referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Pankrác
Streda, 12. mája 2021

Pobox

ATLAS

Prihlásenie

@atlas.sk
Zaujímavosti o referátoch
Akcia s názvom reslovakizácia na ...
Meno:
E-mail:
Nadpis:
Text príspevku:
17.09.2009
Marek    Reagovať
Poznámka
Chýba tam porovnanie výsledkov sčítania ľudu 1950: 355 tisíc s ďalším sčítaním (1960): 519 tisíc. Ak odpočítame prirodzený prírastok obyvateľstva toto znamená, že minimálne sto tisíc (re)slovakizovaných Maďarov sa po desiatich rokoch, ak už zanikla hrozba odsunu či už do Maďarska alebo do Sudet, vrátilo k maďarskej národnosti. Čo znamená úplne fiasko povojnovej (re)slovakizácie, na rozdiel od medzivojnovej. Prečo? Asi preto, že sa medzivojnová reslovakizácia týkala etnických Slovákov pomaďarčených medzi r. 1869/80 a 1910, keďže (re)slovakizačná akcia spojená s hrozbou odsunu, výmeny, presídlenia a pod. sa týkala etnických Maďarov.
23.04.2008
motak    Reagovať
AWAWAW
GooooooooD =) :) :-) :_-)))
29.12.2007
mirmur    Reagovať
fasisticke dejiny
"národnouvedomovací proces"... grc a hnus
02.09.2006
mstan    Reagovať
Hroza
Reslovakizácia je nic ine nez dalsi vyraz na nutenu asimilaciu. Madarska/nemecka atd. otazka sa vztahuje (a to plati aj dodnes) na problem ako enticky vycistit krajinu. Vytvorili narodny stat tam, kde taky stat sa vytvorit nebolo mozne. Vynasli teorie, ze vacsina Madarov na Slovensku su vlastne pomadarceni, len aby vacsina Slovakov akceptovala vysidlenie a dalsie atrocity voci mensinam. Madari na Slovensku mali omnoho viac dovodov aby sa vzdali svojej nardonosti, nez Slovaci v Uhorsku. Oni nijdy nestratili svoje obcianstvo, neboli nutene vysidleni, neodsunuli ich do inych casti krajiny v ramci "naboru pracovnych sil".
Co je nazoaj smutne, ze slovenski deti (ale aj madarski deti v Madarsku) sa ucia subjektivny vyklad historickych udalosti. Tento referat je vysledkom toho.
27.08.2005
A.Z.    Reagovať
Poznamocka
Z referatu jasne nevyplyva rozdiel medzi 4 druhmi reslovakizacie:
1- 1918-38 ako navratenie madarizovanych Slovakov k ich identite
2- 1944-45 ako to iste len po WWII
3- 1946-47 - povodny plan - reslovakizovat aj Madarov, ale so slov. korenmi
4- 1946-49 - realizovany plan - Prazske riesenie - t.j. kalkulacia z odsunom do Madarska, ked nevyslo, tak kalkulovanie z odsunom do Sudet (a nasledne splynutie z Cechmi), na ktore bola potrebna "formalna" reslovakizacia, t.j. udelenie CSR obcianstva...

Referat posobi znacne matuco, odporucal by som viac vnutorne clenit, rovnako statisticke udaju posobia len matuco, t.j. nevnasaju do textu lepsie porozumenie procesu.

Referat postrada komplexnejsi zaver, najma na kontext vyvoja otazky madarskej mensiny v tesne nasledujucom obdobi...
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.