nepravidelné. Niektoré pavúky spriadajú novú sieť iba vtedy, keď sa im stará poškodila, ale križiaky si môžu robiť novú pavučinu každú noc, pričom starú zožerú, aby z nej získali späť bielkoviny.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.