referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohuš
Streda, 27. januára 2021
Teória a politika zamestnanosti - Vzdelávanie dospelých
Dátum pridania: 06.12.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: eli01
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 269
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 8m 50s
Pomalé čítanie: 13m 15s
 
Formovanie trhového prostredia vyhrotilo problematiku trhu práce tak, že začala byť jedným z dominantných ekonomických problémov. Stala sa nielen predmetom ekonomických , ale aj politických diskusií s hospodárskych programov. Aktuálnosť tohto problému potvrdzuje aj vládou schválený Zákon o zamestnanosti č. 389/1996 Zb., ktorým sa zriadil Národný úrad práce, s centrami na krajskej a okresnej úrovni podľa nového územnosprávneho členenia.
Zmena územného usporiadania reflektovala nový pohľad na priestorové rozloženie nezamestnanosti na Slovensku. Nezamestnanosť, ako výsledok nerovnováhy dopytovej a ponukovej stránky trhu práce, zasahuje všetky vrstvy obyvateľstva a pre niektoré skupiny môže znamenať bariéru ich návratu medzi ekonomicky aktívne obyvateľstvo.

Rýchlo sa meniace podmienky života, dynamiky technického rozvoja a nároky súčasnej praxe menia miesto, význam a poslanie vzdelávania, ktoré sa stáva organickou súčasťou života moderného človeka. Dosiahnutý stupeň vzdelania vyvoláva nové potreby vzdelávania, a teda právom možno vzdelávanie považovať za najvýznamnejšiu aktivitu v živote človeka, ako aj celého ľudského spoločenstva.
V našich podmienkach dochádza k podceňovaniu významu vzdelávania dospelých, prevláda v ňom živelný rozvoj a často bez záruky kvality. Pri transformácií vzdelávacej sústavy SR, spojenej s hľadaním modelov zodpovedajúcich súčasným a hlavne budúcim potrebám , sa mimoriadna pozornosť venuje školskému systému; t.j. základnému, strednému a vysokému školstvu. V pozadí zostáva problematika vzdelávania dospelých, ktorú v súčasných podmienkach treba chápať ako proces celoživotného vzdelávania. Ide tu o komplexné pôsobenie na rozvoj osobnosti v priebehu života. ELLI (Európska iniciatíva pre celoživotné vzdelávanie) charakterizuje celoživotné vzdelávanie ako priebežný proces stimulovania a povzbudzovania jednotlivca, aby si osvojoval všetky poznatky, hodnoty, zručnosti a vedomosti, ktoré bude potrebovať počas svojho života a aby ich s dôverou, tvorivosťou a potešením aplikoval na všetky úlohy, situácie a podmienky. Doba, v ktorej väčšina ľudí predpokladala, že bude vykonávať jedno zamestnanie po celý život a príprava sa realizovala štúdiom, resp. Odbornou prípravou v mladosti je minulosťou. Je obvyklým javom, že ľudia majú v priebehu pracovného života niekoľko zamestnaní, resp.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.