referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Miloš
Nedeľa, 23. januára 2022
Filozofia marketingu
Dátum pridania: 24.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sos
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 690
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Filozofia marketingu v súčasnej SR
(čokoládová tyčinka)

Tak ako sa časom vyvíja a mení všetko okolo nás, tak sa mení aj marketing. Nato, že marketing je pomerne mladá vedná disciplína sme doteraz zaznamenali 5 vzniknutých marketingových filozofií :
1. výrobnú
2. výrobkovú
3. predajnú
4. marketingovú
5. spoločenský marketing
Najskôr vám stručne opíšem všetky typy filozofií, a potom vysvetlím prečo som si vybral práve tú koncepciu akú som si vybral.
Výrobná koncepcia – Predstavte si finančnú situáciu obyvateľstva začiatkom 20. storočia. Jedným slovom by sa dala opísať ako „bieda“. Množstvo ľudí žijúcich väčšinou len z minimálnych príjmov, a len veľmi malá skupina vyššej vrstvy. V tejto dobe výrobcom nešlo o kvalitné výrobky, pretože za kvalitu, ako už vieme, sa platí, ale skôr o vyrobenie obrovského množstva výrobkov, ktoré by si mohli dovoliť aj obyčajní ľudia.
Výrobková koncepcia – životná úroveň obyvateľstva sa pomaly zvyšuje a to má samozrejme vplyv na požiadavky a nároky spotrebiteľov. Zrazu nestačí iba vyrobiť veľa, ale treba dbať aj na kvalitu, ktorú si už môže dovoliť stále viac a viac obyvateľov. Výrobcovia sa preto začínajú zaujímať aj o produkovanie lepších výrobkov, ktoré by tieto očakávania splnili. Predajná koncepcia - do popredia v marketingu sa dostáva filozofia takzvaného „násilného“ predaja. Ide o informovanie spotrebiteľa o výrobkoch ponúkaných na trhu, a tým mu akýmsi spôsobom vnútiť potrebu kúpy daného výrobku. Ľudia vlastne aj chcú byť informovaní a je pre nich pohodlnejšie pozrieť si aktuálnu ponuku v predajniach prostredníctvom letákov z pohodlia domova. Prečo im teda nevyhovieť a dať im to čo chcú? Veď budú spokojní spotrebitelia a samozrejme aj my, pretože tržby prinášajú očakávaný zisk (nie je to však pravidlom!).
Marketingová koncepcia – je založená na uspokojovaní potrieb zákazníka. Nesmie tu chýbať prieskum trhu, ktorý nám povie, čo si spotrebitelia želajú. Ak je zákazník spokojný so svojou kúpou stáva sa z neho chodiaca reklama pre náš výrobok. Nevravím, že podpora predaja prostredníctvom reklamy v tomto prípade neexistuje, ale základom je to, že výrobok si robí reklamu sám svojou kvalitou. Filozofia spoločenského marketingu. – v novodobých dejinách marketingu sa do popredia dostáva práve táto koncepcia.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.