referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Urban
Sobota, 25. mája 2024
Tvorivy intelekt
Dátum pridania: 29.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Ivana331
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 943
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
K vynimočným výsledkom v inovaciách sa môže prepracovať každá firma
Tvorivosť ako konkurenčná zbraň
Kreativita zamestnancov sa v posledních dvadsiatych rokoch stáva vo vyspelých krajinách komparatívnou výhododou v stále ostrejšom konkurenčnom boji. Niekterí odborníci si už pred viac ako 30 rokmi všimli, že uplatňovanie klasických metód myslenia, ktoré učí väčšina univerzít sveta, má svoje limity a hranice. Konzervatívna výuka a výhradné používanie ľavej mozgovej hemisféry v rade technických odborov vytvára u budúcích odborník omedzujúcí rámec a stanovuje úske mantinely v myslení. Vydať sa mimo tieto mantinely si trúfa málokto. Preto sa pracovníci vo firmách, vyškolený na podobných intelektuálnych stereotypoch, snažia predstihnuť konkurenciu tými istými myšlenkovými postupmi ako ich súpery. Preto niektoré dôležite a neodladné zmeny v štruktúre riadenia, vo výrobných procesoch, vývoji, marketingu a obchodu sú v mnohých firmách navrhovane v rámci známých a osvedčených modelov. Potom sa logicky stáva, že vätšina súperiacích firem narazí na rovnaký strop možností inovovácie.
Naopak niektore firmy podporujú kreativitu svojich zamestnancov a hľadajú tvorivé talenty. Nie je reč o reklamných a umeleckých agentúrach, kde se výrazná kreativita automaticky predpokladá, ale o firmách, ktoré podnikajú vo všetkých možných oboroch. Od chémického cez strojárenský, hutnicky priemysel až po likvidáciu odpadov. Vďaka riadenej kreativiti zamestnancov, zarobili spoločnosti jako 3M, IBM, Digital, Silicon Graphics, British Airways, Polaroid a mnoho dalších miliardy dolárov. Kreativita je teda rovnako dôležitá ako IQ, EQ, odborné znalosti a praxe.

Čo je to kreativita?
Medzi odborníkmi panuje zhoda, že klasické myšlienkové postupy založené výhradne na číslach, dátach, teda len na logike a kritickom myslení, vznikajúce v ľavej mozgovej hemisfére, sú výrazne limitované a obmedzené. Naopak - nové nápady, svieže podnety, tvorivosť, vznikajúce v pravej mozgovej hemisfére, sú úplne nevyčerpateľné a podľa odborníkov predstavujú obrovský potenciál pre rozvoj ľudstva v treťom tisícročí. Aby nápady vzniknuté v pravej hemisfére bolo možné vôbec realizovať, musí ich posúdiť kritické myslenie ľavej hemisféry. Avšak pri prevážnom používaní ľavej mozgovej hemisféry nové a neotrelé nápady nevzniknú.
Kreativita je schopnosť za pomoci ktorej možeme objavit neobvyklé riešenia, ktoré sa vymykajú rámcu bežných štruktúr myslenia.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.