referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Žaneta
Pondelok, 1. júna 2020
Hierarchia informácií v podniku
Dátum pridania: 25.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Marika
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 210
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 8m 10s
Pomalé čítanie: 12m 15s
 
Veľkým snom a zároveň dôležitou potrebou všetkých ľudí je mať informácie po ruke vtedy, keď ich potrebujú. Množstvo informácií, ktoré sa valia informačnou diaľnicou každú sekundu z jednej strany na druhú, každým dňom rastie priam neuveriteľnou rýchlosťou. Čo je to vlastne informácia? Informáciou sa rozumie to, čo odstraňuje nevedomosť, čo je pre jej príjemcu nové. Človek považuje určité oznámenie za informáciu zvyčajne len v určitej súvislosti, ale nikdy nie vo všetkých súvislostiach. Informácia má pre príjemcu význam predovšetkým z hľadiska jeho konania. Veľa oznámení človek nehodnotí ako informáciu, preto je oznámenie v tomto smere širší pojem ako informácia. Informácie plnia v riadiacom procese viaceré funkcie, a to: sú podmienkou poznania existujúceho stavu riadeného systému, sú prostriedkom na tvorbu plánov a príkazov, sú surovinou na kontrolu a operatívne riadenie, sú zdrojom zvyšovania vedomostí, poznatkov o spoločnosti a okolí, sú nástrojom organizácie a koordinácie činnosti riadeného kolektívu, sú predmetom komunikácie v systéme.
Jednotlivé informácie a ich súbory, či už na nižšej nebo vyššej úrovni, majú svoje hierarchie. Na prvnom mieste sú síce na prvý pohľad jednoduché, ale zato úplne najzákladnejšie informácie.
Informačný systém organizácie má v riadení jednu z kľúčových úloh – zabezpečuje informácie potrebné na vykonávanie všetkých riadiacich a výkonných činností. Pozostáva z ľudí, technických a programových prostriedkov na zabezpečenie zhromažďovania, prenosu, ukladania, výberu, spracovania, distribúcie a prezentácie informácií pre potrebu rozhodovania tak, aby riadiaci pracovníci mohli vykonávať svoje riadiace funkcie vo všetkých zložkách riadiaceho systému.
Informačný systém prechádza celou organizáciou a spája jej jednotlivé prvky do jedného celku. Zložitosť informačného systému sa zvyšuje viac ako proporcionálne s veľkosťou organizácie, a to preto, že súčasne rýchlejšie rastie potreba informácií. Väčšie organizácie majú preto hustejšiu informačnú sieť ako malé.
Výrobné podniky sú nútené stále viac optimalizovať svoje výrobné procesy a zvyšovať produktivitu. Aby zodpovední pracovníci mohli správne rozhodovať a reagovať na vzniknutú situáciu, potrebujú dostatočné množstvo správnych, presných a kvalitných informácií v správny čas, to znamená včas. Vo výrobnom prostredí vzniká obrovské množstvo informácií, ktoré je nutné zozbierať, spracovať, uložiť a vyhodnotiť pre čo najrýchlejšie reakcie na rôzne stavy vo výrobe.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.