referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milota
Sobota, 11. júla 2020
Dlhopisy, ich výnosnosť a rizikovosť
Dátum pridania: 03.10.2004 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Odrim
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 472
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 17.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 29m 50s
Pomalé čítanie: 44m 45s
 
1.Charakteristika dlhopisu
Dlhopis je dlhodobý CP obchodovateľný na burze cenných papierov so stanovenou dobou splatnosti, s ktorým je spojené právo majiteľa požadovať splácanie dlžnej sumy v nominálnych hodnotách, vyplácanie výnosov z nej k určitému dátumu a povinnosť osoby, ktorá má právne oprávnenie vydávať dlhopisy, tieto záväzky plniť. Cieľom emisie dlhopisov je mobilizovať dočasne voľné peňažné prostriedky, prípadne ich preskupiť. Z hľadiska obsahu je dlhopis CP vystavený o pôžičke. Dlhopis je právne upravený v zákone č. 530/1990 Zb. o dlhopisoch.

1.1.Náležitosti dlhopisov
1.názov a číselné označenie
2.označenie emitenta
3.NH (čiastka, ktorá musí byť vyplatená majiteľovi obligácie k danému termínu)
4.spôsob stanovenia výnosu
5.prehlásenie emitenta, že dlhuje nominálnu hodnotu majiteľovi
6.záväzok emitenta
7.pri dlhopisoch znejúcich na meno aj meno ich prvého majiteľa
8.dátum vydania a podpisy
9.miesto, podpis predstaviteľov emitenta
10.údaj o rozhodnutí príslušného MF o povolení emisie dlhopisov

1.2 Zloženie dlhopisov
nplášť = listina CP alebo dlhopisu, obsahuje informácie o emitentovi, nominálnu hodnotu CP, kupónovú sadzbu a termín splatenia,
nkupónový list (arch) = skladá sa z úrokových alebo dividendových kupónov a talónu (časť archu, na ktorý sa majiteľovi vydáva nový kupónový arch, v prípade, že kupóny starého archu sa stali splatnými. Náležitosti : nominálna hodnota, počet kusov, číslo ISIN, označenie série, poradové číslo, dátum vydania.)

Súčasťou dlhopisu býva taktiež kupónový hárok s talónom. Kupónový hárok je zložený z jednotlivých poukážok (kupónov), na základe ktorých majiteľ dlhopisu obdrží v danom termíne úrok. Talón oprávňuje majiteľa dlhopisu k obdržaniu ďalšieho kupónového hárku, čo je veľmi praktické hlavne pri dlhopisoch s dlhou dobou splatnosti. Súčasťou dlhopisu nakoniec môže byť tiež opčný list zakladajúci pre jeho vlastníka právo kúpiť či predať akciu, iný dlhopis či iný cenný papier len na základe držby dlhopisu. V posledných rokoch sa rozširuje stále viac vydávanie dlhopisov bez kupónového hárku. Stále viac sú nové emisie dlhopisov vykonávané už v zaknihovanej podobe. Potom sú všetky údaje o dlhopise evidované v centrálnom počítači Strediska cenných papierov. Majiteľ je o stave svojich dlhopisov informovaný pravidelným výpisom.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.