Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Klopeme na dvere Európskej únie (úvaha)

ÚVOD:
Televízia, rozhlas, tlač a komunikácia medzi ľuďmi, všade sa hovorí o Európskej únii. Koľko štátov doň vstúpilo, aké výhody im prinieslo, ako sa majú dobre ale vieme mi vôbec čo to vlastne Európska únia je? Co to vlastne vsetko obnaša?

JADRO:
EÚ je politicko-ekonomické združenie štátov najčastejšie západnej Európy. Vlastne ak si to vezmeme tak už odnedávna sa z takýchto národov vybralo to najlepšie a ruka v ruke sa bojovalo proti „zlu“.Dnes nie je tomu inak, tak ako ostatné štáty aj my sa snažíme o tento veľký krok vpred. Vieme však čo nás čaká, aké výhody a nevýhody nám prinesie? Jedno však vieme, Slovensko sa už dlhší čas snaží o integráciu.
Lenže je to snaha len tých vo vláde alebo celého štátu teda aj nás laikov a prostých pracujúcich ľudí? Politici nám len vravia ako to bude v EÚ, čo dobré a pozitivne to ludom tohto statu prinesie. Ale informuju nas pravdivo aj o tom co zle a negativne nas po vstupe do unie ocakava? Na co vsetko sa musi prosty clovek pripravit a prečo nás neinformujú aj o všeobecných veciach. Ako môže taký prostý človek vedieť niečo o únii. Prevazna vetsina len chce aby sa v starobe mala lepšie a nemusela sa drieť na živobitie.Abi až dôjde po odpracovaných rokoch k zasluzenemu odpocinku si skutocne mohli odpočinut a nie kazdy den premišlať za co si dnes kupia chleba.A ja sa pitam informuju nas media a politici aj o tejto stranke veci? Lenže mne sa zda ze nie, mne to niekedy pripadá ako keby tí politici hľadeli len na seba a svoje peňaženky. Vymýšľajú samé hlúpe zákony a vyhlášky a my ich len ticho trpíme. Viem ze vstup do unie nebude pre nas običajných smrtelnikov lahky,ale ak nás čaká niečo zlé a nepovedia nám to teraz, potom po vstupe to bude ovela tašie. Bohužiaľ taký je už dnešný svet, nikoho už nezujímajú dôsledky hlavne,že si zrealizujú svoje sny.

EÚ prináša mnohé výhody a neodmysliteľne aj nevýhody ale po vstupe samozrejme prinesie zmeny. Takou najvýraznejšiou zmenou bude spoločná mena a to Euro. Od útoku na Newyorské dvojičky sa vo svete biznisu a peňazí stav meny Eura a ostatných neustále mení a meniť sa aj bude, pretože dnešný svet je svet prekvapení. Každý deň nás informujú o nepokojoch, útokoch, atentátoch a každý deň imigruje množstvo ľudí. Všetky tieto aspekty oslabujú každú menu a jej hodnota sa neustále pohybuje.
Ďalšia zmena nastane v ekonomike teda vo svete trhového mechanizmu.

Naši slovenksí producenti tovarov budú mať problém s vyššou konkurenciou v podobe zahraničných produktov ale po dlhšiom čase môžeme očakávať väčší sortiment tovarov v predajní, vyššiu kvalitu produktov a nižšie ceny.
Nespornou vyhodov určite bude priliv zahranicneho kapitalu akym napriklad je U.S.S Kosice kde sa zvisila uroven prace a najme jej ohodnotenie.
Avšak najdôležitejšia zmena nastane v živote mladých študentov teda našej mládeži. Otvoria sa im dvere do sveta plných možností, ponúk, práce, dobrodružstva ale aj nenaplnených snov.Majú väčšiu možnosť štúdia, môžu svojvoľne navštevovať krajiny bez akejkoľvek pasovej kontroly. To však budu môcť aj starší občania, ktorí budú odchádzať za prácou, lepšími platmi a pracovnými ponukami čo však oslabí našu republiku a prinesie negativitu a stratu odborníkov. Ale aj keď odídu tiež to nebudú mať ľahké, budú musieť zápasiť s cudzincami o pracovné miesta. Prosto a jednoducho povedané tieto možnosti majú dve stránky, výhody a nevýhody.

Lenže nie len študenti a odborníci sa tešia na vstup do EÚ ale aj naši rómsky obyvatelia.Pred nedávnom som čítal v Pravde o tom ako sa Rómovia nevedia dočkať prvého mája. Prečo? Pretože po rozšírení EÚ bude Brusel vyvíjať tlak na vlády krajín, ktoré pristúpili do únie, aby zlepšili životy Rómov. Akonáhle budú noví členovia v EÚ, budú vraj podrobení antidiskriminačným ustanoveniam a „budú dostávať miliardy eur zo sociálnych fondov“ na riešenie rómskej otázky, ale iba za predpokladu, že na tento účel prispejú aj oni určitými sumami. Je pekné od nich, že sa zaoberajú aj našou menšinou ale prečo im venovať toľko pozornosti, keď oni sami si môžu za to všetko. Naša vláda im ponúkla pomoc síce pomoc v zmysle „niečo za niečo“, ale pomoc to bola. A pozrime sa ako to prijali. Začali rabovať a odmietli takúto pomoc. Znie to možno ako diskriminácia ale je to len holý fakt a realita.

ZÁVER:
Ja osobne si myslím, že čím viac štátov vstúpi do EÚ tým väčší rozruh nastane. Všade tak bolo aj bude, že kde je veľa ľudí tam je aj veľa názorov a čím je viac názorov tým je viac hádok, nepokojov, konfliktov. Jednoducho povedané, nič sa nevyrieši ale naopak pribudne viac starostí. A čo sa týka môjho názoru na EÚ? Jednoznačne si myslím, že zmena nám len prospeje a nové možnosti nám otvoria dvere do sveta.Aj ja chcem spoznať svet a využiť príležitosti, ktoré sa mi ponúkajú pri tomto vstupe do únie, rozšíriť svoje obzory a zlepšiť si svoj život či už finančne alebo nabrať skúsenosti. Ja len dúfam, že tento vstup nám prinesie len výhody a budeme sa mať aspoň o niečo lepšie.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk