referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Normovanie vo výrobe
Dátum pridania: 22.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tomeksup
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 625
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Normovanie práce je stanovenie pracovných noriem, určujúcich množstvo práce, ktoré treba vynaložiť na splnenie konkrétnych pracovných úloh. Ide o formu organizácie práce, o ktorej rozhoduje zamestnávateľ za spoluúčasti odborovej organizácie. Vyplýva to z ustanovenia § 16 ods. 3 zákona o mzde, podľa ktorého zavádzanie a zmeny noriem spotreby práce môže zamestnávateľ vykonať po prerokovaní s príslušným odborovým orgánom, s výnimkou prípadu, že táto úprava je už riešená v kolektívnej zmluve. Ustanovenia o normovaní práce v § 16 zákona o mzde sa vzťahujú na všetky zamestnávateľské organizácie vrátane rozpočtových organizácií. Spolupráca sociálnych partnerov je dôležitá, nakoľko určovanie noriem spotreby práce podstatne ovplyvňuje výšku mzdy zamestnanca.

Normy spotreby práce možno chápať ako ukazovatele, ktoré určujú predpokladanú nevyhnutnú spotrebu vynakladanej živej práce na určitú pracovnú činnosť. Normy spotreby práce slúžia ako meradlo spotreby ľudskej práce a rozlišujeme:
1. 1. výkonové normy (normy času, normy množstva/. Vyjadrujú predpokladanú (nevyhnutnú) spotrebu živej práce, ktorú treba vynaložiť na splnenie danej úlohy (súvislý pracovný postup),
· · normy času - priamo určujú potrebný čas na splnenie celej pracovnej úlohy (prepravu, spracovanie
· · zabezpečiť, aby sa predpoklady pre uplatnenie noriem vytvorili vopred,
· · normy spotreby práce poprípade ich zmeny oznámiť zamestnancom pred začatím práce,
rešpektovať ustanovenie § 134 ods. 2 Zákonníka práce, podľa ktorého úkolovú mzdu nie je možné používať na odmeňovanie prác, pri ktorých sú zamestnanci vystavení zvýšenému nebezpečenstvu úrazu a kde by táto forma mzdy viedla pri zvyšovaní pracovných výsledkov súčasne k ohrozeniu bezpečnosti a ochrany
Normovanie práce je stanovenie pracovných noriem, určujúcich množstvo práce, ktoré treba vynaložiť na splnenie konkrétnych pracovných úloh. Ide o formu organizácie práce, o ktorej rozhoduje zamestnávateľ za spoluúčasti odborovej organizácie. Vyplýva to z ustanovenia § 16 ods. 3 zákona o mzde, podľa ktorého zavádzanie a zmeny noriem spotreby práce môže zamestnávateľ vykonať po prerokovaní s príslušným odborovým orgánom, s výnimkou prípadu, že táto úprava je už riešená v kolektívnej zmluve. Ustanovenia o normovaní práce v § 16 zákona o mzde sa vzťahujú na všetky zamestnávateľské organizácie vrátane rozpočtových organizácií.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.