referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Timotej
Nedeľa, 24. januára 2021
Súčasná úroveň uplatňovania marketingu na slovensku
Dátum pridania: 26.06.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Matrix
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 618
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.4
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 0s
Pomalé čítanie: 6m 0s
 
Už pri pokuse o základnú definíciu marketingu musíme vychádzať z toho, že marketing v dnešnom chápaní sa môže plne uplatniť a rozvíjať len v prostredí rozvinutej ekonomiky, ktorej základným atribútom je pôsobenie trhového mechanizmu a s ním súvisiacej dokonalej konkurencie. Ak chceme preto hovoriť o súčasnej úrovni uplatňovania marketingu na Slovensku, je dôležité uvedomiť si, že slovenské hospodárstvo bolo počas štyridsiatich rokov silne deformované a v dobe, keď v USA a Západnej Európe začínal marketing byť neodlúčiteľnou súčasťou akejkoľvek podnikateľskej, ale i neziskovej činnosti, u nás sa o marketingu hovorilo zatiaľ len v súvislosti s verejným sektorom a obchodom so zahraničím, vzhľadom k tomu, že súkromný sektor neexistoval. V ekonomike, kde bol nedostatok kvalitného a žiadaného tovaru a v obchodoch platil princíp podpultového predaja pre známych; v časoch keď matky stávali pred Vianocami dlhé fronty, aby svojim deťom mohli kúpiť lego a pri existencii Tuzexu a diplomatických predajní, marketing jednoducho nemal opodstatnenie. Namiesto propagácie existovala propaganda a namiesto produktov sa propagovali idey komunizmu. Heslá zapĺňajúce ulice, pracoviská, úrady… ako napríklad: "Proletári všetkých krajín spojte sa!", "Buduj vlasť, posilníš mier!" alebo "Ako budeme pracovať, tak budeme žiť!"… nápisy na električkách a v lekárňach podporujúce zdravú výživu: "Jedzte zeleninu, je zdravá!" alebo "Jedno vajce denne." a reklamy typu: "Jožo, Ty si zasa v novom?" "Nie len v chemicky vyčistenom!", sa dnes môžu zdať smiešne, ale vtedy boli tvrdou realitou…
O marketingu na Slovensku môžeme teda hovoriť až v súvislosti s rokom 89, keď po prevrate došlo k postupnej transformácii nášho hospodárstva z plánovaného, centrálne riadeného na trhové. Už v prvých rokoch po revolúcii sa Slovensko stalo dynamicky rozvíjajúcou sa krajinou a podnikatelia si začali uvedomovať potrebu preberania zahraničných poznatkov a trendov z oblasti technológií, výskumu, ale hlavne manažmentu (a teda aj marketingu), k čomu značnou mierou prispela aj dostupnosť rôznych publikácií od renomovaných autorov. Nielen privatizáciou a umožnením súkromného vlastníctva, ale aj prílevom zahraničných investorov, začal nebývalý rozvoj konkurencie - nastali odbytové problémy - jeden z hlavných činiteľov pre vznik potreby vytvorenia marketingovej stratégie podniku.
Firmy sa postupne začali zaoberať problematikou tvorby, realizácie a použitia jednotlivých prostriedkov marketingovej komunikácie.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.