Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Marketingový plán (SOČ)

Úvod

Cestovný ruch sa v dvadsiatom storočí stal významným spoločenským a ekonomickým fenoménom. V roku 2003 dosiahli devízové príjmy z aktívneho cestovného ruchu 7 231, 0 mil. Sk, čo je o 1 500, 0 mil. Sk viac ako v roku 2002. Podiel aktívneho zahraničného cestovného ruchu na HDP tvoril v roku 2003 2,7 %. Počet ubytovaných turistov dosiahol v roku 2003 počet 690 685 z toho 275 874 tvorili zahraniční návštevníci. Zo štatistiky cestovného ruchu vyplýva, že počet prenocovaní turistov dosiahol v roku 2003 celkom 2 612 929 prenocovaní.
Domáci cestovný ruch je významnou súčasťou spotreby obyvateľstva, ako aj formou jeho regenerácie a upevňovania zdravia. Súčasne rozširuje aj všeobecnú vzdelanosť, výmenu skúseností a rozhľadenosť, umožňuje sociálne kontakty a má vplyv na úroveň spokojnosti občanov.
Významný je vplyv cestovného ruchu na vývoj zamestnanosti, pričom veľkú časť zamestnancov predstavuje relatívne málo kvalifikovaná pracovná sila. Práve tá, ktorá tvorí podstatnú časť nezamestnaných. Okrem pracovných miest v zariadeniach cestovného ruchu, vyvoláva tvorbu pracovných miest aj v dodávateľských odvetviach. Keďže cestovný ruch má významný vplyv na hospodárstvo cieľových krajín cestovného ruchu, pričom nejde len o nezanedbateľný príliv devízových prostriedkov, ktoré plynú z aktívneho zahraničného cestovného ruchu, ale predovšetkým o odvetvie, ktoré svojim charakterom zasahuje do mnohých ďalších nadväzujúcich odvetví, pomáha pri vytváraní nových príležitostí, prispieva k zvyšovaniu životnej úrovne obyvateľstva a k rozvoju oblastí s relatívne nízkym ekonomickým potenciálom, je potrebné, aby podniky cestovného ruchu mali vypracovaný dokonalý marketingový strategický plán. 1 Charakteristika podniku CR

Podnik ako taký, môžeme charakterizovať ako plánovite organizovanú hospodársku jednotku, v ktorej sa produkujú služby a vecné statky s cieľom predaja. Touto definíciou sa dá povedať, že podnik je kombináciou výrobných faktorov, pomocou ktorých podnikateľ chce dosiahnuť konkrétne ciele. Každý podnik cestovného ruchu má presne vymedzený predmet svojej činnosti, tj. produkciu služieb, ktorými chce uspokojovať potreby trhu. Túto činnosť musí starostlivo a zodpovedne plánovať a vykonávať. V podniku cestovného ruchu má veľký význam ľudská činnosť, tak predmetová ako aj dispozitívna.

Typ a kategória

Podľa Vyhlášky Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky č.

419/ 2001, ktorou sa upravuje kategorizácia ubytovacích zariadení a klasifikačné znaky na ich zaraďovanie do tried je hotel Dixon s. r. o. zaradený do kategórie s troma hviezdičkami. Podľa počtu zamestnancov ide o malý podnik.
Majiteľom Hotela Dixon *** je JUDr. Juraj Svinský. V marci roku 1996 bol postavený komplex zvaný Dixon club, v ktorom sa nachádzalo 13 tenisových kurtov, z ktorých sú 4 k dispozícii aj v zimnom období vo vykurovanej tenisovej hale a v hoteli sú aj 3 squashové kurty. V druhej etape sa v dôsledku neúplnosti tohto zariadenia rozhodol manažment pre prístavbu hotelovej časti. Hotelová časť s celkovou ubytovacou kapacitou 112 pevných lôžok a 20 prísteliek sa sprevádzkovala v septembri roku 2001.
V tretej etape v novembri roku 2001 bola sprevádzkovaná reštauračná časť. Stravovanie hostí je zabezpečené v hotelovej reštaurácii s kapacitou 52 miest, pri kongresových akciách aj v banketke s kapacitou 48 miest a dennom bare s kapacitou 60 miest.

1.1 Poslanie podniku

Hlavným poslaním hotela Dixon nie je len poskytovať ubytovacie, stravovacie, športové a doplnkové služby v najlepšej možnej kvalite, ale cieľom zamestnancov hotela je aj spríjemniť pobyt svojim hosťom, poskytnúť im kompletné služby s kvalitným ubytovaním a vynikajúcou kuchyňou postarať sa o ich bezpečnosť, pohodlie a zabezpečiť si ich skorý návrat. 1.2 Lokalizácia, kapacita a rozsah poskytovaných služieb, organizačná štruktúra podniku CR, počet a štruktúra pracovníkov

Hotel Dixon *** sa nachádza v Banskej Bystrici na ulici Švermova 32, v časti nazývanej Fončorda len niekoľko minút autom od centra Banskej Bystrice. Vedľa hotela Dixon je areál plážového kúpaliska s 5 bazénmi a 2 toboganmi a krytá plaváreň. V okruhu 10 km sú výborné lyžiarske terény s umelým zasnežovaním, preto je vhodný na organizovanie lyžiarskych zájazdov, tenisových a squashových kurzov, sústredení športovcov a rodinné dovolenky v lete aj v zime. V hoteli sa nachádza športová predajňa a požičovňa, masáž, sauna, whirlpool, lyžiareň, biliard, šípky a stolný futbal.
Hotel sa vyznačuje komplexnosťou poskytovaných služieb, ktorých rozsah je v porovnaní s inými hotelmi na Slovensku výnimočný.
Hotelové kongresové centrum poskytuje výbornú príležitosť pre celoročné organizovanie kongresov, konferencií, prezentácií, porád, seminárov a školení.
Spoločenské priestory hotela vybavené veľkým profesionálne ozvučeným parketom so svetelnými efektmi poskytujú nadštandardné podmienky na konanie plesov, stužkových slávností, svadieb, veľkých firemných osláv ako aj osláv významných životných jubileí, rautov, recepcií a podobne.

V prevádzke je aj nový nočný bar, známy najmä exkluzívnym prostredím.
Hotel má výborné podmienky pre organizovanie športových podujatí, firemných športových dní a rôznych stretnutí spojených so športovým vyžitím v neformálnej, ale o to príjemnejšej atmosfére. K hotelu patrí 13 tenisových kurtov, z ktorých sú 4 k dispozícii aj v zimnom období vo vykurovanej tenisovej hale a v hoteli sú aj 3 squashové kurty.

1. Vstupné priestory

Hneď pri vstupe sa vyníma hotelová hala, na pravej strane ktorej sa nachádza recepcia s nepretržitou službou a informácie.

2. Reštaurácia

Stravovanie hostí je zabezpečené v hotelovej reštaurácii s kapacitou 52 miest, pri kongresových akciách aj v banketke s kapacitou 48 miest a dennom bare s kapacitou 60 miest. Pri akciách sú raňajky bufetové, obedy a večere sa podávajú jednotné podľa výberu z menu alebo na spôsob teplého a studeného bufetu. Pre správne fungovanie a chod prevádzky sú spracované požiadavky na zamestnancov v súlade s normami HAACCP.
V letných mesiacoch je k dispozícii priestranná terasa so záhradným grilom s kapacitou 200 miest.

3. Ubytovanie

Hotel DIXON ponúka kvalitné ubytovanie v 46 nových vkusne zariadených dvojlôžkových a trojlôžkových izbách s možnosťou prístelky a 3 apartmánoch. Izby sú vybavené štandardom určeným pre trojhviezdičkové hotely. V dvojposteľových izbách sa nachádzajú 2 stále lôžka, v predsieni je zrkadlo s vešiakovou stenou. Súčasťou izby je skriňa na šaty, písací stôl s dvoma čalunenými kreslami, odkladací priestor na kufor, kôš na odpadky na každé lôžko, nočný stolík s nočnou lampou a prístelka. Ku každej izbe neodmysliteľne patrí plné sociálne vybavenie so sprchovým boxom, alebo vaňou, SAT-TV a telefón. Celková ubytovacia kapacita je 112 pevných lôžok a 20 prísteliek.
Apartmány sa skladajú z dvoch plne vybavených miestností z obývačky a spálne a tiež plne vybaveným sociálnym vybavením s vaňou. V obývacej časti sa nachádza čalúnený gauč, 2 kreslá a obývačková stena.

