referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Americký manažment - Taylorizmus
Dátum pridania: 22.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MKorim
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 098
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 7m 40s
Pomalé čítanie: 11m 30s
 
Manažment je tvorený systémom princípov, metód, postupov a techník používaných v riadení podnikateľských subjektov a iných (i nepodnikateľských) inštitúcií. Je výsledkom spojenia vedy a umenia riadiť.

Manažment vznikol v USA a jeho význam vzrástol najmä po druhej svetovej vojne. Americký manažment sa rozšíril i do Európy, Japonska a ďalších krajín.
S preberaním amerického manažmentu sa preberali i jeho úskalia a problémy ale preberala sa i americká terminológia. Každá krajina, ktorá preberala americký manažment, pri jeho aplikácii uplatnila vždy i určité národnostné zvláštnosti – preto sú rozdiely medzi manažmentom v Taliansku, Francúzsku, Nemecku, Švédsku, atď. No i napriek určitým národnostným zvláštnostiam, podstata amerického manažmentu sa zachovala i v Európe – niekedy sa preto používa názov euroamerický manažment. V Japonsku sa v druhej polovici dvadsiatého storočia vytvorila japonská škola manažmentu, ktorá mala veľký vplyv na vysoké tempo hospodárskeho rozvoja Japonska – ekonómovia pripisujú tento rozvoj Japonska práve systémom jeho riadenia. Japonský manažment sa stal predmetom záujmu Európy i USA.
Niektoré rozdiely amerického a japonského manažmentu:
- - v USA je snaha minimálnej úrovne ovplyvňovania podnikov vládou
- - v USA a v Európe je manažment založený na vedeckej a skúsenostnej realite, na uplatňovaní nových teórii v praxi
- - v Japonsku bola centrálna regulácia ekonomiky na vysokej a kvalifikovanej úrovni – bola tu príkladná spolupráca vlády a podnikov
- - Japonský manažment oslovuje človeka a využíva jeho rozum, skúsenosti, sociálne, morálne a estetické cítenie. Dominujú v ňom kolektívne ciele a pocit záväznosti.

Koncom dvadsiateho storočia však v Japonsku mladšia generácia manažérov prišla so snahami o modifikáciu tradičných japonských riadiacich praktík.

Veľké rozdiely vo vyspelých krajinách vidíme v riešení vzťahov medzi ekonomickou a sociálnou problematikou. Na sociálne istoty sa najväčší dôraz v Európe kladie v škandinávskych krajinách, čo má i niektoré tienisté stránky - napríklad v pracovnej výkonnosti.

Pri aplikácii manažmentu v našich podmienkách nesmieme postupovať mechanicky – z jednotlivých systémov manažmentu je potrebné prevziať všetko pozitívne pri rešpektovaní našich kultúrnych a civilizačných podmienok.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.