referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Výobné faktory
Dátum pridania: 27.01.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bifrost
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 519
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Práca
Je cieľavedomá ľudská činnosť, vynaložená pri výrobe výrobkov a služieb. Množstvo práce závisí od množstva obyvateľstva ochotného a schopného pracovať.
Kvalita práce – závisí od vzdelania, od kvalifikácie, od používaných výrobných prostriedkov a technológií. Práca sa stáva predmetom kúpy a predaja na trhu výrobných faktorov. Platia pre ňu zákonitosti trhového mechanizmu.
Dopyt po práci vytvárajú firmy. Je sprostredkovaný, závisí od dopytu po výrobkoch, ktoré sú výsledkom práce. Čím je mzda nižšia, tým väčšie množstvo práce firmy vyžadujú. Závisí od množstva prostriedkov, používanej technológie. Pri modernej technológií klesá množstvo práce a stúpa nárok na kvalifikovanosť. Pri menej dokonalej technológií je to naopak. Ponuka práce na trhu výrobných faktorov vytvárajú domácnosti. Jej množstvo závisí od počtu obyvateľov aj od počtu obyvateľov schopného a ochotného pracovať. Dozadu sa stáčajúca krivka ponuky – od určitej výšky príjmov klesá ponuka práce žien. (graf)

Obyvateľstvo sa delí na zamestnaných (majú prácu) a nezamestnaných (nemajú prácu, alebo ju intenzívne hľadajú).
Nezamestnanosť – môže byť dobrovoľná = počet voľných miest je väčší, alebo rovný počtu nezamestnaných. Je to tzv. frikčná nezamestnanosť, súvisí s rozdielnosťou medzi ponukou a dopytom ( tzv. štrukturálna nezamestnanosť).
nedobrovoľná – počet voľných pracovných miest je menší ako počet nezamestnaných.
Miera nezamestnanosti = nezamestnaní. 100
počet prac. síl
Mzda – cena práce ( vlastníctvo práce zabezpečuje stály príjem = mzdu).
a) časová je platený podľa množstva odpracovaných hodín
b) úkolová je platený podľa množstva výrobkov, ktoré počas práce vyprodukuje
c) nominálna množstvo peňazí, ktoré za prácu dostaneme
d) reálna množstvo výrobkov, ktoré si za nominálnu mzdu môžeme kúpiť. Závisí od ceny výrobkov a NM

Pôda
Je ekonomický statok aj napriek tomu, že je to prírodný dar. Nie je to voľný statok. Má rozdielnu kvalitu a výhodnosť. Výhodnosť pôdy závisí do jej úrodnosti, od blízkosti odbytíšť. Pôda bola vždy v súkromnom vlastníctve, podnikal na nej majiteľ, alebo pôdu prenajímal. Poplatok za prenájom pôdy = renta. Nájomné = poplatok za statky, ktoré sú výsledkom ľudskej činnosti. Diferenčná renta = rozdiel medzi ziskom podnikateľa, ktorý podniká na výhodnejšej a nevýhodnejšej pôde. Dopyt po pôde: je odvodený = od dopytu po produktoch pestovaných nadanej pôde. Ponuka pôdy: množstvo pôdy je konštantné.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.