4. Konferenčné priestory

Na usporadúvanie kongresov, konferencií, prezentácií, porád, seminárov, školení a firemných dní slúži kongresovo - spoločenské centrum s celkovou kapacitou 290 miest s modernou prezentačnou technikou.

Kongresovo-spoločenské centrum tvorí:
 banketka s kapacitou 46 miest,
 modrý a zelený salónik, každý s kapacitou 16 miest,
 spoločenská sála s kapacitou 170 miest a veľký salón s kapacitou 74 miest.

5. Spoločenské priestory

Spoločenské priestory hotela sú vybavené veľkým profesionálne ozvučeným parketom s najmodernejšími svetelnými efektmi. Príjemnú atmosféru navodzuje aj množstvo bodových a ultrafialových svetiel.

Priestory poskytujú nadštandardné podmienky na konanie plesov, stužkových slávností, svadieb, veľkých firemných osláv ako aj osláv významných životných jubileí, recepcií, rautov a podobne. Maximálna kapacita pri využití spoločenského centra, denného baru, reštaurácie a 2 parketov (spoločenská sála a denný bar) je až 292 osôb. Zabezpečujeme DJ, videozáznam, videoprojekciu. Samozrejmosťou je vynikajúca kuchyňa, príjemná obsluha, parkovanie na stráženom parkovisku priamo pred hotelom.
K dispozícii je aj nový aperitív bar s možnosťou fajčenia s prepojením do denného aj nočného baru. Nový Nightclub známy exkluzívnym prostredím, kvalitnou diskohudbou a príjemnou obsluhou ma kapacitu 130 miest a je v prevádzke od 21.00 do 04.00 stredu - sobotu.

6. Ostatné služby

Hotel Dixon nezabúda ani na kondične nenáročné formy športu, akými sú aj biliard, šípky, a stolový futbal. V priestoroch hotela je umiestnený biliardový stôl, šípkový automat a stolový futbal.
V letných mesiacoch je k dispozícii priestranná terasa so záhradným grilom s kapacitou 200 miest a detským ihriskom.
V priestoroch hotela sa nachádza aj športová predajňa, kde si majú možnosť hoteloví hostia vybrať zo širokej škály športového tovaru: tenisovú a squashovú obuv, oblečenie, ponožky, uteráky, rakety, loptičky, výplety, gripy, vaky. Ku športovej predajni patrí aj požičovňa rakiet a loptičiek. Doplnkové služby v predajni sú vypletanie rakiet do 24 hodín. Nesmieme zabudnúť ani na lyžiareň a sklad na úschovu bicyklov. Hotel disponuje vlastným kamerovým systémom a stráženým parkoviskom s kapacitou 80 vozidiel.

7. Šport a relax

Tenis, tenisová hala
Pre milovníkov tenisu má hotel k dispozícii v letnom období 13 antukových tenisových kurtov, v zimnom období 4 antukové tenisové kurty vo vykurovanej tenisovej hale. Tenisová hala je priamo napojená na priestory šatní, denný bar a spoločenské priestory. Tieto kurty sú po celý týždeň v prevádzke od 8.00 do 22.00 hod.
Hotel Dixon organizuje rôzne:
 firemné športové dni,
 tenisové turnaje,
 tenisové kurzy,
 zimné pobyty pre skupiny s kombináciou lyžovania - tenisu – relaxu,
 letné pobyty pre skupiny s kombináciou tenisu - plávania – relaxu.

Squash

Na squashových nadšencov tu každý deň čakajú 3 squashové kurty, ktoré sú po celý týždeň v prevádzke denne od 8.00 do 22.00 hod. Squashové potreby si môžu hostia zaobstarať v hotelovej športovej predajni, kde sa tiež požičiavajú squashové rakety a loptičky. Denný bar v blízkosti kurtov poskytuje rýchle občerstvenie.

V prípade záujmu je Hotel Dixon ochotný zorganizovať:
 squashové turnaje,
 squashové kurzy,
 zimné pobyty pre skupiny s kombináciou lyžovania - squashu – relaxu,
 letné pobyty pre skupiny s kombináciou squashu - plávania – relaxu.

Relaxácia
Návštevníci areálu môžu využiť na relaxáciu priestory sauny s priamou obsluhou objednaných nápojov z aperitív baru, objednať si služby maséra alebo masérky a využiť príjemné účinky vírivých vaní. Príjemný interiér hotela znásobuje účinky týchto služieb
V lete môžu hostia navštíviť susediaci areál plážového kúpaliska s 5 bazénmi a 2 toboganmi, jazerom na člnkovanie a vodné bicyklovanie. Alebo môžu navštíviť krytú plaváreň, ktorá je vzdialená od hotela 500 m.
V zime môžu návštevníci využiť krátku vzdialenosť hotela do lyžiarskych stredísk s umelým zasnežovaním (pre skupiny je zabezpečovaný autobus z hotela do lyžiarskych stredísk a späť): Vzdialenosť lyžiarskych stredísk od hotela Dixon ***.
 Králiky - 7 km
 Šachtičky - 8 km (pre náročnejších)
 Selce - 11 km
 Donovaly 29 km
 Tále - 35 km

1.3 Podnikateľské podnikové ciele, hospodárske výsledky, personálna a finančná politika, marketingové ciele podniku CR

Hlavným cieľom každého podniku CR, tj. aj Dixonu, je optimálne uspokojovať potreby trhu, to znamená uspokojiť cieľové skupiny zákazníkov a tak zároveň napĺňať aj národohospodársky záujem. Dôležité je dosahovať optimálne výnosy so svojej hospodárskej činnosti a tak uspokojovať záujmy podniku. Jedným z najdôležitejších cieľov je uspokojiť svojich zamestnancov – ich potreby, pretože len spokojný zamestnanec je schopný ponúkať služby hotela klientom tak, aby ich prilákal a aj presvedčil o správnosti výberu. Pre úspešnosť podniku CR je potrebné, aby si podnik stanovil tri základné ciele. Sú to externé ciele, ktoré sa realizujú prevzatím výsledkov činnosti na trhu za predpokladu rešpektovania ostatných podmienok vonkajšieho prostredia (právneho, ekologického, politického, sociálneho, technologického), ciele podniku s cieľovou funkciou optimalizovať výsledok hospodárenia (napr. vysoká rentabilita kapitálu) a nakoniec ciele vrámci podniku s cieľovou funkciou optimalizovať spokojnosť svojich zamestnancov. V podniku CR sa tieto ciele musia najprv naplánovať, potom sa transformujú na ukazovatele a to tak, aby bolo možné riadiť. To znamená nielen plánovať, ale aj kontrolovať.
V hoteli Dixon je krátkodobým cieľom dosahovanie rentability, pretože tým zabezpečuje potreby pre vlastných zamestnancov a tak aj celého podniku. Dlhodobým cieľom Dixonu je dosiahnutie dlhodobej prosperity a zdrojom úspechu na trhu predovšetkým dobrý kvalitný produkt, kvalifikovaní a motivovaní pracovníci, ktorí sa snažia vyhovieť a pomôcť zákazníkom, čo najlepšie pri výbere produktu.

2 Marketingová analýza

Marketingová analýza je potrebná pre vytvorenie správnej marketingovej stratégie.

Aby marketingová stratégia pomohla k rozvoju podniku cestovného ruchu, musia byť v nej rozanalyzované mnohé faktory. Z toho hľadiska je potrebná analýza podniku cestovného ruchu ako takého, analýza zákazníkov, konkurencie, dodávateľsko – odberateľských vzťahov, vzťahov miestnej verejnosti k rozvoju cestovného ruchu, marketingového makroprostredia podniku a situačná analýza S.W.O.T.

