referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Získavanie a výber zamestnancov
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Jana R.
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 795
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Všeobecným cieľom získavania a výberu pracovníkov by malo byť získať s vynaložením minimálnych nákladov také množstvo a takú kvalitu zamestnancov, ktoré sú žiaduce pre uspokojenie podnikovej potreby ľudských zdrojov. Existujú tri fázy získavania a výberu zamestnancov : 1. Definovanie požiadaviek
2. Prilákanie uchádzačov
3. Výber uchádzačov
V procese získavania a výberu zamestnancov postupujeme podľa nasledujúcich krokov:
· Definovanie požiadaviek – ide o prípravu popisov a špecifikácií pracovného miesta, rozhodnutia o požiadavkách a podmienkach zamestnania. Špecifikácia požiadaviek na pracovníka, známa tiež ako špecifikácia pracovného miesta, definuje kvalifikáciu, skúsenosti a schopnosti požadované od držiteľa daného pracovného miesta a tiež akékoľvek ďalšie nevyhnutné informácie o zvláštnych požiadavkách pracovného miesta, ako je fyzická kondícia, neobvyklá pracovná doba alebo služobné cesty a pobyt mimo bydliska pracovníka. Taktiež stanovuje pracovné podmienky, ako je mzda alebo plat, zamestnanecké výhody, pracovná doba a dovolenka.
· Prilákanie uchádzačov – je v prvom rade záležitosťou rozpoznania vyhodnotenia a vyu- žitia najvhodnejších zdrojov potenciálnych uchádzačov. Analýza silných a slabých stránok získavania pracovníkov by sa mala zamerať na také skutočnosti, ako sú celoštátna alebo lokálna povesť organizácie, mzdy, zamestnanecké výhody a pracovné podmienky, zaujímavosť práce, istota zamestnania, príležitosť pre vzdelávanie a rozvoj, perspektívy kariéry a umiestnenia pracoviska.
· Inzerovanie – je najobvyklejšou metódou prilákania uchádzačov.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: J. Alexy a i. - Manažment ľudských zdrojov a organizačné správanie
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.