referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Piatok, 6. decembra 2019
Strategický manažment
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Janka1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 967
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Strategický manažment vznikol v podnikateľskom prostredí ako reakcia na nové, neznáme a prekvapujúce zmeny. Strategické myslenie siaha až do staroveku (vo vojenstve, politike, diplomacii). Postupne začal prenikať aj do podnikania. V 20. storočí nastali v priemysle dynamické zmeny a vznikla potreba riešiť základné otázky existencie a rozvoja podniku.
Strategické rozhodnutia sú dlhodobé a poskytujú podniku dostatočnú oporu a orientáciu v zložitom a dlhodobom premenlivom prostredí. Stratégia poskytuje pevné a súčasne pružné hranice, v rámci ktorých sa podnik uberá k vytýčenému cieľu. Podľa W.F. Gluecka je stratégia ako jednotný, súhrnný a integrovaný plán, ktorý je navrhnutý, aby zabezpečil dosiahnutie základných cieľov podniku.
Taktika odpovedá na otázku, aký prístup má byť zvolený v danej konkrétnej situácii. Medzi stratégiou a taktikou nemožno dať presnú deliacu čiaru. Tieto pojmy sa často prepletajú. Taktika je založená na podrobných a konkrétnych informáciách. Úspešná taktika je založená na podrobnej analýze konkrétnych faktorov. Taktika rozhodovania je ohraničená bezprostredným okolím podniku, ktoré tvoria konkurenti, zákazníci a dodávatelia.
Strategický manažment má štyri vývojové etapy. V prvej etape bolo zaužívané dlhodobé plánovanie (50. a 60. roky). Plánovanie bolo zamerané predovšetkým na interné procesy a ich racionalizáciu. Druhá vývojová fáza – strategické plánovanie je založené na podrobnom skúmaní vonkajšieho a vnútorného prostredia (koniec 60. a začiatok 70. rokov). Tretia vývojová fáza – systém strategického riadenia je považovaný za súvislý proces so spätnou väzbou (druhá polovica 70. rokov do konca 80. rokov). Strategické riadenie založené na zmene je schopnosť prispôsobiť sa neustále sa meniacemu prostrediu (začiatok 90. rokov).
Podniky musia byť vždy pripravené na zmenu a meniť sa. Spolupracujúce stratégie – spájanie sa podnikov. Superkonkurencia - zápasenie o super zisk.
Plánovacia koncepcia – detailne prepracované viacfázové modely procesu strategického riadenia. Učiaca sa koncepcia – podniky sú nútené prispôsobiť sa ak chcú prežiť. Pozičná koncepcia – je to aplikácia mikroekonomickej teórie do moderného strategického riadenia. Zvonku dovnútra – starostlivý výber trhu a pozície v ňom. Zdrojovo založená koncepcia – analýza podnikových zdrojov ako poskytnú konkurenčnú výhodu.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Miroslav Majtán a kolektív, Mikuláš Sedlák
Podobné referáty
Strategický manažment SOŠ 2.9659 15799 slov
Strategický manažment SOŠ 2.9826 1343 slov
Strategický manažment SOŠ 2.9773 1008 slov
Strategický manažment SOŠ 2.9826 920 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.