2.1 Analýza podniku CR – vnútorné prostredie

Dôležitou zložkou marketingového plánovania je analýza marketingového prostredia. Súčasťou marketingového prostredia podniku cestovného ruchu sú ďalšie podnikateľské subjekty, organizácie, ľudia ako aj vzťahy medzi nimi.

Silné a slabé stránky

Naše silné stránky - hotel má výborné podmienky pre organizovanie športových podujatí, - spoločenské priestory- kongresové centrum- komplexnosť poskytovaných služieb- ojedinelosť poskytovaných služieb (squashové a tenisové kurty, najmä rozsahom,- možnosť zapožičania športovej výstroje,- dobrá lokalita hotela, krátka vzdialenosť od centra mesta,
Naše hlavné stránky - kvalita poskytovaných služieb,- prístup zamestnancov k hosťom a ich ochota pomôcť,- kvalita stravovania,- vzťahy medzi zamestnancami,- kvalitná propagácia zariadenia,- možnosť online rezervovania hotela na web. stránke hotela- webová stránka hotela v slovenskom, anglickom, nemeckom, holandskom, poľskom a ruskom jazyku


Naše slabé stránky - vyššia cenová hladina poskytovaných služieb,- mladí menej skúsení zamestnanci,- celková hygiena športových priestorov
Naše hlavné slabiny - veľkosť kapacity ubytovacích priestorov,
Možnosti ich odstránenia - poskytovanie zliav pri častom využívaní služieb, napr.

možnosť zakúpenia pernamentky, víkendové zľavy- prijímať do zamestnania len kvalifikovaných pracovníkov,- organizovať školenia svojich pracovníkov,- zlepšiť hygienické podmienky hotela,- rozšíriť kapacitu ubytovacieho zariadenia

2.2 Analýza zákazníkov

Potreby zákazníka Ich dôležitosť
Veľká Stredne veľká Malá
Kvalita ubytovania *
Kvalita stravovania *
Kvalita doplnkových služieb *
Hygiena v priestoroch hotela *
Prístup a ochota zamestnancov *
Dopravná dostupnosť *
Veľký výber poskytovaných služieb *
Veľký výber jedál v reštaurácii *
Prijateľné ceny *
Možnosť využitia zliav *
Ekologické správanie *
Možnosť rezervovania *

Ako spĺňame tieto potreby Príčiny
Veľmi dobre Stredne Nedostatočne
Kvalita ubytovania * Kvalita ubytovania je ovplyvnená ruchom spôsobeným blízkou vzdialenosťou od squashových kurtov a nočného discobaru
Kvalita stravovania * Ponúkame kompletné stravovacie služby pre ubytovaných hostí, ale aj pre ostatných návštevníkov
Kvalita doplnkových služieb *
Hygiena v priestoroch hotela * Je potrebné zlepšiť hygienu v priestoroch sprćh a šatniach
Prístup a ochota zamestnancov * V dôsledku častej fluktuácii zamestnancov
Dopravná dostupnosť *
Rozsah poskytovaných služieb *
Veľký výber jedál v reštaurácii *
Prijateľné ceny *
Možnosť využitia zliav * Poskytnuté zľavy pre deti do 12 rokov, seniorov, väčšie skupiny...
Ekologické správanie *
Možnosť rezervovania * Online cez hlavnú web.stránku hotela

2.3 Analýza konkurencie

Meno 1. konkurenta: Hotel Lux

Hotel Lux je situovaný v parkovom prostredí, vedľa hlavnej cesty E 77 Bratislava -Zvolen - Brezno, 5 min. chôdze od historického centra mesta a 300 m od autobusového nádražia a železničnej stanice. Má k dispozícii 140 izieb, z toho 9 apartmánov. K organizovaniu obchodných rokovaní, konferencií, seminárov a príležitostných akcií má hotel k dispozícii dobre vybudované priestory od 35 do 500 osôb. Zábavu a oddych zabezpečuje tradične nočný bar so živou hudbou, ktorý je známi svojim komorným prostredím. Na víkendové pobyty poskytuje podstatné zľavy z cien ubytovania. Hotel Lux už niekoľko rokov patrí svojou veľkosťou, poskytovanými službami a celkovými tržbami medzi najlepšie hotely a ubytovacie zariadenia na Slovensku. Podľa zverejnených štatistík uverejnených v Trendtope 2002, hotel Lux dosiahol za rok 2001 tržby v celkovej sume 54 139 000,- Sk a počet ubytovaných hostí dosiahol 23 584 klientov.
Hotel Lux je priamym konkurentom hotela Dixon aj keď poskytované služby sa diferencujú, pretože hotel Lux neposkytuje športové využitie svojim klientom. Vzhľadom na to, že hotel Lux nedisponuje tenisovými a squashovými kurtmi, hotelu Dixon konkuruje len ubytovacími, stravovacími, kongresovými a doplnkovými službami.

Hodnotiace kritériá Konkurent je Poznámky/príčiny
Lepší Rovnaký Horší
Kvalita poskytovaných služieb *
Ceny poskytovaných služieb * Lepšie služby = vyššie ceny
Rozsah doplnkových služieb * Neposkytujú športové služby
Vzťahy medzi pracovníkmi *
Výber jedál v reštaurácii *
Prístup zamestnancov k hosťom *
Ročná využiteľnosť ubytovacej kapacity *
Ekologické správanie *
Propagácia * Efektívnejšia propagácia
Kvalifikovanosť a prax zamestnancov * Školenia zamestnancov
Dopravná dostupnosť *
Poskytovanie špecifických služieb * Spolupráca s konkurenciou

Meno 2. konkurenta: Club Squash 2000

Club Squash 2000 sa nachádza asi 5 min. autom od centra mesta na hlavnom ťahu Banská Bystrica – Zvolen – Bratislava. Je priamym konkurentom hotela Dixon, vzhľadom na poskytované služby. V tomto športovom zariadení je možné využiť 2 squashové kurty, fitnes, posilovňu, stolný tenis, saunu.

Klub neposkytuje ubytovacie a stravovacie služby, takže konkuruje hotelu Dixon len športovými službami.

Hodnotiace kritériá Konkurent je Poznámky/príčiny
Lepší Rovnaký Horší
Kvalita poskytovaných služieb * lepšia hygiena, squashové kurty spĺňajú medzinárodné normy
Ceny poskytovaných služieb *
Rozsah doplnkových služieb *
Vzťahy medzi pracovníkmi *
Výber jedál v reštaurácii -
Prístup zamestnancov k hosťom *
Ročná využiteľnosť ubytovacej kapacity - Klub nedisponuje ubytovacím zariadením
Ekologické správanie *
Propagácia *
Kvalifikovanosť a prax zamestnancov *
Dopravná dostupnosť *
Poskytovanie špecifických služieb *

2.4 Analýza dodávateľsko – odberateľských vzťahov

Hlavným cieľom podniku CR je uspokojiť potreby zákazníkov a preto je potrebné, aby služby a tovary, ktoré hotel Dixon poskytuje a predáva boli kvalitné. Podnik musí dobre poznať svojich dodávateľov a odberateľov. Hotel Dixon si sám vyberá dodávateľov. Úloha hotela spočíva v tom, že musí dostatočne poznať analýzu, v ktorej si určí jednotlivé kritériá, podľa ktorých hodnotí dodávateľské podniky. Jednotlivé hodnotiace kritériá od rôznych dodávateľov sa obodujú a vyberie sa z pomedzi nich ten, ktorý najlepšie spĺňa požiadavky CK. V tabuľke sú 3 konkurenčné firmy, ktoré predávajú nealkoholické nápoje.
Hodnotiace kritériá Dodávatelia
Dodávateľ č.1 Dodávateľ č. 2 Dodávateľ č. 3
Dodacie lehoty 4 2 3
Prepravná činnosť 3 2 4
Úverové služby 1 2 3
Ochota personálu 2 4 3
Šírka sortimentu 1 4 2
Kvalita 4 1 2
Istota dodávky 2 3 4
Vzdialenosť dodávateľov 2 1 4
Platobný styk, cena 2 3 1
Celkový počet bodov 21 22 26
Celkové poradie Dodávateľ č.3 Dodávateľ č. 2 Dodávateľ č. 1

