referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Analýza ABC
Dátum pridania: 18.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: paliha
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 212
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 20s
Pomalé čítanie: 2m 0s
 
Analýza ABC

Pri analýze ABC vychádzame zo skúsenosti, že percentuálne podiely dôležitých a menej dôležitých úloh z množiny všetkých úloh sú všeobecne konštantné. Pomocou písmen A, B, C rozdeľujeme rôzne konkrétne úlohy do troch kategórií, a to podľa toho, aké sú dôležité pre dosiahnutie našich pracovných a osobných cieľov.

Základom analýzy ABC sú tieto tri empirické tézy:

1. Najdôležitejšie úlohy (úlohy A) tvoria približne 15 % z množiny všetkých úloh a činností, ktorými sa manažér zaoberá. Vlastná hodnota (v zmysle ich prínosu k dosiahnutiu cieľov) však tvorí 65 %.
2. Stredne dôležité úlohy (úlohy B) tvoria asi 20 % z množiny všetkých úloh a činností manažéra a ich hodnota je 20 %.
3. Menej dôležité alebo nedôležité úlohy (úlohy C) tvoria 65 % z množiny všetkých úloh, majú však len 15 %-ný podiel na hodnote všetkých úloh, ktoré manažér musí splniť.

Analýza ABC doporučuje manažérovi začať vždy s najdôležitejšími úlohami (úlohy
A). Tieto úlohy s nízkym percentom prinesú manažérovi najväčší podiel na dosiahnutí celkového úspechu. Stredne dôležité úlohy (úlohy B) znamenajú ešte určitý prínos, kým plnením úloh C dosiahne manažér len nepatrný úžitok.

Rozhodovanie o prioritách je však veľmi individuálna záležitosť, pretože akékoľvek posudzovanie určitej situácie je subjektívne. O prioritách sa dá polemizovať, preto sa zriedkakedy dopracujeme k objektívnym výsledkom. Je ale dôležité, aby sme si určili jednoznačné priority a tieto naše rozhodnutia opierali o fakty.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.