referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ivica
Nedeľa, 15. decembra 2019
Cafeteria systém
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Dajana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 616
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Už dlhšiu dobu sa presadzuje tendencia poskytovať zamestnanecké výhody systémom voliteľného menu v rámci stanovených pravidiel firemnej ponuky. Stal sa známym pod názvom „CAFETERIA SYSTÉM“. Spravidla sa výhody ponúkajú v určitej štruktúre podľa jednotlivých skupín zamestnancov, ale niekedy je jeho konštrukcia taká, že je stanovené základné jadro ponuky rovnaké pre väčšinu zamestnancov a k nemu je možné voliť z ďalšej ponuky. Cafeteria systémy boli ako prvé uplatňované v spoločnostiach v USA. V európskych firmách sa tento systém rozvíja pomaly. Ako dôvod bývajú uvádzané problémy s náročnou organizáciou prípravy, nákladmi a chodom celého systému. Niektoré zamestnanecké výhody konzumujú zamestnanci povinne, niektoré podľa svojho príjmu, na niektoré priplácajú. Rozmanitosť so sebou prináša niekoľko vážnych administratívnych problémov. Najvýznamnejšou otázkou je orientácia personálnych manažérov na úspory nákladov. V záujme administratívy väčšina firiem neposkytuje vo svojich systémoch nepriameho odmeňovania individualizované programy, ktoré si získavajú stále väčšiu obľubu.
Najväčší prínos cafeteria systému spočíva v tom, že sa ponechá na jednotlivom pracovníkovi, aby si vybral, podľa svojho želania a v rozsahu dopredu daného rozpočtu, aké zložky odmeny za prácu, či služby firmy, mu majú byť poskytované.
Charakteristikami tohto prístupu sú:
-individualizácia zložiek odmeny podľa rozpočtu, ktoré si pracovník zvolí
-periodicky sa opakujúca možnosť voľby pre príslušný okruh pracovníkov
-ponuka voľby s viacerými variantmi
Individualizáciou podnikových sociálnych výhod má pracovník možnosť vybrať si takú formu odmeny a sociálnych služieb, ktoré najviac vyhovujú jeho potrebám alebo jeho finančnej situácii, a zároveň odmietnuť také výhody, ktoré majú pre neho malý význam.
Medzi výhody systému voliteľných výhod pre zamestnancov patrí bezprostredne to, že rad produktov môže byť poskytovaný lacnejšie vďaka zľavám od dodávateľov, ďalej je to (predovšetkým v západnej Európe) možnosť daňových zvýhodnení niektorých požitkov vyplývajúcich z cafeteria systému pre príjemcu v porovnaní s priamou mzdou. Podľa rozsahu ponuky a tiež stupňa voľnosti medzi možnosťami výberu sa rozlišujú nasledujúce výstavbové stupne cafeteria systému:
U flexible-benefit-system sú obmedzené možnosti voľby na určité sociálne výkony, predovšetkým na poistenie. Vyšším stavebným stupňom je flexible-benefit-plan.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Zdroj: poznámky Ing. Kajanovej
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.