2.5 Analýza vzťahov miestnej verejnosti k rozvoju SR

Vzťahy miestnej verejnosti a hotelov sú veľmi potrebné, pretože práca s verejnosťou je dôležitý nástroj odbytovej politiky. Podnik ľahšie presadzuje ciele marketingu v podmienkach priaznivejšej podnikateľskej klímy. Opatrenia práce s verejnosťou sa zameriavajú na okruhy ľudí, odvetvia, inštitúcie. Podnik CR sa často stretáva s predstaviteľmi inštitúcií a úradov.
Hotel Dixon sa zameriava na vlastných pracovníkov, ktorých je potrebné v dostatočnej miere motivovať pre prácu s trhom. Tu je dôležitý vzťah zamestnanca a zamestnávateľa, ktorý ovplyvňuje pracovníka do takej miery, že z neho vytvára multiplikátora, ktorý ovplyvňuje mienku iných. Hotel Dixon musí poznať jednotlivé segmenty trhu, na ktorom pôsobí a podľa toho prispôsobovať ponuku. Hotel Dixon sa dosť špecifikuje od ostatných hotelov, pretože jeho hlavné zameranie a hlavné príjmy zisku nie sú z ubytovacích služieb, ale z doplnkových – tenisových a squashových služieb. Týmito službami si vytvoril za posledné roky dobrý vzťah k obyvateľstvu, ktoré to veľmi oceňuje čo vidieť na príjmoch hotela. Vzťahu hotela Dixon a miestnej verejnosti veľmi napomáha aj meno hotela, jeho niekoľkoročné pôsobenie na trhu, čo spôsobilo veľký záujem o služby. Dôležitá úloha hotela Dixon je udržiavanie dôvery svojich stálych a potenciálnych klientov, ako aj ochotný personál o ktorom som sa mohla presvedčiť osobne.

2.6 Analýza marketingového makroprostredia podniku CR

Marketingové prostredie je prostredie, v ktorom sa pod tlakom síl, ktoré nemožno ovplyvniť ani ovládať, nachádzajú všetky podnikateľské subjekty.

Tieto sily pôsobia na všetky podniky rovnako, neúčinkujú selektívne, ale ich účinok môže každý podnik pociťovať odlišne. Podniky sa musia tomuto makroprostrediu, ktoré sa neustále mení, prispôsobovať. Toto široké okolie sa skladá z týchto sektorov: ekonomické, ekologické, prírodné, technické, technologické, informačné, demografické, sociálne, politicko - legislatívne a kultúrne prostredie. Jednotlivé prostredia pôsobia rôzne na podnik CR, v závislosti od typu podniku. Makroprostredie môže podniku priniesť rôzne príležitosti, ale aj ohrozenia, preto podnik musí neustále sledovať vyvíjajúce sa makroprostredie. Využívať príležitosti a vyhýbať sa ohrozeniam. Podnik analyzuje makroprostredie podľa jednotlivých sektorov.

Ekonomické prostredie je ovplyvnené vládnou – hospodárskou politikou, hospodárskym mechanizmom a medzinárodnými vzťahmi. Najdôležitejšie makroekonomické indikátory sú:
- miera hospodárskeho rastu, ktorá má priamy vplyv na príležitosti a ohrozenia, ktorým podnik čelí. Vedie k nárastu výdavkov spotrebiteľov. Na druhej strane hospodársky podiel vedie k obmedzovaniu spotreby, predstavuje hrozbu pre zníženie ziskovosti, pretože zvyšuje konkurenčné tlaky.
- Úrok úrokovej miery ovplyvňuje dopyt po výrobkoch, určuje cenu kapitálu pre podnik, ktorá môže byť hlavným faktorom pri rozhodovaní o realizovateľnosti stratégie.
- Menové kurzy vyjadrujú hodnotu domácej meny vo vzťahu k cudzím menám. Ich pohyb má priamy vplyv na konkurencieschopnosť podnikov.
- Inflácia môže destabilizovať hospodárstvo, pretože spomaľuje hospodársky rast, zvyšuje úrokovú mieru. Vysoká inflácia je pre podnik CR hrozbou.

Na národohospodárskej úrovni možno uvažovať s daňovým systémom a na lokálnej úrovni s rastom miezd, nezamestnanosťou, dopravnou, distribučnou a s telekomunikačnou sieťou. V ekonomickej oblasti sa prejavuje negatívny vplyv, pretože príjmy v CR nie sú až také vysoké ako príjmy v iných rezortoch hospodárstva. Kladom najmä pre budúcnosť je zvyšovanie voľného času a tým spojené cestovanie a pobyty mimo miesta trvalého bydliska, čo bude mať vplyv na ďalší vývoj CR a zvyšovanie príjmov.

Ekologické prostredie- táto oblasť je vymedzená životným prostredím, ktoré podnik svojou činnosťou ovplyvňuje a naopak. Vzťahy medzi životným prostredím a podnikom sú regulované formálne /zákony, predpisy/ a neformálne /ekologické hnutia a kultúra/. Vedecko – technické /technologické/ prostredie- neustály vývoj vedy a techniky spôsobuje zastaralosť výrobkov a technológií, no zároveň môže vytvoriť mnoho nových výrobných a technologických príležitostí.

Avšak neskorá reakcia na takéto príležitosti môže spôsobiť odchod podniku z odvetvia. Dôsledky technicko – technologických zmien sa prejavujú vznikom nových výrobkov a služieb, zmenami v komplementárnych výrobkoch a službách. Pre hotel je vývoj v technologickej oblasti veľmi dôležitý, pretože hotel využíva vo svojej činnosti internet, prostredníctvom ktorého poskytujú informácie a ponúkajú svoje služby. Využívajú aj informačné rezervné systémy, komunikujú s cestovnými kanceláriami a dodávateľmi služieb. Politicko-právne prostredie – politika by mala vyjadrovať záujmy a ciele spoločenských skupín, ktoré medzi sebou riešia konflikty za použitia moci a v boji o ňu. Sústreďuje s hlavne na úsilie o získanie vplyvu na správu štátu a uchopenie moci. Právo reguluje spoločenské vzťahy, pri ktorých môžu vznikať konfliktné situácie a ich riešenie sa neobíde bez donútenia štátom. Vplyv politicko – právneho prostredia sa prejavuje zákonmi a predpismi.

Sociálne prostredie – predstavuje súbor spôsobov správania sa jednotlivcov a skupín, ktoré sú motivované hodnotami, požiadavkami, potrebami, záujmami. Vplyv sociálneho prostredia sa prejavuje v očakávaniach, ako bude podnik schopný napĺňať občiansku úlohu. V hoteli Dixon sa kladie dôraz na pracovné prostredie zamestnancov, na segmentáciu ponuky podľa segmentov trhu a pod. Hotel Dixon sa snaží upokojovať potreby klientov čo najlepšie. Demografické prostredie- sa týka počtu, štruktúry a pohybu obyvateľstva, zmien vo vekovej štruktúre, sociálnej a ekonomickej skladbe. Hlavné demografické faktory sú pôrodnosť, prírastok obyvateľstva a úmrtnosť, počet práceschopného obyvateľstva, nezamestnanosť, skladba vekových kategórií, príjmy obyvateľstva, cestovný ruch, atď.

2.6.1 Situačná analýza S.W.O.T

Základnou úlohou marketingového manažmentu je analýza trhových príležitosti a hrozieb a analýza silných a slabých stránok podniku podľa ich dôležitosti, tzv. SWOT analýza.
Strenght – sila, silné stránky- sú konkurenčnou výhodou, ktorá existuje vo vnútri podniku
Weaknesses – slabosť, slabé stránky, sú nevýhodou
Opportunities – príležitosti, priaznivá situácia v podnikovom okolí
Threats – hrozby, nepriaznivé aspekty v okolí podniku
SWOT analýza je ľahko použiteľný nástroj pre pomerne rýchle spracovanie prehľadu o strategickej situácii podniku.

