referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Petronela, Petrana
Nedeľa, 31. mája 2020
Podniková kultúra
Dátum pridania: 26.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: alex261
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 292
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 8m 50s
Pomalé čítanie: 13m 15s
 
Základným cieľom každého podniku v ekonomike trhového hospodárstva je dlhodobo dosahovať zisk. V posledných rokoch do popredia vystupujú poznatky, ktoré naznačujú, že okrem ekonomických faktorov resp. činiteľov do podnikového procesu významnou mierou zasahujú aj činiteľe sociologickej a psychologickej povahy. Na každý podnik ako celok by sa malo teda nazerať nie ako na „neživé stroje“ alebo respektíve „bezduché organizmy“, ale najmä ako na organizovanú skupinu ľudí s určitým spoločným cieľom. Takýto kulturologický prístup chápania podniku, ktorý cieľavedomo presadzuje pravidla, postoje, názory a spôsoby správania možno označiť ako hodnotovo orientovaná politika podniku a rozšíril sa najmä v 70. až 80. rokoch minulého storočia.
Môžeme si teda položiť otázku:
„ Čo to tá podniková kultúra vlastne je? “
Vo všeobecnosti slovom kultúra možno označiť nejaké spoločné znaky, podobnosti ale i rozdiely medzi rôznymi členmi sociálneho spoločenstva, respektíve spoločné presvedčenia, hodnotové priority a normy jednania. Toto všetko tvorí podstatnú a významnú súčasť kultúry.

Na podnik ako celok možno tiež nazerať ako na určitý druh kultúrneho systému. Podniková kultúra existuje v každom podniku a je preň jednoznačná. Ak má byť fungovanie podniku úspešné je nutné, aby podnik bol vnútorne integrovaný a pôsobil navonok stabilizovane a dôveryhodne. Silná podniková kultúra, ktorá môže mať svoju pozitívnu i negatívnu podobu, výrazne ovplyvňuje pracovné konanie a výkonnosť zamestnancov. Zároveň spoluvytvára originálnu a neopakovateľnú tvár firmy, potrebnú pre získanie vlastnej identity vo vzťahu k zákazníkom a ostatným reprezentantom ekonomického a spoločenského okolia. Formovanie alebo zmenu podnikovej kultúry nie je možné nechať na náhodu. Vlastníci firiem, či manažéri, často nevenujú pozornosť formovaniu pozitívnej kultúry. Podceňujú cielenú prácu s ľuďmi a nedokážu formovať kultúru zameranú na výsledky. Radi zotrvávajú na mocenskej kultúre, čo často vedie ku konaniu zamestnancov v rozpore so záujmami firmy a tým i k zníženiu jej úspešnosti. Firma musí teda rozvíjať svoje vlastné, originálne a nezameniteľné predstavy, hodnotové systémy a vzory jednania, ktoré sa budú prejavovať v správaní jednotlivcov a prekonávaní problémov vo vnútri podniku a smerom voči jeho vonkajšiemu okoliu.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.