referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Pondelok, 23. mája 2022
Zlodeji času manažéra
Dátum pridania: 29.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: maris
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 771
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Čas sú peniaze. Väčšina z nás nemá nazvyš ani jedného. Ale kým peniaze míňame premyslene, nevieme, čo robiť, aby sme zbytočne nepremárnili ďalšiu hodinu.

Umenie time managementu- efektívneho organizovania pracovného času- je skryté v správnom určení si cieľov a priorít. Často sa mylne domnievame, že je to iba schopnosť zvládať pracovné povinnosti. V skutočnosti time management zahŕňa rovnováhu všetkých aktivít, ktoré sú pre jednotlivca dôležité.
ZLODEJI ČASU
Po každom vyrušení z práce človeku trvá istý čas, pokým sa opäť dokáže rovnako sústrediť a naplno pracovať. To platí o nepríjemnom telefonáte s klientom, o konflikte s kolegom, alebo rozhovore o rodinných problémoch s kolegyňou. V praxi sa čoraz častejšie stretávame s tým, že nadriadení si všímajú, koľko cigariet zamestnanec vyfajčí. V niektorých zahraničných firmách dokonca dostávajú nefajčiari príplatok za to, že nestrácajú pracovný čas fajčením. Vo väčšine prípadov je dnes zakázané fajčiť na pracovisku. Firma má na to vyhradené priestory.
Šéfovia veľmi často strácajú čas tým, že mnohé úlohy radšej splnia sami, lebo sa nemôžu (alebo nechcú) spoľahnúť na svojich podriadených. Slovenskou špecialitou je „lietajúci“ manažér alebo podnikateľ. Pracuje v strese. Potrebuje mať pocit, že pre firmu robí všetko čo je v jeho silách. Preto sa stará aj o veci, ktoré by pokojne mohol prenechať svojím podriadeným. Potom mu neostáva čas ani energia hľadieť dopredu, rozmýšľať nad ďalším rozvojom firmy.
Treba začať tým, že sa pokúsime najväčších zlodejov času odhaliť a následne odstrániť. Môže ísť napríklad o to, že:
• Trávite príliš veľa času problémami svojich podriadených
Pokiaľ ľudia veria, že za nich vyriešite ich problém, budú sa na vás so svojimi problémami obracať stále. Ak chcete situáciu zmeniť, vyjadrite im podporu a potom buď delegujte problém na niekoho iného, alebo skúste dotyčnému dať nejaký sľubný podnet. Potom sa pustite do prace na niečom inom.
• Príliš detailne riadite
Pri liečbe tohoto zlozvyku (ku ktorému má sklon väčšina vedúcich) sa uistite, že vaše pokyny boli pochopené správne a až potom prejdite k iným záležitostiam. Primerané kontroly v priebehu akcie sú správne, ale rozhodne si odpustite stály dohľad.
• Vykonávate i to, čo by sa dalo delegovať
Podstatnou súčasťou vedenia je výchova podriadených a ich výcvik tak, aby vedeli v budúcnosti prevziať zodpovednosť.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Moderní řízení 1/2004
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.