Táto analýza predstavuje základný bod, v ktorom úlohou stratégie je vytvoriť tesný súlad medzi vonkajším prostredím /príležitosťami a hrozbami/ a internými schopnosťami /silami a slabosťami/.

Potenciálne silné stránky Potenciálne slabé stránky
vybudované dobré meno hotela kvalifikovanosť a prax zamestnancov
Veľké množstvo klientov propagácia
segmentácia ponuky celková hygiena športových priestorov
Dobrý prístup pracovníkov ku klientom
vypracovaný celkový koncept marketingu

Potenciálne príležitosti Potenciálne ohrozenia
Vznik nových spotrebiteľských skupín zvyšovanie cien
rozšírenie ponuky v dôsledku nových potrieb vstup nových konkurentov na trh
potenciálna konkurenčná spolupráca nepriaznivé demografické zmeny
rast trhu hospodárska recesia

3 Návrh marketingovej koncepcie podniku CR

Pri vypracovávaní marketingovej koncepcie je potrebné si položiť niekoľko základných otázok. Na aké skupiny zákazníkov sa orientovať? Aké služby poskytovať a za akú cenu, aké druhy reklamy využívať na propagáciu služieb?
Ako ďaleko ísť pri dosahovaní spokojnosti zákazníka?

3.1 Formulovanie poslania a stanovenie marketingových cieľov

Súčasný marketing je podnikateľskou koncepciou, ktorá sa usiluje o nájdenie rovnováhy medzi záujmami dvoch pomerne protichodných síl – zákazníka na jednej a manažéra podniku na druhej strane. Prvým heslom profesionálneho marketingu je preto orientácia na zákazníka a uspokojovanie jeho potrieb. To, nakoľko sa podnik priblíži svojmu zákazníkovi, dnes do značnej miery určuje jeho postavenie na trhu a budúci vzostup či pád. Druhým a nemenej dôležitým cieľom je v podmienkach trhového hospodárstva samozrejme tvorba primeraného zisku, z ktorého je financovaný ďalší rozvoj podniku, alebo organizácie.
Na dosiahnutie marketingových cieľov volí podnik cestovného ruchu stratégiu s komplexom opatrení, ktoré vytvárajú základňu pre taktiku, v rámci ktorej zahrňuje i voľbu nástrojov a ich optimálnu kombináciu do marketingového mixu.
Formulovanie cieľov podniku má minimálne štyri fázy ako sú: stanovenie kľúčových oblastí pri tvorbe cieľov, oblasti životne dôležitých pre budúci úspech podniku, určenie časovej štruktúry cieľov, určenie veľkosti a napísanie cieľov. Ciele marketingovej stratégie musia vychádzať z organizačných, časových, finančných a kapacitných možností hotela.
Marketingové ciele hotela Dixon:
Dlhodobé ciele(viac ako 5 rokov) :
- zlepšenie trhového postavenia a významu ponuky,
- starostlivosť o podiel na trhu na súčasných i v budúcnosti vznikajúcich trhoch,
- profilovanie ponuky v žiadanom smere (napr. nový image, zlepšenie kvality).

Strednodobé ciele (napr.

do 5 rokov) :
- vyvinutie nových argumentov ponuky, ktoré sú mimo doterajšej hlavnej sezóny,
- vyvinutie ťažísk existujúcej ponuky z kvalitatívneho hľadiska, angažované prezentovanie, na základe ktorého sa dá predpokladať úspech na trhu,
- ovplyvnenie doterajšej štruktúry hostí (podľa geografických a sociálnodemografických kritérií).

Krátkodobé ciele (nasledujúca sezóna, budúci kalendárni rok):
- zvýšiť počet prenocovaní, nadproporcionálne zvýšiť podiel prenocovaní preferovaných cieľových skupín,
- oživenie určitej medzisezóny,
- osobitná podpora segmentov ponuky, ktoré prekonávajú sťažené trhové podmienky,
- predlžovanie doby pobytu, a tým aj zvýšenie využitia kapacít.


3.2 Segmentácia dopytovej stránky trhu, výber a charakteristika cieľových skupín zákazníkov

K výberu cieľovej skupiny predchádza segmentácii trhu. Pod segmentáciou trhu rozumieme rozdeľovanie trhu na určité skupiny podľa spoločenských charakteristík. Medzi najvýznamnejšie segmentácie trhu patrí: geografická, demografická, psychologická segmentácia, segmentácia podľa postoja voči produktom, podľa účelu cesty a podľa chovania sa zákazníkov. Účelom segmentácie dopytovej stránky trhu je dospieť k takej skupine zákazníkov, ktorej hotel bude môcť ponúkať svoje služby lepšie než ostatným skupinám. To znamená prispôsobenie prvkov marketingového mixu konkrétnemu segmentu trhu.
Každá skupina zákazníkov predstavuje segment s relatívne jednotným dopytom, potrebou a nákupnými kritériami ako sú kvalita, cena, image a goodwill hotela Dixon. Aby hotel Dixon uspokojil rôzne potreby a želania zákazníkov musí prispôsobovať svoje produkty, čo najlepšie k ich potrebám. Avšak pretože každý človek je jedinečná osobnosť nemôže hotel vyhovieť všetkým požiadavkám všetkých zákazníkov, ale jej snahou je uspokojovať ich, čo najlepšie, ako je to v rámci jej možností možné. Na uspokojovanie vytvára kritériá segmentácie, pomocou ktorých sa dá sprehľadniť trh. Každý hotel sa sám orientuje na určitý segment trhu. Hotel Dixon ponúka svoje produkty predovšetkým týmto segmentom: podujatia pre športovo založených ľudí, rodiny s deťmi, služby pre obchodných cestujúcich, pre mladých ľudí ...
Hotel Dixon vychádza z týchto segmentácií:
geografická segmentácia: podľa miesta, kde zákazníci žijú, pracujú, nakupujú,
demografická segmentácia: charakteristiky klientov /vek, pohlavie, životný cyklus rodiny/
psychologická segmentácia: podľa životného štýlu a spoločenského postavenia
segmentácia podľa spotrebných zvyklostí a správania

3.3 Výber marketingovej stratégie

Tvorba marketingovej stratégie PCR je dominantným súborom aktivít pri koncipovaní stratégie rozvoja podniku ako celku. Inak povedané, je to cesta smerujúca k napĺňaniu vytýčených strategických cieľov.

Postup tvorby marketingovej koncepcie sa dá zhrnúť do nasledujúcich krokov:
1. krok: analýza trhovej situácie
2. krok: analýza a zhodnotenie silných a slabých stránok podniku
3. krok: identifikácia podnikových a marketingových cieľov
4. krok: východisková marketingová stratégia

Na základe výsledkov týchto jednotlivých krokov, vypracovaných v jednotlivých kapitolách, by som odporučila hotelu Dixon marketingovú stratégiu diverzifikácie, rastovú stratégiu /rast podielu na trhu/, stratégiu upevňovania postavenia na trhu

3.4 Aktivácia nástrojov marketingového mixu

Cieľom PCR je zosúladiť nástroje marketingového mixu, štyri „P“ (product, price, place, promotion) sú rovnako prvoradé v marketing – mixe CR. Ponuka je atraktívna, keď ju tvorí komplexný a kvalitný produkt CR, výhodná cena (lukratívna) ak je zvolená vhodná cesta distribúcie a uplatní sa najvýhodnejšia podpora predaja.

