referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Miloš
Nedeľa, 23. januára 2022
Marketingová koncepcia - produkt vzdelanie (úvaha)
Dátum pridania: 24.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sos
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 450
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
Marketingová koncepcia -produkt vzdelanie

(úvaha)
Každý z nás má nejaké potreby. Či už sú to základné potreby ako...potreba jesť, piť, spať alebo sekundárne potreby a túžby. Priraďujeme im prioritu podľa toho čo je pre nás buď v danom momente alebo z dlhodobého hľadiska dôležitejšie. Medzi takéto potreby patrí určite potreba vzdelania, ktorá je pre väčšinu z nás dôležitá z toho dlhodobého hľadiska a zastáva vysoký stupeň dôležitosti. Vzhľadom k tomu, že na ľudí vplývajú stále nové aspekty rozhodovania sa, vznikajú, vyvíjajú sa a prípadne zanikajú rôzne potreby jednotlivcova, ale aj spoločnosti. Môžeme predpokladať, že potreba vzdelania bude mať na nás stále väčší a väčší vplyv a budeme jej postupom času pripisovať stále väčší stupeň priority. Takým malým dôkazom podľa mňa je to, ako ľudia pokladali za dôležité byť vzdelaný pred 50 rokmi a akú váhu tomu pripisujú v dnešnej dobe.
Treba však rozoznávať medzi rôznymi druhmi vzdelania. Nie je vzdelanie ako vzdelanie! Dnes máme možnosť vyštudovať: základnú, strednú a vysokú školu. Isteže je tam ešte veľa iných možností, kto. Druh vzdelania by sme mohli v rámci marketingovej koncepcie opísať ako želanie zákazníka uspokojiť potrebu vzdelania, pričom si vyberá z rôznych druhov a možností. Tento výber nám tvorí dopyt po týchto druhoch vzdelaní. Produkty vzdelaní sú už konkrétne typy vzdelaní ponúkane na trhu. Môže to byť napríklad priamo na Univerzite Komenského fakulta manažmentu a v rámci nej množstvo oborov, ktoré táto fakulta ponúka.
Výmenu je už ťažšie definovať. Ak je vzdelanie bezplatné tak študent ako taký neplatí škole, ktorá mu vzdelanie ponúka. Ide skôr o to, že tým, že on si podá prihlášku na danú školu vyjadrí záujem o vzdelanie, ktoré ponúka táto škola. Dôsledkom toho vznikli školy, ktoré sa môžu pochváliť vysokým záujmom o ich produkty a naopak aj také, ktoré prijímajú len takých študentov, ktorí neboli prijatí na uvedené školy. Ak by sa však za školy platilo, tak študent priamo zaplatí za to, čo mu škola ponúka. Potom by vznikli rozdiely medzi platbami školám.
Ďalším prvkom marketingovej koncepcie je – transakcia, ktorá je akýmsi ohodnotením výmeny. Výmena môže byť výhodná buď pre jednu, druhú alebo aj obe strany. Pre školy by bolo výhodné, aby ako výmenu za ich ponúkané vzdelanie dostávali finančné prostriedky avšak potom by bolo veľmi dôležité určiť požadovanú sumu od študentov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.