referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kristián
Pondelok, 19. októbra 2020
Mikro a makro prostredie podniku
Dátum pridania: 22.08.2005 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bielikovakatka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 202
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
Firmy pôsobia v komplexe trhového prostredia. Kto si chce na trhu udržať svoju pozíciu, musí starostlivo sledovať a analyzovať svoje okolie. Marketingové prostredie tvoria nekontrovateľné faktory, ktoré obklopujú podnik. Úspešnosť firmy závisí od jej schopnosti prispôsobiť marketingový mix vývoju svojho prostredia.
Marketingové prostredie sa skladá z mikro a makroprostredia. Mikroprostredie charakterizujú faktory, ktoré majú vplyv na schopnosť firmy uspokojovať potreby zákazníkov, čiže schopnosť poskytovať službu na riešenie problémov.
Makroprostredie vytvárajú širšie spoločenské vplyvy, ktoré pôsobia na celé mikroprostredie a ovplyvňujú proces výmenných vzťahov s cieľovým trhom , čiže schopnosť manažmentu spracovať a reagovať na zmeny v trendoch vývoja spoločnosti.
1.1.Mikroprostredie podniku
Medzi interné mikroprostredie patrí firma a jej organizačná štruktúra, t.j. všetky organizačné útvary podniku. Externé mikroprostredie vytvára firemný trh, čiže zákazníci, ďalej dodávatelia, marketingový sprostredkovatelia, konkurenti a verejnosť.
1.1.1.Interné prostredie
Interné mikroprostredie tvorí vrcholový manažment, finančné oddelenie, nákup, výroba a vývoj, marketing, odd. ľudských zdrojov, odd. evidencie. 1.1.2.Externé prostredie
Tvoria ho dodávatelia, marketingové prostredie, zákazníci, konkurenti a hlavne verejnosť.

Dodávatelia
Dodávatelia sú firmy a jednotlivci, ktorí zásobujú podnik zdrojmi potrebnými na výrobu výrobkov a služieb. Situácia v dodávateľských vzťahoch
môže vážne ovplyvniť marketing. Problémy v dodávkach môžu ovplyvniť kontinuitu produkcie a následne ponuku na trhu. Taktiež je potrebné sledovať ceny vstupov. Zvýšenie nákladov nákupu môže zapríčiniť zvýšenie cien výrobkov, a tým ohroziť objem predaja firmy.

Marketingoví sprostredkovatelia
Do tejto skupiny patria firmy, ktoré pomáhajú podniku pri predaji a distribúcii výrobkov cieľovým zákazníkom, pri výskume trhu a aktivitách promotion, pri finančných transakciách a poistení. Patria sem: sprostredkovatelia, firmy fyzickej distribúcie, agentúry marketingových služieb a finančných sprostredkovateľov.

Zákazníci
Pri pozornom skúmaní môže podnik rozdeliť trhy svojich zákazníkov do 5 skupín trhov :
•Trhy spotrebiteľov. Jednotlivci a domácnosti, ktorí nakupujú tovar a služby pre osobnú spotrebu.
•Trhy výrobnej sféry. Organizácie, ktoré nakupujú produkty pre vlastný výrobný proces alebo na ďalšie spracovateľské účely.
•Trhy sprostredkovateľov.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.