referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Žaneta
Pondelok, 1. júna 2020
Neformálne riadenie v rámci pružných sieťových štruktúr
Dátum pridania: 25.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Barunka18
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 778
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Riadenie

Riadenie, podobne ako všetky ostatné činnosti, vykonávané na patričnej úrovni, považujem za umenie. Je to „vedieť ako“. V procese riadenia dochádza k stretu subjektu riadenia (to je to, čo, alebo kto riadi) a objektu riadenia (to je to, čo, alebo kto je riadený). Každý riadiaci proces má cyklický, relatívne uzatvorený charakter. Na začiatku tohto procesu je stanovenie cieľov a úloh. Ukončuje sa vyriešením, respektíve splnením zadaných povinností. Riadiace rozhodnutie by malo byť okrem iného, hlavne pružné a dynamické aby sa zabránilo nechceným situáciám. Umenie riadiť spočíva vo využívaní kladov, eliminovaní a odstraňovaní záporov.
Úspešný vedúci je schopný globálne myslieť a vytvoriť víziu inovačnej príležitosti, aj vytvoriť nadšené prostredie a záujem o novinky u svojich spolupracovníkov, a najmä inovácie aplikovať. Štýly riadenia sa môžu rozdeľovať podľa rôznych kritérií. Napr.: podľa toho kto riadi, čím sa riadi, ako sa riadi atď.
1. „Kto riadi?“ je rozdelenie na základe formy subjektu
riadenia. 2. „Riadenie čím?“ je prevládajúci prostriedok riadenia. 3. „Riadenie podľa čoho?“ je druh vodidla riadenie. 4. „Aké riadenie?“ je priorizácia orientácie a vlastnosti
riadenia. 5. „Ako sa riadi?“ je uplatňovaný spôsob riadenia

Štýly riadenia
Najčastejšie sa uvádza klasická typológia riadiacich štýlov, ktorá hovorí o štýle autokratickom, demokratickom a liberálnom (laissez faire). túto typológiu je možné rozšíriť o ďalšie štýly, takže rozdelenie štýlov vyzerá nasledovne: autokratický, konzultatívny, participatívny a laissez faire. Takéto rozdelenie nieje potrebné, pretože existujú len príliš malé rozdiely medzi klasickou typológiou a ostatnými rozdeleniami, takže v skutočnosti nič neriešia. Štýly sa v praxi nikdy nevyskytujú v čistej forme.

Môžeme to znázorniť písmenami: a b c d e f g, kde:
písmená a, d, g znázorňujú jednotlivé štýly a
písmená b, c, e, f znázorňujú prechody medzi týmito štýlmi

Autokratický štýl riadenia
Je znázornený písmenom „a“. Tento štýl vedenia ľudí operuje prevažne rozkazom čím v podstate zdôrazňuje rozdiel medzi nadriadeným a podriadeným. Manažér rozhoduje, ostatný pracovníci rešpektujú a realizujú jeho rozhodnutia. Za základné vlastnosti riadiaceho pracovníka sa považujú: rozhodnosť, inteligencia, iniciatívnosť, sebaistota, ale aj panovačnosť. Pracovníci podávajú výkony len pod vplyvom priamej kontroly. V okamžiku, keď je kontrola menšia, klesá aj výkon.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.