referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Elena, Helena
Štvrtok, 18. augusta 2022
Makroekonómia - Inflácia a nezamestnanosť
Dátum pridania: 06.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: eli01
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 119
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.6
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 7m 40s
Pomalé čítanie: 11m 30s
 
Nezamestnanosť a inflácia sú najväčšie súčasné makroekonomické problémy.
Podľa Okunovho zákona je v období vysokej nezamestnanosti skutočný GNP pod svojou potencionálnou úrovňou. Okunov zákon tvrdí, že každý pokles produktu o 2% pod jeho potencionálnu úroveň vedie k rastu nezamestnanosti o 1%.
Vysoká nezamestnanosť je príznakom márnenia pretože počas recesie, keď je nezamestnanosť vysoká ekonomika nevyrába toľko, koľko by mohla. Straty počas období vysokej nezamestnanosti sú najväčšie doložené straty v modernej ekonomike. Sú niekoľkonásobne vyššie než odhadnutá neefektívnosť z monopolov alebo mrhanie vyvolané clami a kvótami.
Hoci sú ekonomické náklady nezamestnanosti vysoké, treba k nim pripočítať sociálne a psychologické straty, ktoré postihujú nezamestnaných. Nedobrovoľná nezamestnanosť je pre mnohých ľudí vysoko traumatizujúca záležitosť, je príčinou vyššieho počtu srdcových ochorení a samovrážd.
Nezamestnaný je človek schopný a ochotný pracovať, ktorý prácu hľadá a nemôže ju nájsť. Ide o ľudí, ktorí nie sú zamestnaní , ale aktívne hľadajú prácu. Musia vyvíjať špecifické úsilie, napr. navštevovať miestne firmy, odpovedať na inzeráty, zaujímať sa o pracovné príležitosti na úradoch práce.
Zamestnaní sú ľudia, ktorí vykonávajú akúkoľvek platenú prácu, ak aj tí, ktorí momentálne nepracujú pre chorobu, štrajky, alebo z dôvodu dovolenky.
Zamestnaní a nezamestnaní tvoria pracovnú silu.
Všetci ostatní nie sú súčasťou pracovnej sily. Ide v priemere o 36% dospelého obyvateľstva, ktoré navštevuje školu, vedie domácnosť, je v dôchodku, invalidi, ktoré vôbec nemôžu pracovať, alebo ľudia, ktorí jednoducho nehľadajú prácu a tzv. znechutených pracovníkov.
Oficiálna miera nezamestnanosti nezahŕňa znechutených (odradených) pracovníkov, ktorí aktívne nehľadajú prácu, pretože si myslia, že v ich odbore neexistuje.
Spôsoby prechodu z kategórie zamestnanosti do kategórie nezamestnanosti:
1) pracovník stráca zamestnanie, pretože firmy prestáva existovať
2) v súvislosti s určitými ťažkosťami v podniku. Pracovník je dočasne prepustený z práce s očakávaním, že v budúcnosti v tom podniku dostane prácu
3) pracovní sa rozhodne zanechať prácu a stať sa nezamestnaným
Dĺžka trvanie nezamestnanosti je dĺžka časového úseku, počas ktorého je pracovník nezamestnaný.Hlavné formy nezamestnanosti:
a) Frikčná – osoby, ktoré hľadajú pracovne miesta nie sú dobre informované o ponuky pracovných miest.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.