referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Analýza konkurencie
Dátum pridania: 05.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ala21
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 094
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 8m 0s
Pomalé čítanie: 12m 0s
 
Význam analýz konkurencie
- analýzy konkurencie by mali byť východiskom marketingového plánovacieho procesu, pričom pozornosť by mala byť venovaná cieľom každého konkurenta, jeho zdrojom a konkurenčnej pozícii, ako aj jednotlivým elementom marketingového mixu.

Obsahom analýzy konkurencie je riešenie nasledovných 5 úloh:
1, identifikácia konkurentov
2, poznanie cieľov konkurentov
3, hodnotenie stratégií presadzovaných konkurentmi
4, posúdenie silných a slabých stránok konkurentov
5, odhad pravdepodobnosti správania konkurentov a ich regulovanie na zmeny na trhu
Získanie uvedených informácií o konkurentoch pomáha podnikom pochopiť konkurenčné prostredie v odvetví a najmä zistiť: kto a ako konkuruje podniku. Detailný obraz konkurencie slúži ako základ pre formulovanie marketingovej stratégie podniku. V schéme je pre Kodak východiskom úvah o ďalšom strategickom smerovaní otázka intenzity konkurencie a pravdepodobnosti vstupu nových firiem na trh. Po tomto vytvorení obrazu trhu je predmetom analýz konkurencie zostavenie pravdepodobného profilu reagovania každého konkurenta.

Identifikovanie aktuálnych a potencionálnych konkurentov
Aj keď odpoveď na otázku „kto sú naši konkurenti“ sa môže zdať jednoduchá, počet aktuálnych a potencionálnych konkurentov je často širší, než sa na prvý pohľad zdá. Marketingoví manažéri by sa preto mali vyhýbať „konkurenčnej myopii – krátkozrakosť“ v oboch smeroch: ako preceňovaniu schopností veľkých konkurentov, tak podceňovaniu alebo ignorovaniu malých konkurentov. V roku 1970 boli napríklad veľkí výrobcovia počítačov tak zamestnaní vzájomným konkurovaním si, že spočiatku nedokázali rozpoznať rastúce nebezpečie trhu PC, reprezentovaného v tom čase malými firmami ako Apple.
Konkurenciu je možné identifikovať na 4 možných úrovniach:
1, podnik môže považovať za svojich konkurentov iba podniky, ktoré ponúkajú cieľovému trhu podobný produkt alebo službu, používajú podobnú technológiu. Tak napr. Ford môže považovať za svojich konkurentov Toyotu, Renault a iných výrobcov porovnateľnej cenovej úrovne, nie však Mercedes, ide o tzv. priamych konkurentov
2, podnik môže vidieť svojich konkurentov širšie, ako všetky podniky, ktoré ponúkajú tú istú produktovú kategóriu. Z tohto hľadiska sú konkurentom Forda všetci výrobcovia automobilov – nepriami konkurenti.
3, ešte širšie chápanie konkurencie ju identifikuje ako všetky podniky vyrábajúce alebo dodávajúce produkty, ktoré upokojujú tú istú službu- napr.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.