referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Pondelok, 30. novembra 2020
Informácie a ich spracovanie v manažmente
Dátum pridania: 25.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Misicka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 016
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 
Vo svete manažéra predstavuje správna informácia nevyčísliteľnú hodnotu, nakoľko sa od rozhodnutia manažéra odvíja chod podniku. Už N. Wiener, zakladateľ kybernetiky, dokázal, že riadenie závisí od existencie informácií. Rovnako významný odborník v oblasti manažmentu, J. W. Forrester, charakterizoval riadenie ako proces premeny informácií na činnosť. Informácia je oznámenie alebo údaj, ktorý obsahuje syntaktické hľadisko /spôsob vyjadrenia informácie/, pragmatické hľadisko /obsah informácie/ a sémantické hľadisko /užitočnosť informácie vzhľadom k cieľu/ a uspokojuje subjektívne informačné potreby. Množstvo informácií, ktoré má ľudstvo k dispozícií, rastie veľmi rýchlo. Nie je možné, aby si ľudia zaznamenávali a spracovávali každú informáciu, ktorá sa k nim dostane. Spočiatku stačili na zaznamenávanie informácií napr. hlinené tabuľky, do ktorých sa vrývalo. Zvyšujúce sa množstvo informácií však donútilo ľudstvo k hľadaniu lepších, rýchlejším, úspornejších a kvalitnejších metód záznamu informácií. Dokonca aj v súčasnosti platí, že pre existujúce množstvo informácií nie je postačujúci priestor a nie sme schopní zaznamenávať všetky informácie. V súčasnej dobe nás obklopuje obrovské množstvo informácií. Stali sa strategickým tovarom. Avšak naskytujú sa otázky typu: Kde nájsť informácie? Ako ich vytriediť, vyhodnotiť a spracovať? Aké technické prostriedky k tomu budú potrebné? V súčasnosti na takéto otázky existuje odpoveď. Počítač a jeho neoddeliteľná súčasť internet. Počítač ako prostriedok na spracovanie informácií a internet ako ich zdroj. Internet je najväčšia počítačová sieť na svete. V ňom je nevyčerpateľné množstvo informácií. Keby sme na internete trávili 24 hodín denne, nevyčerpali by sme ani 1% z informácií, ktoré sa tam nachádzajú.
Schopnosť spracovávať informácie je vlastná živým organizmom. Prísny prírodný výber vo všeobecnosti hovorí, že prežije ten, kto si vie získať viac informácií, vie ich lepšie spracovať a použiť. Pri súčasnom kvante informácií je dôležité vybrať si správnu informáciu., teda takú, ktorá je pre našu existenciu nevyhnutná. Manažéri musia vyberať informácie, ktoré sú dôležité pre plynulý chod podniku. Takéto informácie umožňujú jednotlivým organizačným zložkám vykonávať svoje funkcie, navzájom koordinovať svoje činnosti a efektívne reagovať na zmeny vonkajšieho prostredia. Informácie sa preto stávajú dôležitou podmienkou toho, aby manažéri mohli v daných podmienkach prijímať optimálne rozhodnutia.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Majtán, M.: Manažment. SPRINT, Bratislava 2003., http://dent.ii.fmph.uniba.sk/~filit/fvs/spracovanie_informacii.html, http://spsest.spsest.sk/~peter/eps/informacia/spracovanie_inf.hml, http://www.referaty.sk/?referat=5079, http://www.referaty.sk/tlac.php?referat=9704, http://yhman.tnuni.sk/~aja/informatika/prednasky/infII5.pdf, http://www.manager.sk/clanok.asp?id=776
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.