referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Justína
Streda, 14. apríla 2021
Manažérske motivačné stratégie
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sjuzn84
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 151
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Umenie motivovať a viesť pracovníkov ku splneniu zadaných cieľov je to najväčšie manažérske umenie vôbec. Nie však každý odborník je zároveň dobrým manažérom. Pre to, aby ním bol, musí mať i dobré komunikačné schopnosti a musí byť diplomat, musí ľuďom rozumieť a poznať ich potreby. Okrem toho by mal byť takou osobnosťou, ktorá svojou energiou a vnútorným nadšením dokáže uviesť ostatných do pohybu.
Motivácia je to, čo núti ľudí jednať alebo chovať sa tak, ako jednajú alebo sa chovajú. Keď sledujeme ľudí chovajúcich sa určitým spôsobom, pýtame sa: „Aké sú ich motívy?“ Ak chceme však, aby niečo urobili, pýtame sa: „Ako môžeme ľudí motivovať?“ Predtým, než pracovníci začnú prijímať motivačné manažérske stratégie a techniky, je potrebné zabezpečiť im pracovné prostredie, ktoré vyhovuje početným ľudským potrebám. Zamestnanci majú právo očakávať dobré zaobchádzanie a porozumenie, tiež profesionálnu kompetenciu, časť ktorej zahŕňa rozdeľovanie úloh, aby sa tak zvýšilo samoriadenie a účasť na riadení zo strany pracovníkov. Manažéri majú vždy na pamäti staré pravidlo: „Nerob druhým to, čo nechceš, aby druhí robili tebe.“ Je potrebné dokázať pracovníkom, že im dôverujete a dokázať im, že sú hodní ich dôvery. Zo strany vedúceho táto dôvera vyžaduje nedávať sľuby, ktoré nedokáže alebo nemieni splniť; nikdy nežiadať druhých aby urobili niečo, čo by sám neurobil; zabezpečiť, aby ľudia vedeli, že sa môžu spoľahnúť na rešpekt a lojalitu, pokiaľ sa správajú tak, že si ich zaslúžia. K základným motivačným manažérskym technikám (strategiam) patrí:

a) zlepšovať komunikáciu: nulová komunikácia tlmočí veľmi silnú správu – takú, ktorej by sa odovzdaný manažér najradšej vyhol. Manažéri nemusia veľa hovoriť, ale musia si dať pozor na obsah a spôsob doručenia správy tak, aby motivovala už v čase doručenia. Ideálnym prístupom pri odovzdávaní informácií je, že každý by mal o všetkom, čo sa ho priamo alebo nepriamo týka, vedieť presne, podrobne a čo najskôr. Vždy sa snažíme dosiahnuť ideál: veľa je lepšie ako málo. Vopred si vyberú informácie, ktoré od nich ich pracovníci žiadali – reagovať na požiadavky je motivujúce, ako aj informácie, ktoré chcú poskytnúť sami. Keď majú zoznam požiadaviek, postarajú sa aj o ich pravidelnú aktualizáciu. Vytvoria „pomocný stôl! pre „iné otázky“ a vždy informujú ľudí skôr, než vzniknú klebety.

b) vytvoriť kultúru bez viny: na to, aby manažér mohol úspešne motivovať, potrebuje prostredie, v ktorom sa nikomu nekladie vina za chyby.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Heller R.: Essential Managers – Motivating People, A Dorling Kindersley Book, London 1998 (slovenský preklad : Brzdiakova, K.: Základy manažmentu – Úspešná motivácia, vydavateľstvo Slovart, Bratislava 2001), Vodáček, L. – Vodáčková, O.: Management - Teorie a praxe 80. a 90. let, Management Press, Praha 1994
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.