referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Servác
Štvrtok, 13. mája 2021
Medzinárodný menový fond a Svetová banka
Dátum pridania: 24.08.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Bibiana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 229
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 15m 0s
Pomalé čítanie: 22m 30s
 
Medzinárodný menový fond bol založený ako vrcholná inštitúcia brettonwoodskeho menového systému na základe dohody uzatvorenej na medzinárodnej Menovej a finančnej konferencii v Brettone – Woodse. S myšlienkou založiť MMF prišli v 30. rokoch predstavitelia finančného a bankového sveta. Stanovením jasných pravidiel v medzinárodných menových vzťahoch chceli zabrániť pravidelne sa opakujúcim svetovým hospodárskym krízam. Táto inštitúcia začala svoju činnosť 27. decembra 1945. Činnosť MMF bola zameraná najmä na vytvorenie systému vzájomnej zmeniteľnosti mien jednotlivých členských krajín, zachovanie stability kurzu jednotlivých mien, poskytovanie úverov zo zdrojov fondu na krytie deficitu platobných bilancií a mnohé ďalšie. V súčasnosti patrí medzi hlavné ciele MMF najmä podpora medzinárodnej menovej spolupráce, devízovej stability, pomoc pri vytváraní mnohostranných platobných systémov, znižovanie nerovnováhy v medzinárodnej platobnej bilancii členov MMF, ako aj expertná a konzultačná činnosť. Počet členských krajín MMF sa od roku 1944 rozšíril z pôvodných 29 až na súčasných 182 štátov. Spolu s MMF bola založená aj Medzinárodná banka pre obnovu a rozvoj / Svetová banka /, ktorá dopĺňa činnosť MMF poskytovaním dlhodobých investičných úverov. Svetová banka nie je bežnou bankou: nedajú sa do nej peniaze vložiť ani ich z nej vybrať, nedá sa v nej otvoriť bežný účet. V skutočnosti je to medzinárodná organizácia, ktorá je vlastnená viac než 180 členskými krajinami. Jej úlohou je znižovať chudobu prostredníctvom pôžičiek vládam svojich chudobnejších členov a štátom prechádzajúcim obdobím ekonomickej transformácie. Pôžičky Svetovej banky pomáhajú zvyšovať ekonomickú produktivitu a zlepšovať životné podmienky obyvateľov týchto krajín.

V rámci svojho rastu Svetová banka vytvorila nové inštitúcie, ktoré sa špecializujú na rôzne činnosti. Spoločne sa nazývajú Skupina svetovej banky a patrí do nej:

· Medzinárodná banka pre obnovu a rozvoj / IRBD /
· Medzinárodná asociácia pre rozvoj / IDA /
· Medzinárodná finančná korporácia / IFC /
· Multilaterálna agentúra pre investičné záruky / MIGA /
· Medzinárodné centrum pre riešenie investičných sporov / ICSID /

Výročné zasadnutie MMF a SB

Rady guvernérov Medzinárodného menového fondu a Skupiny Svetovej banky každú jeseň organizujú svoje výročné zasadania. Ich cieľom je prediskutovať aktuálne témy, ktoré súvisia s bojom proti chudobe, medzinárodným rozvojom ekonomiky a so svetovými financiami.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Baláž P. a kol.: Medzinárodné podnikanie. Bratislava, Sprint 1997, Lisý J. a kol.: Ekonómia. Bratislava, Iura Edition 1998, Sipko J.: Medzinárodný platobný styk. Elita 2000
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.