referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Matej
Pondelok, 24. februára 2020
Ohrozené druhy
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 438
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Sú druhy zvierat a rastlín, ktoré sú v reálnom ohrození vyhynutia. Tieto zvieratá a rastliny sú zapísané v Červenej knihe ohrozených druhov a ich počet stále stúpa. Boli definované nasledujúce stupne ohrozenia.

Kriticky ohrozené druhy, ako kondor kalifornský, sú tie čo vyhynú bez ľudskej pomoci.

Ohrozené druhy – živočíchov je hojný počet, ale ich populácia klesá.

Ďalej sú to zriedkavé druhy živočíchov, ktorých je pomerne malý ale na svoj výskyt dostatočný počet – niesu v bezprostrednom ohrození.

Vymieranie je dosť normálne v procese evolúcie a rozvoja sveta. Veľa druhov vymrelo už veľmi dávno, lebo neboli schopné prispôsobiť sa novej klíme, dravcom a prostrediu. Od roku 1600 sa vymieranie rapídne zvýšilo kvôli zásahom civilizácie do ekosystémov. Živočíchy vymierali aj kvôli tomu, že sa neadaptovali do stále sa meniacej prírody.

Príčiny:

Živočíchy vymierajú z rôznych príčin, ale najhlavnejšou príčinou je ničenie ich prirodzeného životného prostredia. Ničenie mokradín, erózia pôdy, výruby lesov (najviac v trópoch, kde dažďové pralesy vymiznú do roku 2000, ak bude výrub pokračovať takýmto tempom), urbanizácia zeme, stavby komunikácií a priehrad – to všetko sú príčiny úhynu živočíchov. Veľa živočíchov postihuje tzv. ostrovný syndróm – vytláčanie skupiny zvierat z ich pôvodného teritória do úplne iných, pre mnohé zvieratá neznesiteľných podmienok. Takto strácajú kontakt s ostatnými skupinami, geneticky sa degenerujú a znižuje sa ich odolnosť a schopnosť prispôsobovať sa meniacim sa podmienkam. Tieto malé skupinky sú veľmi zraniteľné a niesu schopné udržať dostatočný počet.
Už od roku 1600 sa zvýšil záujem o mäso, kožušinu a iné produkty zo zvierat. Výsledkom je ohrozenie, až vyhynutie druhov. Napríklad lov veľrýb na tuk a mäso ich doviedol na pokraj vyhynutia. Nosorožec africký lovený kvôli rohu je tiež vážne ohrozený. Mnoho ďalších zvierat je lovených pytliakmi a aj devastácia ich životného prostredia prispieva k ich zvýšenému úhynu.
Rastliny sú ohrozované tzv. epidémiami, parazitmi a človekom. Napríklad mnoho brestov z ničoho nič vyschlo – epidémia napádajúca bresty a takýchto príkladov je viac. Je to spôsobené rôznymi chemicky kontaminovanými exhalátmi a skleníkový efekt robí tiež svoje.

Úsilie o zastavenie úhynu.

Niektoré súkromné organizácie a aj vlády štátov vyvíjajú úsilie o záchranu ubúdajúcich zvierat ohrozených druhov. Jeden zo spôsobov vidia v legislatíve.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Ohrozené druhy SOŠ 2.9884 712 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.