referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vieroslava
Pondelok, 30. marca 2020
Hĺbkový audit v slovenských firmách
Dátum pridania: 02.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: liw
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 468
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 17.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 29m 40s
Pomalé čítanie: 44m 30s
 
Úvod
Keď sa investor rozhodne odkúpiť spoločnosť alebo do nej investovať svoje finančné prostriedky, vždy sa vystavuje riziku. Hoci spoločnosť na prvý pohľad vyzerá zdravá, vykazuje zisky a skladba jej aktív či cash flow pôsobia dôveryhodným dojmom, existuje množstvo spôsobov ako takéto „čísla“ získať aj pri spoločnosti, ktorej hospodárenie v skutočnosti nie je také úspešné. Aby sa investor ubránil riziku alebo ho znížil na minimum, mal by sa pred konečným rozhodnutím dohodnúť s predajcom o vykonaní hĺbkového auditu, teda due diligence v spoločnosti.
Due dililgence, teda finančná, právna a podnikateľská hĺbková analýza sa na Slovensku zatiaľ nestala bežnou súčasťou podnikateľskej praxe. Slovenskí podnikatelia nevyužívajú túto možnosť, aby si preverili svojich obchodných partnerov, v takej miere ako zahraničné subjekty. Je to spôsobené nielen tým, že Slovensko je transformujúcou sa ekonomikou, ale aj tým, že due diligence priniesla do slovenskej praxe až privatizácia s účasťou zahraničných investorov.
V tejto práci rozoberieme históriu due diligence na Slovensku, dôvody, pre ktoré spoločnosti podstupujú due diligence a priebeh privatizácie vo významných slovenských podnikoch. Zameriame sa na to, ako prebieha due diligence a aké sú možnosti rozvoja tejto oblasti v slovenských podmienkach.
V súčasnosti je due diligence súčasťou služieb všetkých veľkých audítorských spoločností na Slovensku, ale zatiaľ neexistujú firmy, ktoré by sa venovali len tejto oblasti. Zatiaľ nenastala situácia, aby táto oblasť dokázala zabezpečiť existenciu audítorskej spoločnosti.
Skôr ako sa pre due diligence investor rozhodne, mal by mať o spoločnosť skutočný záujem, nakoľko náklady na vykonanie takéhoto auditu sú vysoké. V slovenskej praxi trvajú previerky due diligence minimálne mesiac. Investor by sa mal rozhodnúť pre silnú a skúsenú audítorskú spoločnosť, ktorej dôveruje a ktorá nemá žiadny vzťah k podniku, ktorý sa chystá odkúpiť. Investor sa totiž bude nakoniec rozhodovať podľa výsledkov due diligence a audítorskej správy a dôveryhodnosť v tomto prípade nenahradí ani nízka cena. Hoci sú z praxe známe prípady, kedy audítor podviedol klienta a ten na základe jeho odporúčaní prišiel o milióny dolárov, vo všeobecnosti sa dá na správy audítorskych spoločností spoľahnúť.

História a predpoklady rozvoja due diligence na Slovensku
Rozvoj due diligence na Slovensku úzko súvisí s rozvojom ekonomiky a zmenami na politickej scéne.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: 1. http://www.privatiz.gov.sk/spravy_analyza.html., 2. Ján Onda, rozhovor, Bratislava, 3.4.2003., 3. Hľadá sa kupec Banky Slovakia. In: Sme, 5.3.2002., 4. FK Invest: Bez auditu Solivary nekúpime. In: Sme, 5.10.2001., 5. http://www.privatiz.gov.sk/register/rs.html., 6. Rešerš s heslom due diligence, týždenník Trend. 2001 – 2002., 7. Hĺbková kontrola u slovenských plynárov. In: Národná obroda, 11.7.2001., 8. monitoring tlače z 18.3.2002. In: Trend, 27.3.2002., 9. Hammonds, R.: Due diligence predchádza nepríjemným prekvapeniam. Business Performance, č.3. Poradenské stredisko pre slovenské podniky, 1998., 10. MESA 10: Reformné kroky vlády v roku 2000 – 2001 ako súčasť protikorupčných opatrení. In: Slovenské ekonomické fórum. Zborník: Október 2000 – Október 2001., 11. Piškanin, A. – Bajzíková, Ľ.: Podnikanie v Európe. Ofprint Bratislava 2001.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.