referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
Rozdiely medzi americkým a európskym manažmentom
Dátum pridania: 01.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: miska.hrobarova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 697
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Rozdielny hospodársky vývoj, špecifický charakter spoločenského prostredia, historické a kultúrne odlišnosti sú základnými príčinami rozdielnej úrovne a charakteru manažmentu v rôznych geografických oblastiach. V súčasnosti možno z globálneho hľadiska hovoriť o troch druhoch manažmentu, ktoré sú dominantné:
• americký manažment,
• európsky manažment,
• japonský manažment.

Manažment vznikol v Spojených štátoch amerických. Americký manažment má od svojich počiatkov dodnes veľkú autoritu nielen doma, ale aj vo svete. Jeho príťažlivosť vzrástla najmä po druhej svetovej vojne.
USA mali veľmi dobré podmienky na rozvoj manažmentu. Krajina oplývala prírodným bohatstvom, prisťahovalecké vlny zabezpečili dostatok pracovnej sily, boli utvorené dobré legislatívne podmienky na podnikanie, čo spôsobilo prudký industriálny rozvoj. Okrem toho USA nepostihli svetové vojny. Do šesťdesiateho roku 20. storočia Spojené štáty americké vytvárali viac ako 50 % svetovej produkcie.
Po druhej svetovej vojne rozvinutý americký priemysel vzbudil pozornosť celého sveta. Západná Európa, Japonsko a novoindustrializované krajiny rýchle preberali americké technológie, priemyselné poznatky a osvojovali si americký manažment spolu s jeho terminológiou.
Americké firmy už nemajú zakaždým vedúce postavenie. Znamená to, že americký manažment mal a má z času na čas aj isté úskalia a problémy.
Európsky manažment má podobné charakteristiky ako americký manažment. Využíva rovnaké alebo podobné princípy, metódy a postupy, a preto je často označovaný ako euro-americký manažment resp. západný manažment.
Rozvoj vedeckého manažmentu v Európe je datovaný od začiatku 20. storočia. Jeho rozvoj bol pribrzdený 1. a 2. svetovou vojnou. Ako v USA, tak aj v Európe sa prvopočiatky manažmentu orientujú na organizáciu a riadenie výrobného procesu. Predstavitelia intuitívne presadzovali požiadavku, že dobrý inžinier by mal byť zároveň ekonómom. K najznámejším patrili napr. vo Francúzsku Charles Dupin, v Nemecku Werner von Siemens, v Československu Tomáš Baťa,...
Po druhej svetovej vojne vyspelý americký priemysel upútal pozornosť aj západnej Európy. Vyspelá hospodárska Európa rýchlo preberala americké technológie, priemyselné poznatky. Poznatky amerického manažmentu si osvojovala spolu s jeho terminológiou. Implementácia amerického manažmentu do európskych krajín však nebola len kopírovaním.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Sedlák, M.: Manažment, Edícia EKONÓMIA, Bratislava 2001., Majtán, M. a kol.: Manažment, Sprint, Bratislava 2003., Papula, J. – Papulová, E.: Manažérstvo, SPN, Bratislava 1996.
Podobné referáty
Rozdiely medzi americkym a europskym manazmentom SOŠ 2.9803 1344 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.