referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Elena, Helena
Štvrtok, 18. augusta 2022
Medzinárodné podnikanie - vývoj a súčasný stav
Dátum pridania: 06.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: eli01
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 058
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 7m 50s
Pomalé čítanie: 11m 45s
 
Medzinárodné podnikanie ako najdôležitejšia oblasť medzinárodných hospodárskych vzťahov prechádza veľmi zásadnými zmenami, a to nielen v dynamike svojho rozvoja, kvalitatívnymi zmenami, ale aj prehlbovaním odlišností vznikajúcich v jednotlivých vývojových etapách.
Viaceré analýzy vývoja svetového hospodárstva rozoznávajú celkom 4 rastové fázy v oblasti vývoja národného dôchodku, ktoré sa veľmi zreteľne a diferencovane premietli do vývoja svetového hospodárstva, a teda aj medzinárodného obchodu.


I. Fáza rastu (1870 – 1913)
Charakterizovaná je minimalizovanými vládnymi intervenciami do hospodárskeho života, stabilným medzinárodným menovým systémom, voľným pohybom kapitálu a migráciou obyvateľstva, ale aj zavádzaním obchodných prekážok a ciel. Najrýchlejší ekonomický rast bol zaznamenaný v USA a z dôvodu koloniálnej vlády a zahraničnej hegemónie najmenší v Ázii. V USA toto obdobie súviselo s rastúcim využívaním všetkých druhov surovín a priťahovaním zahraničného kapitálu a migrantov. Domáci investičný rozmach v tomto období dosahoval ďaleko najvyššie prírastky v rámci celého svetového hospodárstva.


II. Fáza rastu (1913 – 1950)
V tomto období prešlo svetové hospodárstvo mnohými vojnovými konfliktmi a krízami. Celosvetová ekonomická kríza v rokoch 1929 – 1933 vyvolala kolaps svetového ekonomického poriadku a dala podnet k vzniku nových spôsobov štátnych zásahov a intervencií do rozvojových procesov. Po roku 1940 zaznamenalo USA, z dôvodu obrovských vojenských dodávok do Európy a Ázie, ojedinelý hospodársky rast, ktorý sa premietol do získania rozhodujúceho ekonomického a technologického voči ostatným veľmociam. Na druhej strane bývalý ZSSR vykonal celý rad radikálnych krokov súvisiacich s likvidáciou súkromného vlastníctva, vytvorením štátom riadených a vlastnených podnikov v priemysle a poľnohospodárstve a zavedením plánovania. V oblasti zahraničného obchodu bol zavedený štátny monopol, ktorého cieľom bolo urýchlenie ekonomického rozvoja.
V Nemecku a Japonsku začali byť, najmä po roku 1930, zásady liberalizácie v ekonomike a obchode nahradzované rozsiahlymi intervenciami štátu do domácej ekonomiky. Poruchy v liberálnom svetovom poriadku, ktorých výsledkom boli po roku 1929 postupný kolaps medzinárodného obchodu a kapitálových trhov. V poklese miery otvorenosti národných ekonomík sa udržovali ceny primárnych surovín na relatívne vyššej úrovni ako ceny priemyselných výrobkov. III.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.