referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Igor
Sobota, 10. apríla 2021
Deľba práce
Dátum pridania: 29.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hejju
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 621
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 11m 0s
Pomalé čítanie: 16m 30s
 
Ľudské výrobné spoločenstvo sa snaží využiť schopnosti, dané prírodnými podmienkami alebo individuálnymi vlastnosťami človeka, v najvyššej miere v prospech výroby, a to v najrôznejších povolaniach. Celý súbor hospodárskej činnosti je rozdelený na tisíce jednotlivých a od seba oddelených hospodárskych činností, z ktorých každú vykonávajú rozdielne osoby. V súvislosti s týmto triedením ľudí podľa povolania a so špecializovaním sa na určitý úsek výroby hovoríme o deľbe práce. Princíp deľby práce je inherentný jav každého výrobného spoločenstva ľudí. Vystupuje vypuklejšie vo výmennom hospodárstve a v priebehu vývoja nadobúda čoraz väčší a väčší význam. Deľba práce je daná prírodnými podmienkami (geografické, geologické, krajové zvláštnosti) a individuálnymi schopnosťami toho- ktorého človeka. KOOPERÁCIA:
Deľba práce v podstate vystupuje v povolaniach alebo vo výrobnom procese určitého statku. V tejto súvislosti sa často uvádza kooperácia ako jeden typ deľby práce. O kooperácii hovoríme, keď sa ľudia združujú k uskutočneniu jedného úkonu. Zmyslom tejto kooperácie je dosiahnuť zvýšený výkon. Keď v spojitosti s otázkou deľby práce hovoríme o kooperácii, zdá sa, že ide o protirečenie. Podstata kooperácie je predsa v tom, že určití pracovníci, ktorí vykonávajú rovnakú činnosť, spájajú sa na dosiahnutie jedného úkonu. Najprimitívnejším príkladom takejto kooperácie je spojenie pracovných síl pri stavbe pyramíd alebo pri vlečení lodí. V obidvoch týchto prípadoch, ako vidíme, ide o spojenie a zlúčenie pracovnej energie viacerých pracovníkov. Z tohto hľadiska kooperáciu nemôžeme označiť ako jav, v ktorom sa uplatňuje princíp deľby práce. V každom prípade ide len o racionalizáciu práce.

ŠPECIALIZÁCIA:
Uplatňovanie princípu deľby práce vystupuje vo forme špecializácie. O špecializácii hovoríme vo dvoch smeroch. Jestvuje špecializácia v povolaní, prípadne vo výrobe, čiže prvého stupňa, a potom špecializácia v pracovných úkonoch, t.j. druhého stupňa.
Špecializácia v povolaní spočíva v tom, že človek sa sústreďuje na výrobu len toho statku (alebo na poskytovanie tých služieb), ktorý je pre neho hospodársky najvýhodnejší, so zreteľom na prirodzené výrobné podmienky a na jeho osobné vlastnosti. Z hľadiska vývoja špecializácia v povolaní vystupuje ako zužovanie výrobnej činnosti jednotlivcov a v dôsledku toho skvalitnenie tejto činnosti. výrobné spoločenstvo ľudí sa týmto spôsobom rozdeľuje podľa určitých povolaní.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.