referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alfonz
Sobota, 28. januára 2023
Vzdelávanie zamestnancov
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lidl
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 514
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
Potreba neustáleho vzdelávania pracovníkov vyplýva z viacerých dôvodov:
1. V čoraz kratšom čase je potrebné uskutočňovať technické a ekonomické zmeny, čo si vyžaduje čoraz väčšie nároky, na schopnosť podnikov i pracovníkov realizovať ich.
2. Rastúce pracovné náklady a klesajúca ponuka špecialistov núti podniky k optimalizácii ich kvalifikačnej štruktúry.
3. Samotní pracovníci očakávajú od vzdelávacích programov firiem uspokojenie svojich schopností preberať nové úlohy.

Mnohé organizácie získajú a udržujú svoj náskok pred ostatnými konkurentmi z odboru vďaka kvalitnejšiemu personálu. Pri koncipovaní svojej filozofie rozvoja personálu vychádzajú z presvedčenia, že každému človeku je vrodená prakticky neobmedzená schopnosť učiť sa a proces učenia prebieha predovšetkým v reálnej praxi: na pracovisku, v kontakte so zákazníkom, s kolegami alebo vedúcim pracovníkom. Zmyslom učenia je ovplyvniť prípadne zmeniť postoje pracovníkov k inováciam a dosiahnuť toho, aby využitím nových myšlienok pracovník dospel k pozitívnym výsledkom, ktoré mu prinesú radosť a uspokojenie z úspešnej práce.

Ku kvalifikačnému rozvoju zamestnancov slúži množstvo všeobecne známych nástrojov:
1. Najdôležitejšou metódou rozvoja pracovníka zostáva učenie sa na pracovisku – ˝On the Job˝. Stimulácia k tomu začína na pracovisku, hoci nie každý pracovník má záujem o viacnásobnú zmenu svojich pracovných úloh v priebehu svojho produktívneho života. Všade však existuje početná skupina zamestnancov, ktorým dáva rastúci perfekcionalizmus v práci profesnú istotu a pracovné uspokojenie. Hlavne túto skupinu je potrebné motivovať k profesnému rastu. 2. Variantom učenia sa na vlastnom pracovisku je "informačná stáž na inom pracovisku". Vedie k prehĺbeniu alebo rozšíreniu určitých aspektov činnosti pomocou kontaktu so skúsenými odborníkmi, prípadne slúži k príprave na nové alebo rozšírené úlohy.
3. "Prechodom na iné pracovisko s rovnakými úlohami" je pracovník nútený spolupracovať so skupinou iných ľudí, a tým sa u neho rozvíja schopnosť kontaktu a komunikácie, čo sprostredkúva výmenu postupov a myšlienok.
4. "Pri prechode na príbuznú činnosť s odlišnými pracovnými úlohami" sa oboznamuje s novými prvkami činnosti, čim sa rozširuje jeho doterajšie spektrum zvládnuteľných úloh.
5. Rotácia je prevzatie rôznorodých úloh po dobu 2 až 3 rokov. Je uplatňovaná hlavne medzi štábnymi funkciami v centrále a filiálke. Pracovník tým získa porozumenie pre ˝druhú stranu˝.
6.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Pilková,A. a kolektív: Firemné plánovanie, Bratislava, ELITA 1994
Podobné referáty
Vzdelávanie zamestnancov SOŠ 2.9527 1332 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.