referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohdana
Pondelok, 18. januára 2021
Hospodárska politika Veľkej Británie
Dátum pridania: 03.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Ludvo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 864
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 12m 50s
Pomalé čítanie: 19m 15s
 
1. Charakteristika krajiny

1. 1 Dejiny a vznik Veľkej Británie

Britské ostrovy boli osídlené už v okolo roku 3 000 pred n. l. Ibermi, o čom svedčia aj dve monumentálne pamiatky v okrese Wiltshire na Salisburskej planine, Stonhenge a Avebury.
V roku 43 n. l. prišli Rimania a dali krajine jej dnešné pomenovanie – Britania.
Z invázie Anglov dostalo pomenovanie Anglicko ,,Angle-land”.
Proces integrácie celej dnešnej Veľkej Británie začal pripojením Wallsu. V 14.storočí sa walleský kráľ Llevellyn Veľký pokúsil zjednotiť walleský ľud proti Angličanom. Odboj trval tri generácie a počas vlády jeho vnuka Llevellyna Posledného bo Walles porazený a pripojený k andlickej korune v roku 1301. V roku 1536 Henry VIII zjednotil walleský a anglický parlamet. Škótsko bojovalo s Anglickom niekoľko storočí. Nútením Írov na protestantskú vieru a konfiškáciou pôdy spôsobil Henry dva pretrvávajúce problémy: náboženský a problém pôdy, ktoré pretrvávajú dodnes. Dva národy v Írsku zaznamenávame od roku 1845, keď v Írsku vypukol hladomor. Severné Írsko s lepšími vzťahmi k britskej korune prekonalo hladomor podstatne lepšie, oddelilo sa a zostalo po britskou správou.

1.2 Súčasná Veľká Británia

Súčasný názov: Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska.
Veľká Británia je parlamentná monarchia s demokratickou formou vlády. Predstaviteľov vlády volia občania starší ako 18 rokov v parlamentných voľbách na obdobie piatich rokov. Súčasnou hlavou štátu je kráľovná Alžbeta II, ktorá nastúpila na trón v roku 1953. Kráľovná vo všetkých oblastiach predstavuje štát. Je najvyšším súdnym orgánom, vrchným veliteľom ozbrojených síl a hlava anglikánskej cirkvi. V praxi sú jej právomoci veľmi obmedzené. Jedná podľa odporúčaní vlády. Parlament zvoláva, odporučuje, rozpúšťa a podpisuje ním schválené zákony, ktoré takto vstupujú do platnosti. Parlament je najvyšší zákonodárny orgán kráľovstva. Má dve komory. Snemovňa lordov a Dolná snemovňa. Horná snemovňa sa skladá z lordov duchovných (Lords spiritual), patria sem biskupi z Canterbury a Yorku a 24 biskupov z anglikánskej cirkvi, a z lordov svetských (Lords temporal), sú to dedičný lordi a doživotní lordi, ktorý vykonávajú predovšetkým súdne funkcie. Snemovni lordov predsedá lord kancelár. Dolná snemovňa je tvorená 659 poslancami zvolenými vo všeobecných voľbách, pričom 529 poslancov zastupuje Anglicko, 72 Škótsko, 40 Wales a 18 Severné Írsko.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.