referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Sobota, 21. mája 2022

Pobox

ATLAS

Prihlásenie

@atlas.sk
Zaujímavosti o referátoch
Staroveký Rím - umenie a ...
Meno:
E-mail:
Nadpis:
Text príspevku:
16.05.2010
pujka    Reagovať
nikto to nebude vediet
haha toto musime sa to ucit ale mne sa to nekce jj
12.05.2010
michaela    Reagovať
dejepis
to niesu blbosti ale zaujimavosti ved chapete
13.01.2010
Janka    Reagovať
architektura
nahodou je to potrebne napr.na vytvarnuu
13.05.2008
jjjj    Reagovať
blbost
blbost uplne na nic
29.04.2008
kika    Reagovať
Traján
Marcus Ulpius Nerva Traianus - bežne nazývaný Traján, bol druhým zo skupiny tzv. „piatich dobrých cisárov“rímskej ríše a jedným z najväčších celkovo. Ríši vládol takmer dvadsať rokov ( 98- 117) a pod jeho vládou ríša dosiahla svoju najväčšiu územnú expanziu.
Pochádzal z Hispánskeho mesta Itaki . Životnú školu absolvoval v armáde, vynikol ako vojvodca a organizátor, rozumel si dobre s vojakmi ako aj so senátormi a filozofmi. V roku 97 ho adoptoval Nerva.
Pre cisársku vládu si vytvoril vlastnú koncepciu, ktorá mala byť službou spoločnosti. Rozhodol sa skončiť s defenzívnou politikou a pripravil armádu na nové výboje. Súčasne sa však staral aj o hospodársky rozvoj Ríma a ríše. Všetky zámery a plány sa mu darili v neposlednom rade aj preto, že si vedel vybrať schopných spolupracovníkov, ktorí mu smeli a vedeli otvorene povedať svoju mienku. Vo vnútornej politike dal právu pôvodnú podobu. Rešpektoval senát a dal prísahu, že bez súhlasu senátu ani jedného senátora nepotresce, čo je základom imunity.
Upevnil poriadok v štátnych financiách a zaviedol ho do mestských, dobudoval cisársky správny aparát, dal stavať prístavy, zakladal kolónie. Uviedol do chodu inštitúciu: štátny alimentačný fond, z ktorého sa poskytovali pôžičky drobným a stredným roľníkom na pomerne nízky úrok. Z výnosu tohto úroku sa podporovali deti nemajetných rodičov a siroty. Zaviedol zvláštne prídely potravín pre nemajetných vo výške 75 až 500 sesterciov. V zahraničných vzťahoch považoval Traianus predovšetkým za potrebné, aby sa zbavil ponižujúcich poplatkom Dákom. Keď sa dozvedel, že dácky kráľ Decebalus sa chystá uzavrieť spojeneckú zmluvu s Partmi, vypravil sa roku 101 k dolnému Dunaju a v niekoľkých bitkách ho premohol a odobral mu časť územia. V novej vojne v rokoch 105-106 ho po tvrdom odpore porazil a pripojil Dáciu k ríši. Na zabezpečenie nových hraníc dal vybudovať reťaz pevností spojených cestami. Tak vznikol limes Romanus, zosilnený valmi, priekopami a opevnenými tábormi, ktorý sa neskôr preniesol až do ústia Ipľa a ústia Maravy.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.