referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bonifác
Piatok, 14. mája 2021
Inovačné správanie
Dátum pridania: 24.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: milumi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 745
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Čo sú inovácie?

Slovo inovácia pochádza z latinčiny a znamená „obnovenie“. Vo väčšine vedeckých disciplín sa týmto pojmom rozumie plánovaná a riadená zmena systému k novému, lepšiemu stavu. V oblasti výrobných podnikov teda ide obyčajne o plánovanie, vytváranie a realizáciu novej kvality výrobku, spôsobu výroby alebo nových metód v organizácii a v manažmente.
Inovácia posúva ďalej tvorivosť a invenciu. Hlavným impulzom pre inováciu je obyčajne skupina zákazníkov, alebo výsledky výskumu, ktoré obyčajne vedú k nasledovným štyrom typom inovácii:
· produkt
· procesy
· podnikateľský systém
· nový biznis.

Ako prebiehajú inovácie?

Každá inovácia je zmena, ktorá začína zadaním. Čím lepšie je zadanie prepracované, tým lepšie a rýchlejšie je možné danú zmenu pripraviť a realizovať.
Metodika inovácií WOIS (Way of Oriented Innovation Strategy), vyvinutá Prof. Lindem, ktorú využíva Ing. Ján Chaľ z WOIS Inštitútu Slovakia má postup:
1. Definovanie cieľov projektu, školenie členov tímu – metodika WOIS, strategický rámec projektu. 2. Analýza. o Marketingová analýza trhu, trendy, analýza technologických trendov. o Analýza procesov, analýza výrobných a montážnych trendov, trendy v systémoch predaja, servisu. o Analýza produktu ako systému a jeho okolia. o Analýza funkcií systému, redefinovanie funkcií, nové funkcie systému. o Analýza existujúcich riešení (patenty, konkurenčné riešenia, riešenia z iných oblastí, generovanie máp riešení, benchmarking). o Analýza generácií systému a evolúcie systému, prognóza vývoja. 3. Definovanie a konkretizácia cieľov pre vybraný typ výrobku (marketingové ciele, výrobkové ciele, výrobné ciele, montážne ciele, predajné ciele, servisné ciele). 4. Návrh. o Generovanie alternatívnych konceptov systému, hodnotenie a výber vhodných konceptov (marketingový koncept, výrobkový koncept, výrobný a montážny koncept, koncept predaja, koncept servisu). o Detailný návrh riešení, modely, prototyp. o Hodnotenie a výber. 5. Prezentácia výsledkov projektu.

Kde prebiehajú inovácie?

Eurostat v spolupráci s vyše 40 tisíc firmami v Európskej únii a v Nórsku spracoval prehľad o inováciách v rámci Európy.

Zdroje informácií považované za veľmi dôležité pri inováciách:

Tri inštitúty Fraunhoferovej spoločnosti (IPA Stuttgart, IAO Stuttgart a IPK Berlín) spracovali rozbor inovácií v nemeckých podmienkach.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.