referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Sergej
Utorok, 22. októbra 2019
Manažér vodca
Dátum pridania: 02.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jozef_sumega
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 920
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 6m 0s
Pomalé čítanie: 9m 0s
 
Chcem hovoriť o tom, kto vodca je a kto vodca nie je, čo vodca nutne potrebuje a čo nesmie

Manažér a/alebo vodca
Pozícia manažéra ešte nie je zárukou vodcovstva. To, je že niekto vo vedúcej funkcii, znamená iba to, že má určité povinnosti. Byť vodcom, a nie len manažérom, je pozícia, ktorú podriadení uznávajú. Získanie dôvery vyžaduje úsilie, ktoré prekračuje úsilie typického manažéra. Ale vyplatí sa. Akonáhle je vodcovstvo uznané, pracovné výsledky a osobné vzťahy vykážu podstatné zlepšenie.

Vlastnosti dobrého vodcu:
- Energia: Vodcovia vzbudzujú v ľuďoch optimizmus a odhodlanie. Prejavujú svoju angažovanosť tým, že sami tvrdo pracujú a udávajú tempo ostatným.
- Nápady: Ten, kto má plán, ktorý prinesie prospech celému tímu, rýchlo získa ostatných. Vodcovia prichádzajú s nápadmi v takmer každej situácii.
- Úspech: Podriadení sú vodcovi oddaní, ak dôverujú jeho plánom a schopnostiam. Táto dôvera sa spravidla opiera o pozitívne skúsenosti s jeho predchádzajúcimi nápadmi. Ten, kto nemá vodcovské skúsenosti, potrebuje mimoriadne dobrý plán.
- Vnímavosť: Vodcovia si overujú, či naozaj vedia, čo si ich podriadení prajú a čo si myslia. Svoje plány promptne prispôsobujú tak, aby využili ambície svojho tímu.
- Schopnosť velenia: Vytrvalosť v presadzovaní plánov a rýchle reagovanie na výzvy patrí k typickým črtám vodcu. Ľudia ho ochotne nasledujú, ak sú presvedčení, že má ten najlepší možný plán a snažia sa úspešne jeho plán realizovať.
- Čestnosť a spravodlivosť: Zamestnanci by mali cítiť, že sa s každým zaobchádza rovnako. Nemala by sa prejavovať žiadna politická motivácia alebo preferenčné jednanie. Odmeny a povyšovanie by mali vychádzať z výsledkov jednotlivca.

Vodcovstvo si vyžaduje dôveryhodnosť
Ľudia vám musia uveriť, skôr než príjmu váš plán a začnú ho s vami realizovať. Ak chcete dosiahnuť svoje ciele pomocou ostatných, nesmiete prejaviť žiadnu obavu, ktorá by bola v rozpore s vodcovstvom.

Vlastnosti, ktorým sa musí vodca nutne vyhnúť:
- Strach zo zlyhania: Vodca, ktorý sa obáva zlyhania, nie je schopný prijať riziko, ktoré si mnohé vodcovské rozhodnutia vyžadujú.
- Strach z chyby: Opatrnosť a uvažovanie o všetkých možnostiach vám poskytnú vodcovský prehľad. Ak však chcete všetko kontrolovať sami, ste nakoniec unavený a prepracovaní.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.