referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Sobota, 17. apríla 2021

Pobox

ATLAS

Prihlásenie

@atlas.sk
Zaujímavosti o referátoch
Katolicizmus
Meno:
E-mail:
Nadpis:
Text príspevku:
04.02.2011
badatel    Reagovať
Spoznajte pravdu a Pravda vás oslobodí.
Ježiš velakrát zdôrazňoval, že byť jeho učeníkom, znamená .."zostať v jeho Slove",...držať sa biblicého učenia, inak by sme stratili jeho priazeň. A ak sú dobrý kresťania(slušní, tolerantní..atd., čo sú),tak sa tiež musia držať tejto zásady. Záchrana nie je plat za naše skutky. Viera, založená na presnom poznaní, je to čo nás robí prijatelnými pred Bohom. Pohanské dogmy, filozofie, nebiblické náuky, nemožu nikdy priviesť človeka k pravej viere a záchrane. Mat.15.,9 - Prís.14.,12
30.01.2011
Mgr.    Reagovať
Re: reakcia
Kresťania v 1. storočí sa stránili divadiel, bojov gladiátorov a podobných zábav, ktoré ohrozovali ich vieru, a mravy.

Tiež sa zriekali nevhodných zamestnaní aj
za cenu nevýhod už na začiatku
katechumenátu.
13.01.2011
šano    Reagovať
neoplatonizmus a RKC
Dôležité je povedať že Katolicizmus je obrodou Grécko-rímského pohanstva, nakolko 80 percent jej učenia vychádza práve z týchto pohanských kultov.
30.01.2011
Mgr.    Reagovať
Re: neoplatonizmus a RKC
Katolícka cirkev - prvýkrát sa takto označuje spoločenstvo kresťanov okolo roku 100 v listoch sv. Ignáca Antiochijského. Svätý Cyril Jeruzalemský ju charakterizuje slovami. Cirkev sa volá katolíckou čiže všeobecnou preto, že je rozšírená po celom svete od jedného kraja zeme až po druhý, aj preto, že všeobecne a bez zvyšku učí všetky pravdy, o viditeľných i neviditeľných, o nebeských i pozemských veciach, ktoré majú ľudia poznať.

Cirkev - nakoľko cirkev je chápaná ako kresťanské spoločenstvo, kde pozornosť veriacich v kresťanskom spoločenstve je upriamená na osobu Ježiša Krista.

Literatúra : Na Petrovom stolci I. od autor Viliam Judák

Dovoľ, aby som Ti pripomenula, že v čase prenasledovania kresťanov za cisára Diokleciána / 284-305/ sa začalo v roku 303 vypaľovaním kostolov a pálením kresťanských kníh, niekoľko mesiacov po prvom edikte bol vydaný ďalší
/ spolu 4 tzv. krvavé edikty /

Diklecián prikazoval vrhnúť do väzenia najskôr predstaviteľov kresťanských obcí. Väzenia sa natoľko zaplnili, biskupmi, kňazmi a diakonmi,lektormi
že chýbalo miesto pre obyčajných vinníkov :

preto prikázal na slobodu prepustiť tých, ktorí by priniesli obetu bôžikom.

Tých, ktorí kládli odpor, mali trýzniť, mučením a odsúdiť na smrť. Dôsledky, všetkých týchto počínaní sa ukázali menšie, ako cisár očakával.

Euzébius opisujesituáciu takto : Strach z toho, čo nám hrozilo mocnel. Takmer sa to podarilo, tomu skoro, najstrašnejšiemu proroctvu nášho Pána, že by to možno šokovaloi vyvolených.
Všetci boli vydesení.

Kresťanov sa však nepodarilo zastrašiť, tým menej vyplieniť zo spoločnosti a medzi prívržencami pohanských náboženstiev popularita cisára radikálne nevzrástla.

Medzi obeťami boli : sv. Lucia, Agnesa, Bibiana, Šebastián, Pankrác, Sotér, Lucián...

O jednej africkej skupine sa zachovali súdne spisy - Saturnina a jeho spoločníkov prekvapili cisárski vojaci pri nedeľnej bohoslužbe.

Práveže prví kresťania radšej obetovali svoje životy, radšej podstúpili mučenie a smrť, odmietali sa klaňať a prinášať obetu pohanským bohom a bôžikom.

Čo si vôbec o sebe myslíte, že ste tí najláskavejší a najmorálnejší ľudia na svete ?
Trošku pokory by vám určite neuškodilo.
Neháčte celý kresťanský svet do jedného vreca.
Sú aj v dnešnom svete kresťania, ktorí si plnia všetky požiadavky , povinnosti a svoje krsné záväzky, tak ako im to hovorí ich tradičná cirkev v ktorej boli pokrstení a vychovaní.

Mnohí kresťania v svätej zemi a v niektorých krajnách, kde sú v menšine sú prenasledovaní, ohrozovaní, a zabíjaní.

Viď napr. kostol koptských kreťanov v Alexandrii, v Egypte v čase sviatkov pokoja, lásky, dokážu dať nálož, a tak ohroziť ľudí, ktorí sa prišli počas vianočných sviatkov pomodliť na nový rok do kostola.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.