3.4.1 Produktový mix podniku CR

Produkt je základný nástroj marketingového mixu, ktorý predstavuje výrobok, službu a na trhu zastupuje ponuku podniku, vrátane svojich vlastností a kvality. Produkt v hoteli rozumieme ako službu, alebo súbor služieb = produktový mix. Základnými vlastnosťami produktu musí byť užitočnosť, použiteľnosť, dosiahnuteľnosť.
Produkt hotela má obmedzenú životnosť, preto je potrebné ho neustále prispôsobovať potrebám zákazníkov. Pod produktom hotela Dixon rozumieme servis, poradenstvo, materiálno-technickú základňu hotela, základnú ponuku a doplnkové služby. Dôležitá je kontaktná politika so zákazníkom, ktorú tiež zaraďujeme do produktového mixu.
Produkt hotela (aj všeobecne) prechádza fázami vývoja, tj. uvedenie na trh, rast, zrelosť, pokles. Pod produktom hotela môžeme rozumieť všetky služby spotrebovávané účastníkmi CR, ktoré sú ponúkané a predávané vo forme služieb.
Hotel Dixon sa vyznačuje komplexnosťou poskytovaných služieb, ktorých rozsah je v porovnaní s inými hotelmi na Slovensku výnimočný. Hotelové kongresové centrum poskytuje výbornú príležitosť pre celoročné organizovanie kongresov, konferencií, prezentácií, porád, seminárov a školení. Spoločenské priestory hotela vybavené veľkým profesionálne ozvučeným parketom so svetelnými efektmi poskytujú nadštandardné podmienky na konanie plesov, stužkových slávností, svadieb, veľkých firemných osláv ako aj osláv významných životných jubileí, rautov, recepcií a podobne. V prevádzke je aj nový nočný bar, známy najmä exkluzívnym prostredím.
Hotel má výborné podmienky pre organizovanie športových podujatí, firemných športových dní a rôznych stretnutí spojených so športovým vyžitím v neformálnej, ale o to príjemnejšej atmosfére. K hotelu patrí 13 tenisových kurtov, z ktorých sú 4 k dispozícii aj v zimnom období vo vykurovanej tenisovej hale a v hoteli sú aj 3 squashové kurty.
Komplex poskytovaných služieb je zabezpečený kvalitným ubytovaním a vynikajúcou kuchyňou v moderných priestoroch novopostaveného hotela s vlastným stráženým parkoviskom s kapacitou 80 vozidiel.

3.4.2 Distribučná politika a plán propagačných aktivít

Distribučná politika predstavuje súbor činností, ktoré zabezpečujú komercionalizáciu produktu CR.

Hlavným poslaním je čo najlepšie, z organizačného hľadiska predať služby hotela, o ktorú prejavil potenciálny zákazník záujem.

Hotel Dixon využíva priamu a nepriamu distribučnú cestu. Priama distribuční cesta: (Hotel Dixon – hosť) existuje len jeden výrobca, ktorý svoje produkty priamo poskytuje spotrebiteľovi. Priamy predaj je výhodný hlavne z dôvodu možnosti väčšej starostlivosti o súčasných hostí, čo umožní veľmi rýchlo dosiahnuť predajné úspechy.
Nepriama distribučná cesta: (Hotel – CK - hosť ), (hotel – CK – CA - hosť )
Priama distribučná cesta neznamená len orientovať sa na súčasných a minulých hostí, ale je potrebné hľadať aj hostí nových. Rôzne subjekty CR sú tak navzájom prepojené. Kvalitná a profesionálna distribúcia je možná vytváraním informačných a rezervačných distribučných marketingových systémov. Distribúciu navrhujem odvíjať od týchto krokov:
- v prvom rade veľmi starostlivo opatrovať skupinu minulých hostí,
- využívaním možností blízkeho okolia. Veľmi často leží obchod pred vlastnými očami,
- pravidelne informovať hostí a ostatný okruh zákazníkov o zaujímavých novinkách a rozšírených službách,
- využívať adresy hostí od spolupracujúcich hotelov,
- pre priame zasielanie materiálov (direct mail) môžeme využiť služby špecializovaných direct mailových firiem, ktoré sú schopné poskytnúť tiež nové adresy,
- pri písomných kontaktoch dodržiavať pravidlo KISS („Keep it short and sweet“ ). Kratší list v priateľskom duchu je oveľa užitočnejší ako dlhé pojednávanie. Účinnosť hotela je hlavne v tom, že neustále hľadá nové distribučné cesty, použitím ktorých získava nových hostí a zároveň uspokojuje hostí minulých, a to natoľko, že tí sa stále častejšie vracajú a využívajú služby hotela.
Pri získavaní nových hostí spolupracuje hotel Dixon s tzv. odbytovými pomocníkmi. Sú to ľudia, ktorí pôsobia na iné osoby, niektorí dobrovoľne, alebo za províziu- stáli hostia (ústna reklama), pracovníci turisticko informačnej agentúry, pracovníci spolupracujúcich hotelov, pracovníci firiem, ktorým prenajíma hotel Dixon priestory, pracovníci čerpacích staníc atď.
Je samozrejmé, že dnes nebude nikto robiť takúto reklamu zadarmo, preto týchto našich spolupracovníkov hotel motivuje k tejto činnosti. Napr. pozývajú ich na prehliadku hotela s tým, že dostanú aj víkendový pobyt zdarma. Pracovníkov spolupracujúcich hotelov navštevujú pracovníci hotela Dixon osobne, vymieňajú si s nimi reklamné materiály, pozývajú ich na bezplatné pobyty.

3.4.3 Komunikačná politika

Nestačí len ponúknuť vynikajúce služby za zaujímavú cenu. Pokiaľ tieto služby nikto nepozná, nič o nich nevie, dopyt ani zisk neprídu. A tu nastupuje úloha reklamy.

Reklama zahrňuje všetky prostriedky, ktoré na diaľku a bez osobných kontaktov pôsobia na potencionálnych zákazníkov, objasňuje ponúknuté služby a snaží sa zákazníkov presvedčiť o prednostiach ponúkaných služieb. Najdôležitejší je ale fakt, že spokojnosť hostí má najväčší reklamný účinok.
Ústna reklama nepatrí k vlastným prostriedkom reklamy, pretože hotel na ňu nemá žiadny priamy vplyv. Je však pre hotel neoceniteľná, lebo nestojí hotel ani korunu. Táto reklama môže mať okrem pozitívneho vplyvu aj veľmi negatívny účinok na úspešnosť hotela, lebo zlé správy sa šíria rýchlejšie ako dobré. Z dôvodu efektívnosti by sa mal hotel Dixon zamerať na zlepšenie a udržiavanie vysokej kvality služieb ako na vydávanie veľkej sumy peňazí na reklamné kampane.
Predpokladom dobrej reklamy je sformulovať si svoj reklamný cieľ, ktorý chceme vďaka reklame dosiahnuť.

Podpora predaja

Väčšina reklamných akcií nevedie k rýchlemu vzostupu predaja. Reklama pôsobí prevažne na zmysly a nie na okamžité chovanie. Chovanie možno ovplyvniť podporou predaja.
V podpore predaja hotela Dixon sú obsiahnuté prostriedky slúžiace k vytvoreniu čo najlepších kontaktov medzi predávajúcimi (hotel) a kupujúcimi (hostia), ako aj podmienky za ktorých sú tieto kontakty uskutočňované. Druhou stránkou podpory predaja je zákaznícka podpora (costumer promotion). Má ten efekt, že u zákazníka môže vyvolať oslabenie značkových preferencií a teda aj silu a hodnotu značky. Spotrebitelia stále počítajú s tým, že sa im podarí znížiť cenu. Tento fakt spolu s rastúcim presvedčením, že väčšina značiek si je podobná, vedie spotrebiteľa k tomu, že si definuje súbor akceptovateľných značiek, nie aby zostal trvale verný jednej značke. Nie je dobré, ak podpora predaja, tvorená širokou škálou rôznych iniciatív sa nám začne vymykať z ruky. Netreba sa báť, že prídeme o svoj trhový podiel, ak sa nevyrovnáme v podpore predaja svojím konkurentom. Z ušetrených peňazí, ktoré neinvestujeme tak extrémne do podpory predaja, využijeme k zlepšeniu reklamy, alebo k iným investíciám či už do inovácií, alebo zlepšení služieb zákazníka. Hotel Dixon sa snaží o podporu predaja prostredníctvom propagácie a reklamy. Hotel Dixon je v podvedomí ľudí zafixovaný najmä modrou budovou so squashovými a tenisovými kurtmi.
Na propagáciu predaja využíva hotel Dixon svoju veľmi dobre prepracovanú webovú stránku (www.dixon.sk), kde si návštevníci stránky môžu v ponuke zvoliť slovenský, anglický, nemecký, poľský, ruský, alebo holandský jazyk.

