referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zina
Utorok, 21. mája 2024
Vznik a funkcie peňazí
Dátum pridania: 29.02.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Junkie
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 306
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
S peniazmi sa každý stretáva pri nákupoch v obchode, pri platení na pošte a aj rodičia dostávajú peniaze za vykonanú prácu v podobe mzdy. Jednotlivé kmene alebo skupiny si najskôr vyrábali všetko sami – potraviny, ošatenie, obuv a ostatné veci potrebné pre život. Neskôr sa kmene začali špecializovať na výrobu určitých statkov a služieb. Jedni pestovali obilie, iní opracúvali kožušiny, ďalší vyrábali iné druhy tovary. Vyrobené tovary si začali vymieňať. Došlo k deľbe práce.
Deľba práce si vyžadovala sústavne vymieňať tovary. Jeden tovar sa náhodne vymieňal za iný. Postupne sa vyčleňovali špecifické druhy tovarov, ktoré sa stali najvhodnejším platobným prostriedkom. Najčastejšie to boli kožušiny, dobytok alebo plátno. Vznikli prvé formy peňazí: nazývame ich tovarové peniaze. Peniaze sú všetko, čo slúži ako všeobecne prijímaný výmenný prostriedok alebo platidlo. Kožušiny, plátno, ale najmä dobytok a iné druhy tovarových peňazí neboli pri výmene praktické. Ťažko sa prepravovali a mali aj veľa iných nevýhod.
Nedostatky odstránil nový druh peňazí, a to drahé kovy, predovšetkým striebro a zlato. Ľahko sa prenášali, lebo aj malé množstvo predstavuje veľkú hodnotu – sú drahé a vzácne. Najskôr boli platobné kovy – vo forme mincí a odliatkov. Rozvíjal sa bimetalizmus, ako platidlo sa používalo zlato aj striebro.
O niečo neskôr sa rozvinul monometalizmus, na platenie sa používalo, buď zlato alebo striebro.
Drahé kovy postupne nahradil nový druh peňazí: papierové peniaze. Používanie papierových peňazí sa rýchlo rozšírilo, pretože sú vhodným výmenným prostriedkom. Možno ich ľahko skladovať a prenášať. V súčasnosti existujú viaceré formy peňazí:
papierové peniaze – majú formu bankoviek, lebo ich vydáva
centrálna banka v štáte
drobné mince - podobne ako bankovky slúžia na platenie za
tovary a služby v hotovosti
bankové peniaze - bezhotovostné peniaze, neplatíme nimi
v hotovosti, ale prostredníctvom prevodov na
účtoch
Peniaze uľahčujú výmenu tovarov, prostredníctvom nich určujeme cenu iných tovarov a služieb na trhu. Ak má niekto veľa peňazí môže si za ne kúpiť cenné veci.
 
Zdroje: Základy ekonómie a ekonomiky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.