referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marián
Sobota, 25. marca 2023
Pracovník v Cestnom ruchu
Dátum pridania: 28.10.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Foppa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 095
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Zabezpečenie reprodukčného procesu v cestovnom ruchu je spojené s veľkou spotrebou živej práce, t.j. s pracovnou činnosťou riadiacich, obchodnoprevádzkových a ostatných pracovníkov. Pracovníci ovplyvňujú jednak objem, a jednak kvalitu poskytovaných služieb. Na rozdiel od iných úsekov národného hospodárstva je v cestovnom ruchu oveľa vyššia spotreba živej práce. Vyplýva to z charakteru hospodárskej činnosti podnikov cestovného ruchu, ktoré poskytujú väčšinou služby, zo sezónnosti účasti na cestovnom ruchu, a s tým súvisiacej frekvencie účastníkov cestovného ruchu. Podniky cestovného ruchu vynakladajú 45 až 55% svojich nákladov na živú prácu.
V cestovnom ruchu sa spotrebúva tak živá, ako aj zhmotnená práca. Význam živej práce je v cestovnom ruchu oveľa väčší ako v iných odvetviach národného hospodárstva aj preto, že pracovníci cestovného ruchu:
a) v pracovnom procese prichádzajú bezprostrednedo osobného kontaktu so spotrebiteľmi – účastníkmi cestovného ruchu a úrovňou svojej práce pôsobia na uspokojovanie ich potrieb, najmä pri poskytovaní osobných služieb;
b) ovplyvňujú nielen mieru spokojnosti spotrebiteľov – účastníkov cestovného ruchu, ale pôsobia aj na ich myslenie a ovplyvňujú ich spotrebné návyky.
Význam živej práce v cestovnom ruchu naďalej vzrastá, a to aj napriek požiadavke racionalizácie všetkých činností vplyvom uplatňovania novej techniky v praxi cestovného ruchu. Stupeň substitúcie živej práce zhmotnenou prácou je v cestovnom ruchu obmedzený a ani v budúcnosti nemožno predpokladať podstatnejšie zníženie spotreby živej práce v cestovnom ruchu. Význam a rozsah živej práce pri uspokojovaní potrieb účastníkov cestovného ruchu kladú požiadavky na kvalifikáciu pracovníkov.
Ak sa na pracovný proces v cestovnom ruchu pozeráme ako na činnosť vo sfére obehu, kde dochádza prevažne k sprostredkovaniu výmeny a k spotrebe tovaru a služieb, potom sa tu spotrebúva prevažne živá práca, ktorá nemá hodnototvorný charakter (s výnimkou pri výrobe jedál a nápojov), ale je spoločensky nevyhnutná. Táto osobitosť cestovného ruchu sa prejavuje aj v osobitosti merania a hodnotenia výkonu pracovníkov.
Činitele, ktoré ovplyvňujú viazanosť živej práce v cestovnom ruchu, možno rozdeliť do dvoch skupín.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Emil Kopšo - Ekonomika cestovného ruchu, Ing. Július Tvrdoň - Lexikón spoločenského styku
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.