referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aurel
Pondelok, 25. októbra 2021
Ekonómia a ekonomika 2000
Dátum pridania: 19.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 603
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 17m 20s
Pomalé čítanie: 26m 0s
 
Ekonómia a ekonomika 2000
- historický vývoj
- ekonomické myslenie
- základné ekonomické otázky
- typy ekonomík
- národné a svetové hospodárstvo
- integracné ekonomické zoskupenia - MMF a CEFTA
Ludia sa už odpradávna snažili obklopit dostatkom materiálnych a duchovných hodnôt, ktoré im spríjemnovali život. Z tohto sa historickým vývojom vyvinula akási ekonomická cinnost, ktorej podstatou je vyrábanie statkov a poskytovanie služieb, ktorými môžeme uspokojit svoje potreby. Potreby sú vrodené alebo získané požiadavky ludí, ktoré si uvedomujeme ako pocity nedostatku a snažíme sa ich odstránit. Potreby sa stále vyvíjajú a stávajú sa tak hnacím motorom hospodárskeho rozvoja spolocnosti. Každý jednotlivec môže mat však iné predstavy o svojich potrebách a ich uspokojovaní, preto ich môžeme rozdelit podla:
- materiálnej podstaty: hmotné (materiálne - naše potreby mat a užívat veci) a nehmotné (duševné - naše potreby mat a užívat vedomosti, schopnosti a vlastnosti, napr. potreba vediet šoférovat auto)
- naliehavosti uspokojovania: životne nevyhnutné (primárne; napr. potreba prijímat potravu) a kultúrne a luxusné (sekundárne; nie sú pre život nevyhnutné; napr. potreba mat video). Hranica medzi týmito dvoma typmi potrieb je pohyblivá a závisí od stupna rozvoja spolocnosti.
- poctu nositelov: individuálne (potreba jednotlivca; napr. potreba vypit si malinovku) a kolektívne (spolocné potreby; napr. potreba ochrany životného prostredia).
Ludské potreby sa uspokojujú pomocou statkov (produkt ludskej práce - hmotná vec) a služieb (cudzie cinnosti, ktoré uspokojujú ludské potreby svojím vlastným priebehom - nejaká cinnost). Statky sa tiež delia podla rôznych kritérií a síce:
- dostupnosti: volné (nachádzajú sa volne v prírode v relatívne neobmedzenom množstve, sú prístupné všetkým, pri ich spotrebe sa nemusí na ich úpravu vynaložit väcšie úsilie; napr. lesné plody) a ekonomické (vzácne; pretože sú v obmedzenom množstve, nemôžu uspokojit všetky naše potreby a získavame ich znacným úsilím z prírody (nerasty) alebo výrobou (chlieb), tvoria väcšinu statkov)
- materiálovej hodnoty: hmotné (materiálne, každá vec, ktorou možno uspokojit ludské potreby; napr. odev) a nehmotné (nemateriálne, duševné schopnosti cloveka; napr. znalost cudzieho jazyka)
- úcelu: výrobné (slúžia na výrobu dalších statkov; napr. stroj) a spotrebné (slúžia na bezprostredné uspokojovanie potrieb akonáhle sa vyrobia; napr.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.