referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Denisa, Denis
Nedeľa, 1. novembra 2020
Tradičná škola manažmentu
Dátum pridania: 27.11.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Smar
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 004
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 
Tradičná škola manažmentu: z tradičnej školy manažmentu ma najviac zaujal manažér Tomáš Baťa. Jeho základné prínosy, ktoré uplatňoval pri svojej práci bolo:
- predbežné kalkulácie
- operatívne plánovanie
- vnútropodnikové účtovníctvo
- systém odmeňovania
Najviac ma na ňom zaujal jeho prístup k ľuďom, ktorý podľa môjho názoru bol na vysokej úrovni na danú dobu. Vedel svojimi krokmi donútiť respektíve vedel presvedčiť svojich zamestnancov, že keď budú pracovať dobre, efektívne a rýchlo, čiže budú plniť stanovený plán tak budú aj patrične ohodnotení, pričom veľký dôraz kládol na kvalitu vyrobeného výrobku, čiže aj robotníci boli donútení nielen robiť rýchlo, ale aj kvalitne a následne mal veľmi dobre spracovanú formu kontroly a to tak, že preferoval kruhovú výrobu a každý bol pod dohľadom toho druhého. Podľa môjho názoru nútil týmto spôsobom kontroly ľudí byť zodpovední sami za seba, čo sa týka kvality odvodenej práce. Veľmi dobre postupoval aj pri rozpočtovaní, keď nepoužíval centrálne rozpočtovanie, ale každá výrobná jednotka mala svoj vlastný rozpočet, čím sa dali presnejšie odhaliť určité tzv. schodky v rozpočtoch a nedalo sa to zakryť centrálnym rozpočtom s veľkým počtom ľudí. Týmto boli jeho investované peniaze do výroby využité naplno a každé prekročenie rozpočtu bolo zistené včas pri každej časti výroby a tým sa ušetril čas pri hľadaní v ktorej sekcií sa rozpočet prekročil. Tiež sa snažil ľudí školiť a zlepšovať im kvalifikáciu, nie ako je to v súčasných podnikoch, kde sa to zanedbáva, taktiež jeho pozitívum bolo vtom, že sa vedel o svojich zamestnancov patrične postarať. Myslím, že tento aspekt by mal byť na jednom s prvých miest v súčasnom riadení, pretože keď ľudia vedia, že čím budú tvrdšie pracovať tým budú mať povedzme viaceré výhody, tak sa aj oni sami budú snažiť pracovať dôsledne a efektívne pretože im bude záležať, aby neprišli o prácu a v ťažkých chvíľach budú vedieť aj podnik podržať a brániť ho keď budú vidieť, že podniku ide aj o ich pohodlie, lepšiu životnú úroveň.
Behavioristická škola manažmentu: z tejto teórie ma najviac zaujali teórie od M.P.Folletovej, ktorá sa vyjadrila, že teória manažmentu musí vychádzať z psychológie a nie z predstáv riadiaceho pracovníka.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.