referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Emil
Utorok, 31. januára 2023
Vývoj bánk
Dátum pridania: 02.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Hyper
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 764
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
1. Historický vývoj obchodného bankovníctva

Zárodky bánk vznikli už 3400 až 3200 rokov pred Kristom v sumerskom meste Ur a prvými pracovníkmi bánk boli kňazi. Uschovávali zlato a cennosti a inkasovali za to úroky. Novodobé bankovníctvo vzniklo po dlhých obdobiach vojen v Taliansku, keď v 10. a 11. storočí využili mestá na Apeninskom poloostrove slabosť Arabov v námorníctve a prevzali na určitý čas nadvládu nad Stredozemným morom. To prinieslo rozvoj obchodu. Vznikla potreba zamieňať peniaze celého sveta. Za tým účelom si postavili podnikavci - tiež mnísi - na námestiach stoly a lavice, na ktorých mali rozložené peniaze rôzneho druhu a zamieňali ich za istú odmenu. Od mena týchto stolov pochádza dnešné pomenovanie peňažných ústavov. Tieto stoly a lavice pomenovali "banco" (banco=lavica) a osoby, ktoré sa zaoberali zamieňaním peňazí sa nazývali "banchiero".
Keďže ale Anglicko bolo prvou krajinou, kde vznikla banka (centrálna - Bank of England), vo väčšine literatúr sa uvádza, že práve v Anglicku, na základe vzniku rôznych úschovní, treba hľadať počiatky bánk a bankovníctva.
Z hľadiska vzniku obchodného bankovníctva rozlišujeme u nás 3 etapy vývoja:

1. Vývoj do roku 1918:
Banky u nás vznikali neskôr, ako v krajinách západnej Európy. Celý rozvoj na území Slovenska brzdili vládcovia Uhorska a feudalizmus, ktorému sa tu neuveriteľne darilo. V tomto období bolo Slovensko súčasťou Rakúsko-uhorskej monarchie. Prvou bankou v Rakúsko-Uhorsku, založenou v roku 1703 bola Banco del Giro vo Viedni. V Bratislave bola prvá banka založená v roku 1772. Bol to prvý peňažný ústav v Uhorsku, ktorý vznikol na príkaz Márie Terézie - Uhorská kráľovská úverová hlavná pokladnica. Roku 1824 vznikla filiálka Viedenskej prvej rakúskej sporiteľne v Bratislave a o tri roky aj v Nových Zámkoch a vo Zvolene. Boli to však len pobočky zahraničných bánk, ktoré prebytky zo svojej činnosti ukladali v zahraničí a o rozvoj domáceho priemyslu nemali väčší záujem. Len vo Zvolenskej sporiteľni (bol to najstarší slovenský peňažný ústav nedružstevného typu) so sídlom v Banskej Bystrici nájdeme medzi zakladateľmi Slovákov, známych spisovateľov a národných dejateľov - Karola Kuzmányho a Sama Chalupku. Ináč v nich rozhodovali Neslováci. 1842 bola založená Bratislavská sporiteľňa, účastinná spoločnosť Prešporská sporiteľňa. Základom slovenskej bankovej sústavy boli družstevné peňažné ústavy. Prvý spolok bol založený v roku 1844 v Sobotišti, tzv.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.