Okrem ponúkaných služieb hotela, aktuálnych cien, fotografií priamo z hotela, kontaktu si môže návštevník stránky sám rezervovať izbu v hoteli.
Ďalšie reklamné prostriedky, ktoré využíva hotel Dixon na svoju propagáciu sú reklamné a televízne šoty v regionálnej AZT televízii, plagáty, letáky, inzeráty v regionálnych týždenníkoch Pardon a Pegi, účasť v priamom vysielaní Rádia Rebeka atď.

Na zlepšenie predaja svojím zákazníkom odporúčam manažmentu hotela Dixon, aby:
- sa spolu so svojimi pracovníkmi zamysleli nad tým, či chcú poskytnúť hosťom viac pohostinnosti a ako by to mali urobiť.
- venovali viac pozornosti príprave pracovníkov v prvom kontakte s hosťom. Aby zadali pravidlá správania sa, ktoré budú zamestnanci rešpektovať v osobnom kontakte s hosťom.
- skúmali účinnosť propagačných opatrení. V osobnom i telefonickom styku s hosťami sa pýtali na zdroj informácií o ich podniku.
- zúčastňovali sa veľtrhu ako odborní návštevníci s cieľom, aby spoznali predajné aktivity ich cieľového miesta, opatrenia na podporu predaja konkurentov, aby sa oboznámi so situáciou na trhu.
- vybrali si dva- tri prostriedky dvojstrannej komunikácie, ktoré budú pravidelne používať s cieľom vytvárania dobrých vzťahov s verejnosťou.

3.4.4 Personálna politika


Organizačná štruktúra hotela Dixon


Počet pracovníkov:


riaditeľ 1 F&B manažér 1

hotelový manažér 1 šéfkuchár 1

kuchári 2 vedúca recepcie 1

čašníci 4 recepčné 3

ekonómka 1 chyžné 2

správca kurtov 2 údržba 2

Riaditeľ hotela riadi činnosť hotela, vykonáva marketing a má na starosti aj technický úsek.

Riaditeľ hotela:
- zabezpečuje plnenie úloh,
- riadi a kontroluje prácu, pravidelne hodnotí pomer zamestnancov k práci, k pracovnému kolektívu a pracovné výsledky,
- zabezpečuje odmeňovanie zamestnancov podľa mzdových predpisov, diferencuje mzdu zamestnancov podľa ich výkonnosti a zásluh o konečné výsledky práce,
- vytvára priaznivé podmienky pre zvyšovanie odbornej úrovne zamestnancov a pre uspokojenie ich kultúrnych a sociálnych potrieb,
- zabezpečuje dodržiavanie právnych a iných predpisov, vedie zamestnancov k pracovnej disciplíne, oceňuje ich iniciatívu a pracovné úsilie.

Ekonomický vedúci zodpovedá riaditeľovi za:
- využívanie ekonomických nástrojov v riadení hotela a za neustále zvyšovanie efektívnosti hospodárskej činnosti,
- mzdovú politiku v rámci hotela a uplatňovanie účelnej diferenciácie v hmotnej zainteresovanosti pracovníkov,
- vnútropodnikové plánovanie, zostavovanie návrhov plánov, rozpis plánu vo vnútri hotela, kontrola jeho plnenia,
- spracovanie rozboru hospodárskej činnosti hotela,
- prípravu príslušných štatistických výkazov – mesačných, štvrťročných, ročných,
- koordináciu väzieb medzi všetkými zložkami informačnej sústavy hotela (účtovná evidencia, plán, štatistiky, rozpočet, kalkulácie),
- optimálnu cenovú tvorbu a cenovú politiku vo väzbe k dosahovaniu stanovených ekonomických parametrov hotela,
- uplatňovanie kontrolnej funkcie účtovníctva,
Asistentka riaditeľa:
- realizuje mzdovú politiku v rámci hotela,
- vykonáva výpočet miezd zamestnancom a s tým spojené výpočty dane z príjmov a dávok nemocenského a sociálneho zabezpečenia,
- spracováva rozbory čerpania mzdových prostriedkov, plán personálneho rozvoja,
- zaisťuje nábor nových zamestnancov,
- organizuje zvyšovanie kvalifikácie,
- vedie a spracováva osobnú agendu zamestnancov. Organizačná štruktúra je rozdelená do troch stredísk: ubytovací úsek, stravovací úsek a technický.
Ubytovací úsek je rozdelený na dve základné časti:
- časť príjmová (recepcia, front office)
- časť lôžková (housekeeping)

FRONT OFFICE – v príjmovej časti, prebieha rezervácia izieb, prijímanie objednávok a predaj izieb. Prevádza sa opatrenie k zaisteniu bezpečnosti hostí a ich majetku, prijímajú sa objednávky na doplnkové hotelové služby (platené a neplatené), zaisťuje sa spojenie hosťa s vonkajším prostredím, predávajú sa drobné predmety a suveníry, prevádza sa zúčtovanie s hosťom a realizujú sa potrebné administratívne práce. Hotelový manažér zodpovedá za ubytovací, stravovací úsek a športový úsek. Hotelový manažér sa svojou činnosťou snaží zaistiť maximálnu spokojnosť hostí, dosiahnuť čo najlepšie ekonomické výsledky pri zachovaní čo najväčšej úrovne služieb.
Zodpovedá riaditeľovi hotela hlavne za:
- organizáciu a riadenie činnosti jednotlivých úsekov,
- plnenie úloh obchodnej politiky,
- poskytovanie služieb na čo najvyššej úrovni a v štandartnej kvalite,
- riadenie cien podľa platných zásad,
- dodržiavanie a kontrolu poctivosti predaja, ochranu majetku spoločnosti, dodržiavanie hygieny a ochrany zdravia pri práci
- prijímanie a realizáciu sťažností a reklamácií hostí.

Vedúca recepcie zodpovedá za organizáciu a riadenie nasledovných stredísk:
- recepcia,
- hotelová pokladňa,
- pokladňa obchodu s predajom športových potrieb,

Recepčná zodpovedá hlavne za:
- riadny chod činnosti hotelovej recepcie počas smeny,
- rezervačnú činnosť,
- maximálne využitie lôžkovej kapacity,
- prijímanie a realizáciu ubytovacích a iných hotelových služieb,
- prijímanie hmotnej zodpovednosti za predmety zverené k vyúčtovaniu,

HOUSEKEEPING – činnosť lôžkovej časti je zameraná na zaistenie vlastného ubytovania hosťa. Patrí tu príprava izby k ubytovaniu, bežné upratovanie v priebehu ubytovanie, zaistenie bezporuchovej funkcie izby, obstarávanie drobných služieb a upratanie izby po odchode hosťa. Vedľa týchto základných činností sem patrí aj generálne upratanie izieb, vrátane ich údržby, dezinfekcie a desinfekcie, upratanie chodieb a priľahlých priestorov.

Tieto činnosti sa realizujú počas stanoveného časového plánu a v súlade so sanitačným poriadkom.

Tu hotelový manažér zodpovedá za:
- organizáciu a riadenie ubytovacej časti hotela,
- kontrolu práce podriadených pracovníkov, zaistenie hygieny a čistoty hotela, dodržiavanie štandardu služieb, hygienických a bezpečnostných predpisov vrátane ochrany majetku,
- kontrolu kvality služieb,
- plánovité dodržiavanie a opravy vybavenosti hotelových izieb a ostatných zariadení spadajúcich do tejto oblasti, predpokladá včas požiadavky na doplnenie tohto vybavenia v súlade so stanoveným štandardom.

Tu vedúca recepcie:
- organizuje upratovacie služby na jednotlivých izbách,
- riadi a kontroluje prácu chyžných,
- riadi výmenu prádla, doplňovanie vybavenie izieb,
- vedie evidenciu prádla.

Chyžná:
- vykonáva vlastné upratovanie izieb a spoločných priestorov hostí.

Stravovací úsek – Food & Beverage manažment

Stravovacie stredisko je rozdelené na dve časti: výrobnú a odbytovú. Výrobnú časť predstavuje kuchyňa, pult na prípravu jedál a príručné sklady. Odbytová časť sa skladá z reštaurácie a baru.

