referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Nedeľa, 10. decembra 2023
Reengineering
Dátum pridania: 30.03.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: majda
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 135
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 8m 20s
Pomalé čítanie: 12m 30s
 
Konkurencieschopnosť v globálnej ekonomike je spojená so schopnosťou podniku pružne reagovať na sústavné a stále rýchlejšie zmeny trhového prostredia. Stručne povedané, trhy a financie sú k dispozícii v doposiaľ nebývalej miere pre tých, ktorí sú schopní sústavne a často radikálne zvyšovať svoju produktivitu. Management podnikov je nútený trvalo hľadať nové cesty k udržaniu a posíleniu svojich pozícií na meniacom sa trhu. Pritom dochádza k prenajímaniu a prelínaniu najlepších manažérskych kultúr, postupov a nástrojov. Pojem ako „management of chance“ alebo “business process reengineering“ sa staly bežnou súčasťou medzinárodného slovníku manažérov a poradcov.

Pod pojmom reeingineering /reinžiniering/ sa v ekonomickom slovníku dočítame, že reengineering znamená: reštrukturalizáciu, transformáciu, restructuring, streamlining - úsilie o efektívnejšie firmy, schopné globálne konkurovať, využívajúce obmedzovanie duplicitných činností v pobočkách firiem, zatváranie alebo zmeny stratových závodov a kancelárií a prepúšťanie zamestnancov. Ale čo v ekonomickej praxi znamená Reegineering? Reengineering podniku, reinžiniering podnikových procesov, znamená procesovú metodológiu zmeny štruktúr podniku, ktorá je orientovaná na zlepšenie efektívnosti firmy.

Na rozdiel od engineeringu ( poskytovanie inžinierskych služieb, projekcie, konštrukcie, kompletizácia továrenských zariadení a pod), riešenie v rámci reeinžinieringu znamená tvorivé hľadanie v rámci komplexnej zmeny a následné projekty redizajnu, vyjadrené v nových koncepciách procesov pred detailnými projektami procesov. Z hľadiska technológie je podstatné, že kým v projektoch odvodených z inžinieringu, bežných projektoch sa uvažuje obyčajne s aplikáciou konkrétnej technológie hneď od jeho začiatku, v procese reinžinieringu prichádzame postupne k výberu, adaptácii vhodnej technológie a jej aplikácii. Technológia je tu takto ušitá namieru, riešenie procesov je inžiniersky vyladené v procesovom priestore firmy, čo môže viesť k novej výkonnosti firmy. Tvorivý proces reinžinieringu a samotného redizajnu je náročný a vyžaduje podporu mnohých faktorov. Veľmi podstatné je poznanie pôvodných procesov. Preto skôr uvažujeme o reinžinieringu podnikových procesov, mali by sme zvážiť možnosti ich inžinieringu.

Reengineering, ktorý otriasa racionalitou bežných podnikových procesov, je samozrejme súčasne i výzvou tradičným konceptom managementu, ako je obzvlášť deľba práce.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: www.rpic-vip.cz, www.mgmtpress.cz, www.hnonline.sk
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.