referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Beáta
Utorok, 28. júna 2022

Pobox

ATLAS

Prihlásenie

@atlas.sk
Zaujímavosti o referátoch
Alexander Dubček: Životopis
Meno:
E-mail:
Nadpis:
Text príspevku:
18.06.2011
Jozef Urbanský    Reagovať
Prvý muž česko-slovenskej jari
Tým prvým mužom nielen pražskej, ale celej česko-slovenskej jari roku 1968 bol Alexander Dubček. Stal sa symbolom a ikonou obrodného procesu a demokratických reforiem v bývalom Československu. Predovšetkým preto, že ako najvyšší politický a štátny činiteľ niesol za všetko, čo sa dialo o udialo v roku 1968 najvyššiu ústavnú, právnu i politickú zodpovednosť. Bol prvým tajomníkom všemocnej vládnucej strany a de facto prvým mužom v štáte. Dialo sa to pod jeho vedením a v jeho mene. On si mieru tejto zodpovednosti plne uvedomoval a išiel s kožou na trh. Navyše, bol to on, ktorý proces premeny dovtedajšieho stalinského modelu socializmu, jeho demokratizáciu a humanizáciu, nazval „socializmus s ľudskou tvárou“. A tejto idey sa nezriekol ani počas brutálneho nátlaku, vyhrážok, psychického vydierania a týrania, ktorému bol podrobený, keď ho ako zločinca uniesli do Sovietskeho zväzu, väznil a žiadali, aby sa podrobil ich diktátu a zriekol sa „revizionizmu a antisovietizmu“. Dubček sa nezľakol ani hrozby možnej osobnej likvidácie, ktorá mu reálne hrozila. Ostal až do konca verný myšlienke sociálne spravodlivej, demokratickej a humánnej spoločnosti.
Rozhlasový redaktor a autor, publicista a spisovateľ Emil Benčík pripravil o Alexandrovi Dubčekovi a o dobe, v ktorej žil a ktorú svojou politickou činnosťou spoluvytváral deväťdielny umelecko-publicistický seriál, ktorý po deväť večerov vysielal Slovenský rozhlas k 72. nedožitým narodeninám A. Dubčeka. Skúsený autor v spolupráci s režisérom Vladom Ruskom plne využil na dotvorenie tejto rozsahom, obsahom i dosahom nezvyčajnej historickej fresky autentické zvukové nahrávky, prejavy, rozhovory a reportáže i dobové pesničky, uchovávané vo Zvukovom archíve rozhlasu. Vzniklo jedinečné rozhlasové dielo, prvé svojho druhu, ktoré pôsobivým spôsobom mapuje udalosti roku 1968 a osobnosť A. Dubčeka.
Vydavateľstvo Slovenského rozhlasu vydalo tento deväťdielny rozhlasový fíčer Emila Benčíka na zvukových nosičoch pre širokú verejnosť pod rovnomenným názvom Prvý muž česko-slovenskej jari Alexander Dubček. Spisovateľ Albert Marenčin v recenzii napísal: „Verím, že toto dielo bude slúžiť osvetovým a výchovným účelom, a tiež ako učebná pomôcka školám pri výučbe histórie a zároveň sa zachová ako vzácny dokument pre budúce generácie.“
Jozef Urbanský
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.