Náplň práce pracovníkov stravovacieho úseku:
F&B manažér:
- vypracováva rozpočet tržieb a nákladov,
- v súlade s normami stanovuje hygienické a technické predpoklady prevozu,
- v spolupráci so šéfkuchárom zostavuje jedálny lístok a menu,
- určuje cenovú skladbu ponúkaných pokrmov,
- organizuje nákup – študuje ponuky dodávateľov, porovnáva ceny a podmienky, preveruje vlastnú ponuku a podporuje predaj.

Šéfkuchár zodpovedá v oblasti výroby za:
- celkovú činnosť a plynulý chod výroby,
- zostavenie výrobných programov,
- kontrolu práce podriadených pracovníkov a dodržiavanie zásad poctivosti predaja – veľkosť porcií, dodržiavanie receptúr a kvality výrobkov,
- riadenie procesu zásobovania tovarom, surovinami a pomocným materiálom určeným pre odbytovú činnosť,
- hospodárenie zvereného úseku, za riadne využitie hospodárskych prostriedkov, za dodržiavanie pracovných, bezpečnostných, hygienických predpisov, predpisov požiarnej ochrany a ochrany majetku,
- dodržiavanie zásad hospodárenia s energiou.

Technický úsek – poskytuje technické zázemie hotela a starostlivosť o squashové a tenisové kurty. Zodpovedá za bezporuchový stav, je závislý na bezchybnom fungovaní dodávok energie všetkého druhu, na bezporuchovom chode strojov a zariadení a na bezporuchovom chode strojov a zariadení a na dodávke a odvode vody.
Úsek technických služieb v hoteli zahrňuje: tenisové a squashové kurty, kotolňu, klimatizačné zariadenie, garáže, parkovisko a údržbársku dielňu. V hoteli tvorí samostatný úsek.

3.4.5 Cenová politika

Cena je jediným prvkom marketingového mixu, ktorý vytvára príjmy (ostatné sú náklady). Na rozhodovaní o stanovení výšky cien vplývajú interné faktory (náklady, organizácia tvorby cien, atď.) a externé faktory (charakter trhu a dopytu, konkurencia, atď.).

Pri určovaní cien sa uplatňujú tri základné prístupy:
- nákladovo orientovaná tvorba cien
- ceny orientované na zákazníka
- ceny stanovené na základe konkurencie

Podnik pri určovaní cien nových produktov môžu využiť:
- politiku prienikových cien: určenie nízkych cien nových produktov, aby sa získal veľký podiel na trhu,
- politiku vysoko výnosných cien: určenie vysokých východiskových cien, aby sa dosiahol maximálny zisk z rôznych segmentov trhu.
Hotel Dixon využil na začiatku svojho vzniku tretí postup - ceny stanovené na základe konkurencie využíva politiku prienikových cien, aby prilákal domácich a zahraničných zákazníkov a aby si získal stálu klientelu. Potom čo získal vlastnú klientelu zmenil hotel Dixon politiku prienikových cien na politiku vysoko výnosných cien, aby dosiahol maximálny zisk.
Hotel Dixon taktiež využíva stratégiu cenovej diferenciácie, pri ktorej určí rozdielne ceny pre rôzne spotrebiteľské segmenty, stratégiu stanovenia cien so zľavami a prídavkami v rámci ktorej bude ponúkať množstevné a sezónne rabaty, stratégiu geograficky orientovaných cien. Hotel Dixon diferencuje ceny pre návštevníkov zo zahraničia a pre návštevníkov zo Slovenska.
Nižšie ceny pre hostí Vyššie ceny pre hostí
deti do 12 rokov Deti po dosiahnutí 12 roku -už v čase pobytu
organizované skupiny jednotlivci
využitie menej atraktívnych hodín pri využití squashových a tenisových kurtov(od 8-12.hod, od 15-17 hod.) (13 – 14 hod., od 17- 21 hod)víkendy
stáli zákazníci
dôchodcovia nad 70 rokov,
zdravotne postihnutí ľudia
- využitie kompletných služieb pri kongresovom CR
-pri organizovaní športových podujatí

3.5 Zodpovednosť za realizačné opatrenia a marketingový audit a kontrolu

Po zostavení marketingového plánu sa pristúpi k jeho realizácii. Na realizácii sa podieľajú všetci pracovníci, zamestnanci hotela Dixon. Celkovú zodpovednosť za realizáciu má vedenie hotela Dixon. Marketingová kontrola (audit): Úloha marketingu nekončí realizáciou plánov, ale kontrolou. Kontrola musí ukázať, či boli pomocou použitých opatrení dosiahnuté stanovené marketingové ciele. Úlohou kontroly je skoré zistenie, rozbor a prijatie záverov k odchýlkam medzi plánom a realizáciou.
Podľa charakteru uskutočňovania môžeme kontrolu klasifikovať ako pravidelnú a nepravidelnú, internú a externú, priebežnú, preventívnu a následnú.
V hoteli Dixon dohliada na plnenie plánov a vykonáva kontrolu riaditeľ spolu s hotelovým manažérom.

Príklad hotelového dotazníka
Milý hosť!
Chceme, aby ste sa u nás cítili dobre.
Aby sme Vám mohli pripraviť čo najpríjemnejší pobyt potrebujeme Vašu pomoc. Pomôžte nám prosím, aby sme mohli Vaše želania v budúcnosti ešte lepšie uspokojiť. Pozývame Vás vyjadriť Vaše hodnotenie a odpovedať na nasledujúce otázky, pretože nechceme stratiť Vašu priazeň.
Vhodné odpovede prosíme označiť x

1. Využili ste už služby poskytované hotelom Dixon?
a) áno
b) nie
2. Ste spokojní so službami poskytovanými v hoteli Dixon?
a) áno
b) viac áno ako nie
c) viac nie ako áno
d) nie
3.

Ste spokojní s kvalitou služieb, ktoré sú poskytované v športovom centre?
a) áno
b) viac áno ako nie
c) viac nie ako áno
d) nie
4. Ste spokojní s kvalitou služieb, ktoré sú poskytované v reštaurácii?
a) áno
b) viac áno ako nie
c) viac nie ako áno
d) nie
5. Ste spokojní s kvalitou služieb, ktoré sú poskytované v hoteli?
a) áno
b) viac áno ako nie
c) viac nie ako áno
d) nie
6. Ste spokojní s kvalitou služieb, ktoré sú poskytované v discobare?
a) áno
b) viac áno ako nie
c) viac nie ako áno
d) nie
7. Ste spokojní s hygienou v priestoroch hotela?
a) áno
b) viac áno ako nie
c) viac nie ako áno
d) nie
8. Ste spokojní s cenovou ponukou služieb?
a) áno
b) viac áno ako nie
c) viac nie ako áno
d) nie
9. Ako často navštevujete naše zariadenie?
a) denne
b) 1 x týždenne
c) 1x mesačne
d) 1 x ročne

0. Navštevujete hotel Dixon pre športové vyžitie?
a) áno
b) viac áno ako nie
c) viac nie ako áno
d) nie
11. Navštevujete hotelový discobar?
a) áno
b) nie
12. Aký je Váš celkový dojem z ponúkaných služieb?
a) výborný
b) veľmi dobrý
c) skôr dobrý ako zlý
d) zlý
13. Odkiaľ ste sa dozvedeli o hoteli Dixon?
a) od známych
b) z médií (uveďte z ktorých) ............................................
c) z internetu
14. Aký je Váš vek?
a) 15 – 20 rokov
b) 21 – 30 rokov
c) 31 – 40 rokov
d) 41 – 50 rokov
e) 51 rokov a viac
15. Pohlavie?
a) žena
b) muž
16. Vaše námietky a nápady na zlepšenie kvality služieb v hoteli Dixon
..........................................................................................................................................................................................................................................................................................................
Ďakujeme Vám, že ste venovali tomuto dotazníku Váš drahocenný čas a prajeme Vám pekný deň.

CENNÍK.

Ubytovanie.

Stravovanie.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk