referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tamara
Streda, 26. januára 2022
Roly manažéra
Dátum pridania: 06.04.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: plasma1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 975
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 7m 0s
Pomalé čítanie: 10m 30s
 
Funkcie riadenia a roly manažéra sa navzájom čiastočne prekrývajú. Preto nie je možné, ale ani žiaduce, jednoznačne ich oddelovať. Manažér realizuje funkcie riadenia tak, že súčasne hrá určitú rolu v tomto procese. Napríklad vedúci pracovník môže v priebehu pracovného dňa diskutovať s riaditeľom marketingu o predaji nového výrobku, spersonálnym riaditeľom rozhodovať o reorganizácii odbytového oddelenia, s výrobným riaditeľom analyzovať stúpajúcu nakladovosť atď. tieto činnosti možno nazvať ako plánovanie, organizovanie a kontrola. Skutočnosť, že sa tieto činnosti realizovali, bola vynútená situáciou uplatniť jednu alebo viacero rolí. Funkcie riadenia odpovedajú na otázku: „čo robí manažér“, manažérska rola odpovedá na otázku „ ako tieto činnosti manažér vykonáva“.
Z mnohých štúdii, ktoré sa zaoberali výskumom, čo manažéri vlastne robia a ako využívajú pracovný čas, je najznámejšia empirická štúdia kanadského odborníka Henryho Mintzberga. Mintzberg analyzoval prácu manažérov v piatich stredných a veľkých organizáciách výrobného i nevýrobného charakteru a základné myšlienky publikoval v práci Povaha manažérskej práce. Autor tvrdí, a stotožňuje sa s tým i dnes, že manažérske činnosti sa dajú zahrnúť do 10 rolí, ktoré rozčlenil z hľadiska ich obsahu do troch skupín:
1.INTERPERSONÁLNE ROLY

Skupina interpersonálnych rolí vyplýva priamo z formálnej právomoci, ktorá je manažerovi delegovaná. Manažér pomocou nich buduje sieť interpersonálnych kontaktov v rámci vlastnej organizácie, ako aj mimo nej. Charakter interpersonálnych rolí sa mení podľa poslania, ktoré manažér plní. Do skupiny interpersonálnych rolí patria tie, ktoré reprezentujú prácu s ľuďmi. Sú to:
manažér ako reprezentant ( FIGUREHEAD )
manažér ako vodca ( LEADER )
manažér ako koordinátor ( LIAISON )

Manažér ako reprezentant je oficiálny predstaviteľ organizácie v dvoch oblastiach. Prvou sú tie aktivity, na ktorých sa vyžaduje jeho účasť z legislatívno-právnych dôvodov. Príkladom môže byť podpis oficiálneho kontraktu s inou organizáciou. Druhá oblasť aktivít nevyžaduje účasť manažéra z predchádzajúceho dôvodu, ale je podmienená napríklad spoločenským protokolom.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Majtán a kolektív – Manažment, TNUNI – Manažment, www.zoznam.sk, www.referaty.sk, www.seznam.cz
Podobné referáty
Roly manažéra SOŠ 2.9562 1323 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.