referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Americký manažment
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lukas91
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 474
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
- HLAVNÉ ROZVOJOVÉ SMERY MODERNÉHO MANAŽMENTU
H. Koontz v roku 1961 propagoval klasifikáciu 6 škôl manažmentu a to: procesní resp. operačnú, empirickú, ľudského správania, sociálnych systémov, teórie rozhodovania, matematickú. Avšak už v roku 1979 klasifikuje 10 škôl, ktoré nazýva prístupmi. Sú to: empirický prístup, interpersonálny prístup k ľudskému správaniu, skupinový prístup k ľudskému správaniu, prístup kooperatívneho sociálneho systému, sociálno-technický systémový prístup, prístup teórie rozhodovania, matematický prístup, systémový prístup, kontingenční prístup, prístup operačnej teórie. - Systém POSTCORB
Bol vypracovaný Lutherom Gulickom v 30. rokoch. Označenie POSTCORB je zkratkou, ktorá vznikla z procesov, ktoré vo svojom integrálnom celku tvorí podľa Gulicka manažérsku činnosť, t.j.
- plánovanie (Planning): vyhradenie cieľov a ich formulácia do reálnych a kontrolovateľných úloh
- organizovanie (Organizaning): spôsob deľby práce, a to vrátane právomoci a zodpovednosti za plnenie úloh plánu.
- personálne zaistenie (Staffing): výber, príprava a poverenie pracovníkov, ktorí majú jednotlivé plánované úlohy svojou činnosťou kvalitne zvládnuť.
- prikazovanie (Directing)
- koordinácia (Coordinating)
- evidencia (Reporting)
- rozpočtovanie (Budgeting)
- PSYCHOLOGICKO-SOCIÁLNE PRÍSTUPY
Ako kľúčové sa uvádzajú diela psychológa Abrhama Maslowa. Základné ľudské potreby sú podľa Maslowovej hierarchie fyziologické potreby (mzdy, platy, základné nezbytné pracovné podmienky). Po splnení týchto potrieb druhú hierarchiu tvoria potreby existenčnej istoty a bezpečnosti (istota zamestnania, penzijné a zdravotné zaistenie, pracovné a služobné pozície v zamestnaní a perspektívu ich zmien). Na tretej úrovni sú sociálne potreby (sociálne podmienky spolupráce a komunikácie na pracovisku, pracovné formálne i neformálne vzťahy, zaistenie spoločenského a športového uplatnenia) Štvrtá hierarchická úroveň – osobné uspokojenie z práce (záujmy a potreby zamestnanca, aby mohol pracovať na mieste uspokojujúcom jeho sklon k samostatnosti, uznanie statusu funkcie, uznanie kvality a osobného prínosu vykonávanej činnosti, hmotné a morálne ocenenia osobnej angažovanosti). Poslednou je potreba sebarealizácie (je to najvyššia úroveň zapojenia zamestnancov v pracovnom procese). Klasickou prácou je kniha Dale Carnegieho: Ako získať priateľov. Formou príkladou a doporučení popularizuje taktiku bezkonfliktného jednania.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: G. Heimler-Americký manažment, www.szm.sk
Podobné referáty
Americký manažment SOŠ 2.9913 1026 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.